Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť

Angína nás v lete môže nepríjemne prekvapiť

Publikované: 02.07.2019

Zobrazenie: 28939

Ľadové nápoje, zmrzlina, klimatizácia, prechladnutie z mokrých plaviek či výkyvy počasia. To sú najčastejšie príčiny letných bolestí v krku. Na vine ale nie sú len ľadové nápoje či klimatizácie, angína sa prenáša tiež kvapôčkovou infekciou. Letné angíny môžu mať horší priebeh než v zimnom období (hnisavé a bolestivé čapy v krku). Zanedbanie angíny je veľmi nebezpečné, pretože sa môže neskôr prejaviť zdravotnými komplikáciami, napr. reumatickým postihnutím srdca.

Bakteriálna, vírusová alebo šarlachová angína?

Angína je zápal ústnej časti hltana alebo poschodových mandlí. Pre rozvinutú bakteriálnu angínu je typická horúčka, začervenané hrdlo a biele či nažltlé povlaky na mandliach. Je sprevádzaná únavou, horúčkou a bolesťou v krku. Príznaky sa objavujú náhle, z plného zdravia. U vírusovej angíny sa stretávame len sa začervenaním mandlí a nástup choroby je pozvoľnejší. Najčastejším pôvodcom angíny sú baktérie Streptococcus pyogenes, ktoré uvoľňujú do krvi toxín, ktorý je zodpovedný za sprievodné príznaky. Streptokoková angína sa objavuje náhle. U detí je príznakom tejto angíny šarlachová vyrážka, tzv. šarlach. V tomto prípade ide o šarlachovú angínu a liekom prvej voľby je penicilín, na ktorý Streptococcus pyogenes veľmi dobre reaguje.

Klimatizácia s mierou

Letná angína je často následkom príliš chladnej klimatizácie. Tá poskytuje v horúcich letných dňoch úľavu, ale vysušuje ako vzduch v miestnosti, tak sliznice dýchacích ciest. Cez znečistené filtre sa môžu klimatizáciou dostať do vzduchu tiež infekcie a plesne. Obzvlášť nebezpečný je tzv. teplotný šok pri prechode z klimatizovanej miestnosti či auta do tridsaťstupňovej horúčavy.

Liečba podľa typu angíny

Ak máme na mandliach zreteľný povlak, s návštevou lekára by sme nemali otáľať. Lekár vykoná výter z krku, rozpozná typ angíny a podľa toho naordinuje vhodnú liečbu. Na bakteriálne infekcie sú nasadené antibiotiká. Tie ale nepomôžu pri angínach vírusového pôvodu. V prípade vírusovej angíny je odporúčaná podporná liečba na zmiernenie prejavov angíny, predovšetkým bolestí v krku.

Aktívna starostlivosť o dýchacie cesty aj v lete

Výživový doplnok Sinulan Forte obsahuje zmes rastlinných extraktov (napr. kvet železníka, koreň pelargónie, kvet divozelu apod.), ktoré pomáhajú upokojiť ústnu dutinu, hrdlo, hltan a hlasivky prírodnou cestou. Sinulan Duo Forte navyše podporuje imunitný systém, ktorý dostáva v lete zabrať ...

 

 Vyskúšajte výživové doplnky Sinulan

Imunita detí trpí s príchodom jari
02.04.2019

Imunita detí trpí s príchodom jari

Hoci je jar jedným z najkrajších období mnohokrát nám ukáže aj svoju druhú stránku. Niektorých dospelých potrápi jarná únava a deti sa najčastejšie stretávajú s oslabením imunitného systému.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 441