Zdravá pleť a minerálna látka zinok

Zdravá pleť a minerálna látka zinok

Publikované: 30.03.2020

Zobrazenie: 2251

Každá žena túži po zdravej a krásnej pleti. Nie vždy ale stačí kvalitná kozmetická starostlivosť. O pleť je nutné starať aj zvnútra. Ak sa aj napriek všetkej snahe nedarí mať pleť podľa vašich predstáv, skúste dopriať telu zinok, ktorý vie s pleťou naozajstné zázraky. Zinok sa postará nielen o krásnu a zdravú pleť, ale aj o lesklé vlasy a pevné nechty. Neveríte? Stačí sa presvedčiť na vlastnej koži, teda pleti.

Zinok a jeho význam pre organizmus

Zinok má pre organizmus nezastupiteľný význam. Blahodarné účinky zinku sú známe už od staroveku. Zinok je minerálny prvok, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému, podieľa sa na procese delenia buniek a tým aj hojenia rán a prispieva k normálnemu metabolizmu bielkovín, sacharidov, mastných kyselín a vitamínu A. V živých tkanivách obsah zinku ale nie je príliš vysoký, a preto mnoho ľudí trpí jeho nedostatkom. Tento nedostatok je významne ovplyvnený nevhodnou skladbou potravy, znečisteným životným prostredím, hormonálnymi poruchami či nadmerným pitím alkoholu. Medzi prejavy nedostatku zinku patria zlé hojenie rán, vypadávanie vlasov, hormonálna nerovnováha, depresie a v neposlednom rade aj akné.
 

Zinok a pleť

Pravidelný príjem zinku je odporúčaný v prípade mnohých kožných ťažkostí. Zinok prispieva k udržaniu zdravej pokožky, vlasov a nechtov. Zinok tiež prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom spôsobených voľnými radikálmi. Je minerálnou látkou dôležitou pre celý rad biologických funkcií a je zložkou mnohých enzýmov v ľudskom tele.
 

Zinok a akné

Niektoré štúdie odhalili, že existuje súvislosť medzi nízkou hladinou zinku a vznikom akné. Ľudia s prejavmi akné majú podľa výskumov nižšiu hladinu zinku ako tí so zdravou pleťou. Na akné sú preto odporúčané aj kozmetické prípravky so zinkom (krémy, gély, masti apod.).
 

Nielen na pleť, ale aj vlasy a nechty

Zinok je vhodný aj pre všetkých, ktorí bojujú s padajúcimi, nepoddajnými, hrubými, nadmerne sa mastiacimi a suchými vlasmi bez lesku. Je tiež vhodnou voľbou pri problémoch s krehkými a lámavými nechtami a nechtovými plesňami. Nedostatok zinku sa na nechtoch prejaví bielymi bodkami a líniami.
 

Koľko zinku denne telo potrebuje

Odporúčaná denná dávka zinku sa pohybuje okolo 12-15 mg pre dospelých a mladistvých, okolo 5-10 mg pre deti do 10 rokov a okolo 16-19 mg pre tehotné ženy. Zásobiť telo dostatočným množstvom by v prípade vyváženej stravy nemalo byť problém. Dennú dávku je možné zvýšiť až na 50 mg, čo sa odporúča najmä alkoholikom, diabetikom a športovcom. Pozor ale na prekročenie 150-450 mg zinku denne. Nadmerné dávky zinku môžu viesť k zhoršeniu funkcie imunitného systému, zníženiu hladiny potrebných foriem cholesterolu, poruchám trávenia a rozmnožovania. Hrozí tiež vracanie, hnačka a bolesti hlavy.
 

Zdroje zinku

Prírodným zdrojom zinku sú ovsené vločky, vlašské orechy, tekvicové semená, mandle, pšeničné klíčky, fazuľa, pečeň, tmavé mäso, vajcia, mliečne výrobky a morské živočíchy. Okrem prírodných zdrojov je vhodné obohatiť jedálniček aj výživovými doplnkami s obsahom zinku. Zinok prémiovej kvality obsahuje výživový doplnok Zinok 15mg na zdravé vlasy, pleť, nechty a tiež na správnu funkciu imunitného systému.

 

Zinok nájdete aj v ďalších produktoch radu Walmark Line

Vitamín C a zinok – spoľahlivá podpora detskej imunity  (nielen) v zime
11.03.2016

Vitamín C a zinok – spoľahlivá podpora detskej imunity (nielen) v zime

Detský organizmus má v zime čo robiť. Okrem náročného vývoja musí čeliť častým nachladnutiam, najmä pokiaľ dieťa navštevuje detský kolektív. O tom, koľko stratí energie a či je jeho imunitný systém v dostatočnej kondícii, aby odolal, môžu rozhodnúť aj prijaté vitamíny a minerály.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 131
Akné netrápi len pubertiakov
09.09.2019

Akné netrápi len pubertiakov

Mnohí si myslia, že akné patrí len do obdobia puberty. Akné sa ale netýka len dospievajúcich, dokáže potrápiť aj mnohých dospelých. Akné sa u dospelých objavuje predovšetkým v období stresu a hormonálnych zmien. Tvár plnú pupienkov tak dobre poznajú aj tí, ktorí už z puberty dávno vyrástli. Ak sa na tvári objaví pár vyrážok, netreba hneď panikáriť. Niekedy sa stačí zamyslieť nad možnou príčinou vzniku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 795