Život s lupienkou
Publikované: 12.11.2019
Zobrazenie: 893
Lupienka (psoriáza) je chronické zápalové ochorenie organizmu, ktoré sa prejavuje na koži. Lupienka je autoimunitné ochorenie, pri ktorom sa imunitný systém obráti proti vlastnému organizmu. Svoj slovenský názov nesie lupienka podľa šupiniek, ktoré sa z kožných ložísk odlupujú. Aj keď sa lupienku nedá úplne vyliečiť, možno zmierniť jej prejavy, aby kvalita života pacientov bola čo najmenej ohrozená.
Čo je to lupienka?
Lupienka je neinfekčný zápal kože. Najčastejšie postihuje kožu nad lakťami, kolenami, vo vlasoch, v krížovej oblasti, kde sa objavujú červené ohraničené vyvýšené plochy, ktoré sú pokryté belavými šupinami. Lupienka sa ale môže objaviť aj na nechtoch, a dokonca môže postihnúť aj kĺby. Nejedná sa o nákazlivé, život ohrozujúce ochorenie, ale ľudia s lupienkou majú vyššie riziko vzniku a rozvoja cukrovky, artritídy, srdcových chorôb a depresie.
Výskyt lupienky v populácii
Lupienkou trpí 2-3 % európskej populácie. Lupienka sa môže prejaviť v akomkoľvek veku, najčastejšie sa ale prvýkrát objaví vo veku 15 až 35 rokov. Niektoré typy lupienky sú častejšie u žien. Pravdepodobnosť výskytu lupienky u dieťaťa v prípade postihnutia jedného rodiča je 8-30 %, v prípade oboch rodičov je pravdepodobnosť výskytu dokonca 41-75 %.
Príčiny lupienky
Za príčinu lupienky sa považuje geneticky podmienená porucha funkcie imunitného systému, ktorý spôsobí nadmernú produkciu kožných buniek. Ich následné nahromadenie sa prejavuje lokálnym zápalom a odlupovaním kože formou šupín. Faktory, ovplyvňujúce vznik lupienky môžu byť fyzikálne (trenie, tlak, poranenie), chemické (podráždenie kože) a kožné ochorenia. Medzi vnútorné faktory sa radí infekčné a metabolické ochorenia (obezita), lieky, alkohol, fajčenie a stres.
Lupienky existuje niekoľko typov
Rozlišuje sa akútna a chronická forma lupienky. Akútna lupienka je častejšia u malých detí a na rozdiel od chronickej je liečiteľná. Medzi jej prejavy patria pupienky na koži alebo červené ložiská na trupe a končatinách, niekedy môže postihnúť celé telo. Chronická lupienka sa môže objaviť v rôznych formách. Medzi najčastejšie typy chronickej lupienky patria:
- Ložisková lupienka postihuje kožu v oblasti kĺbov, kde je koža najviac namáhaná. Môže sa objaviť aj pod vlasmi, na lakťoch, kolenách, na bedrách, v podpazuší alebo v oblasti slabín. Prejavuje sa šupinatou a lúpajúcou sa kožou, ohraničenou červenými ložiskami. Postihnuté miesta nesvrbia a nebolia.
- Inverzná lupienka je charakterizovaná prejavmi v kožných záhyboch (hlavne triesla, pupok, pod prsiami, ale aj genitáliami či jazykom). Prejavy sú väčšinou sýto červené, bez šupín.
- Lupienka nechtov, kedy na nechtových platničkách nachádzame zjamkovanie, žltkasté škvrny a pod nechtovým lôžkom dochádza k drobeniu, čo môže viesť k odlúčeniu nechtu od nechtového lôžka.
- Pustulózna lupienka sa vyskytuje zriedkavo, príp. ako komplikácia ložiskovej lupienky. Prejavuje sa červenými ložiskami s mnohými pľuzgierikmi, naplnenými žltou tekutinou.
- Psoriatická artritída sa vyskytuje cca u 25 % pacientov s lupienkou, postihujúca väčšinou malé kĺby rúk nôh a chrbtice.
Ako možno zmierniť prejavy lupienky?
Chronickú lupienku sa nedá úplne vyliečiť, liečba sa zameriava na
zmiernenie príznakov. Lupienka je liečená
masťami či kúpeľmi, v závažnejších prípadoch
liekmi. Odporúčované sú
diétne opatrenia s vylúčením mastných a pálivých jedál. Využíva sa aj terapia, napodobňujúca pobyt pri mori, keď sú do organizmu alebo na pokožku aplikované
UVA a UVB lúče. Vhodné je užívanie kozmetických prípravkov z
mŕtveho mora. Odporúčané sú aj
výživové doplnky s
pozitívnym účinkom na pokožku. Jedným z nich je aj
Viaderm BEAUTY. Ide o kombináciu vitamínov, minerálov a extraktov na zdravú pokožku, nechty a vlasy. Hlavnými zložkami
Viadermu BEAUTY sú
biotín, niacín, vitamín A a pupalka, ktoré prispievajú k
zdraviu pokožky.
Akútna lupienka sa lieči
antibiotikami.
Kvalita života pacientov s lupienkou
Kvalita života pacientov s lupienkou je veľmi negatívne ovplyvnená. Pacienti trpia najmä v súvislosti s ich fyzickým vzhľadom. Typické sú pocity hanby a v prípade lupienky na viditeľných miestach je pre pacientov psychicky náročné pohybovať sa medzi ľuďmi (v škole, v zamestnaní, v spoločnosti apod.). Chorí sa môžu tiež izolovať, čo negatívne pôsobí na ich vzťahy. Malá informovanosť verejnosti spôsobuje obavy zo strachu z nakazenia. Každodenné ošetrovanie a starostlivosť o pokožku je časovo i finančne náročné. Úplne na mieste je aj psychologická starostlivosť, pretože zlepšenie psychického stavu vedie často aj k zlepšeniu stavu klinického.