Ako prebieha bronchitída u detí

Ako prebieha bronchitída u detí

Publikované: 13.06.2018

Zobrazenie: 23644

Za zápalom priedušiek stojí vo väčšine prípadov vírusová infekcia, ako napríklad nachladnutie. Táto choroba môže mať buď akútnu, alebo chronickú podobu, pričom u malých pacientov ide najčastejšie o akútnu formu. Na vznik bronchitídy sú náchylnejšie deti, ktoré trpia ďalším ochorením dýchacích ciest (napr. astmou či sennou nádchou) alebo niektorými druhmi alergií. Zápal priedušiek viac postihuje aj predčasne narodené deti, ktoré nemajú dosiaľ plne vyvinuté pľúca a imunitný systém.

Ďalšou ohrozenou skupinou sú deti, ktoré nikdy neboli dojčené (materské mlieko obsahuje látky podporujúce obranyschopnosť),ktoré sú vystavované škodlivým účinkom tabakového dymu (matka alebo obaja rodičia sú fajčiari) alebo ktorých súrodenci navštevujú školu či škôlku, teda prostredie, kde dochádza k ľahkému prenosu infekčných ochorení.

Sťažené dýchanie, sipot a kašeľ

Akútna forma choroby nastupuje náhle. Priedušky sa zduria, upchávajú sa a plnia hlienom. Deti ťažšie dýchajú, sipia a trpia kašľom, ktorý je najprv suchý, neskôr sa začína tvoriť žltý alebo zelený hlien. Pridať sa môže aj nádcha. Sprievodným príznakom je zvýšená teplota (okolo 38°C), zimnica, únava, pocit zadychčania a bolesť na hrudníku. Tieto ťažkosti sa však väčšinou po krátkom čase stratia (dýchanie sa obyčajne upokojuje už okolo tretieho dňa choroby) a v priebehu 10 – 14 dní dochádza vo väčšine prípadov k spontánnemu uzdraveniu. Napriek tomu však kašeľ môže ešte pár týždňov pretrvávať.

Chronická forma choroby sa prejavuje podobne, avšak bez teploty. Typickým príznakom býva kašeľ, ktorý trvá dlhšie než mesiac, prípadne opakujúci sa kašeľ sprevádzaný pískavými zvukmi. Príznaky chronickej bronchitídy sú podobné ako pri astme, čo býva aj dôvod, prečo sa môžu tieto dve ochorenia diagnosticky zameniť. Opakujúca sa chronická bronchitída môže signalizovať aj poruchu imunitného systému.

Lieči najmä pokoj a tekutiny

V ordinácii sa vás podrobne povypytujú na všetky príznaky a priebeh ťažkostí, lekár dieťa posluchovo vyšetrí, prípadne nechá urobiť röntgen hrudníka alebo krvné testy. Základom liečby bronchitídy u malých pacientov je pokojový režim s dostatočným množstvom tekutín. Lekár obyčajne predpíše lieky uľahčujúce rozpúšťanie hlienu a vykašliavanie (mukolytiká, expektoranciá), lieky proti teplote (antipyretiká) a na utíšenie bolesti (analgetiká). Pri dlhotrvajúcich ťažkostiach sa niekedy nasadzujú aj bronchodilatanciá (lieky rozširujúce priedušky). Liečba sa môže doplniť aj užívaním vitamínov C a E.

Hlavný nepriateľ – tabakový dym

Jedným z najrizikovejších faktorov pre vznik bronchitídy je tabakový dym a rôzne ďalšie splodiny (ale aj prach). V rámci prevencie je teda dôležité chrániť dieťa pred znečisteným prostredím a tráviť s ním čo najviac času v prírode. Doma potom môžete umiestniť do detskej izby zvlhčovač vzduchu. Dbajte aj na to, aby si dieťa už od útleho veku osvojilo základné hygienické návyky, predovšetkým pravidelné umývanie rúk pred a po jedle, po použití toalety alebo po návrate z prechádzky.

Uľaví aj eukalyptus

Na liečenie bronchitídy sa dajú využiť aj niektoré podporné prírodné prostriedky. S tými najobľúbenejšími, ako je zázvor, cibuľa a cesnak, u detí asi nepochodíte, pretože štipľavá chuť malých pacientov spoľahlivo odradí. Môžete však vyskúšať med alebo eukalyptový olej.

Na odstránenie hlienov pridajte jednu čajovú lyžičku medu do pohára mlieka, ktoré privediete do varu. Nápoj dieťaťu podávajte 2 – 3-krát denne. Aby účinky nastúpili rýchlejšie, je dobré vypiť ho nalačno. Ľahšiemu rozpúšťaniu hlienov pomáha aj eukalyptový olej, ktorý sa dá aplikovať priamo na hrudník ako zábal. Avšak preto, že je príliš koncentrovaný, zmiešajte ho s kokosovým alebo olivovým olejom. Ak dieťa zábal odmieta, môžete mu olejovou zmesou hrudník jemne namasírovať. 

Imunita detí trpí s príchodom jari
02.04.2019

Imunita detí trpí s príchodom jari

Hoci je jar jedným z najkrajších období mnohokrát nám ukáže aj svoju druhú stránku. Niektorých dospelých potrápi jarná únava a deti sa najčastejšie stretávajú s oslabením imunitného systému.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 441
Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť
02.07.2019

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť

Ľadové nápoje, zmrzlina, klimatizácia, prechladnutie z mokrých plaviek či výkyvy počasia. To sú najčastejšie príčiny letných bolestí v krku. Na vine ale nie sú len ľadové nápoje či klimatizácie, angína sa prenáša tiež kvapôčkovou infekciou. Letné angíny môžu mať horší priebeh než v zimnom období (hnisavé a bolestivé čapy v krku). Zanedbanie angíny je veľmi nebezpečné, pretože sa môže neskôr prejaviť zdravotnými komplikáciami, napr. reumatickým postihnutím srdca.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 28926
Imunita sídli v črevách
19.07.2018

Imunita sídli v črevách

V ľudskom tele zúri večný boj – spojenci verzus patogény...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1510