Imunita detí trpí s príchodom jari

Publikované: 02.04.2019

Hoci je jar jedným z najkrajších období mnohokrát nám ukáže aj svoju druhú stránku. Niektorých dospelých potrápi jarná únava a deti sa najčastejšie stretávajú s oslabením imunitného systému.

Jar sa opäť po roku vracia a s ním časté zmeny počasia, nálad a známe oslabenie imunity. Tá, ako je známe, trápi dospelých, ale predovšetkým deti. Ak vaše dieťa navštevuje škôlku alebo školskú družinu, riziko infekčné nákazy je o to vyššie, rovnako ako potreba účinnej obrany pred ňou. Lebo zanedbanie preventívnej starostlivosti je spoľahlivou vstupenkou do čakární detských lekárov.

Čo trápi detskú imunitu najviac

Podľa lekárov detská imunita najviac utrpí pri častom opakovaní rovnakej infekcie, kedy dieťa počas jednej sezóny ochorie 3x a viac. Preto je dôležité, aby chodilo dobre oblečené, predchádzajúcu chorobu vždy dôkladne doliečilo. Imunite dieťaťa neprospieva ani často zbytočné predpisovanie antibiotík.
Ich nadmerné užívanie spravidla bráni prirodzenému vytvoreniu obranných protilátok na rôzne vírusy, baktérie a ďalšie podnety, s ktorými sa dieťa počas svojho rastu stretáva. Pochopiteľne je pre dieťa zásadná tiež dobre vyvážená strava s dostatkom ovocia a zeleniny a prípadné posilnenie imunity vhodnými výživovými doplnkami.

Nebezpečenstvo číha v škôlkach aj družinách

Všetky viac aj menej závažné ochorenia majú svoju inkubačnú dobu a deti môžu byť prenášačom bez toho, aby o tom vedeli. Zároveň nie každý, kto je prenášačom na onú chorobu aj ochorie. Aj napriek tomu, že by škôlka či družina mala polovicu detí "nakazených", nemusí sa to spočiatku nijako prejaviť. Prvé príznaky na seba môžu nechať čakať pokojne aj 3 dni.
Imunitný systém, ktorý je zdravý, silný, a hlavne obranyschopný, aj prípadnú nákazu od kamaráta s nádchou zvládne bez príznakov. Deti s oslabenou imunitou bohužiaľ infekčný vírus musia preliečiť.

Detskú imunitu môžu podporiť Marťankovia

Možnosť obrany pred nákazou však nie je iba jedna. Vylúčiť nemožno samozrejme očkovanie, ale ani aktívnu starostlivosť vo forme vitamínov, minerálov a ďalších prírodných látok na podporu imunity. Marťankovia sú špecifickými výživovými doplnkami na rôzne potreby detí a sú vynikajúcou podporou ich imunity pred a v období rizík, ako napríklad teraz začiatkom jari.
Okrem rozmanitých účinných látok môžete voliť aj medzi samotnou formou použitia, ako sú cmúľanie tablety, sirupy s ovocnou príchuťou či vrecúška na prípravu nápoja. Pre dieťa sú to dva benefity v jednom - vedľa podpory imunity aj zdravé maškrtenie!

Maškrtenie a posilnenie imunity je tu: