Akné netrápi len pubertiakov

Akné netrápi len pubertiakov

Publikované: 09.09.2019

Zobrazenie: 797

Mnohí si myslia, že akné patrí len do obdobia puberty. Akné sa ale netýka len dospievajúcich, dokáže potrápiť aj mnohých dospelých. Akné sa u dospelých objavuje predovšetkým v období stresu a hormonálnych zmien. Tvár plnú pupienkov tak dobre poznajú aj tí, ktorí už z puberty dávno vyrástli. Ak sa na tvári objaví pár vyrážok, netreba hneď panikáriť. Niekedy sa stačí zamyslieť nad možnou príčinou vzniku.

Akné a hormonálna nerovnováha

Akné je kožné ochorenie, vznikajúce vďaka nadmernej produkcii kožného mazu v dôsledku hormonálnej nerovnováhy. Nahromadený maz upcháva póry a dochádza k vzniku čiernych bodiek, tzv. komedónov. Premnožením prítomných baktérií potom vznikajú zapálené miesta v podobe pupienkov s bielou čiapočkou alebo tvrdé bolestivé vriedky.

Akné sa vyskytuje v každom veku

Akné sa vyskytuje u 85 % dospievajúcej populácie, najčastejšie medzi 12. a 25. rokom života, ale objaviť sa môže v každom veku. Typické je akné na tvári, niekedy sa môže objaviť aj na chrbte, krku či hrudníku. Na akné častejšie trpia chlapci ako dievčatá. Akné môže mať rôznu formu od miernej, až po tú závažnú, kedy je nutné vyhľadať odborníka a začať liečbu.

Čo spôsobuje vznik akné u dospelých

V dospelosti môže mať akné rôzne príčiny. Najčastejšie sa akné u dospelých vyskytuje v súvislosti so stresom a menštruačným cyklom u žien. Na vine je nerovnováha hormónov s nadmernou produkciou kožného mazu. Príčinou môže byť ale aj nevhodná strava s nadmierou sladkostí či nesprávne hĺbkové čistenie pleti.

Kedy navštíviť lekára?

Lekára je treba vyhľadať, ak sa stav nelepší, pupienkov pribúda alebo sa pupienky menia na  červené boľačky. Dermatológ na základe prehliadky pleti zistí príčinu vzniku a nasadí vhodnú liečbu. K liečbe akné sa používajú krémy s obsahom účinných látok (napr. antibiotík, retinoidov apod.). Pri ťažkom priebehu sú nasadené antibiotiká či retinoidy v tabletách, hormonálna antikoncepcia, laserová terapia, chemický peeling apod. Súčasťou liečby je aj odborné kozmetické ošetrenie. Kľúčom k úspechu liečby akné je pravidelnosť starostlivosti o pleť a dodržiavanie liečby. Prvé výsledky sú vidieť už za cca 8 týždňov od začiatku liečby.

Čomu sa vyhnúť ak vás trápi akné?

Medzi základné pravidlá patrí akné nevytláčať, nepotierať alkoholom a nesiahať na pleť špinavými rukami. Všetko uvedené môže spôsobiť len ďalší zápal. Ošetrenie pleti patrí do rúk odborníka, ktorý používa antibakteriálne prípravky a upokojujúce masky na rýchlejšie hojenie pokožky.

Zdravá pokožka má základ v životospráve

Prevenciou vzniku akné je správna životospráva. Odporúčané je vyhnúť sa tučným a príliš sladkým pokrmom, dráždivým koreniacim zmesiam a stabilizátorom v potrave. Stav pleti zhoršuje fajčenie, kofeín a alkohol. Prevenciou je pravidelné domáce čistenie pleti ráno a večer. Pri výskyte akné sú odporúčané výživové doplnky so zinkom, ktorý je pre zdravie kože významný, a jeho nedostatok môže s prejavmi akné súvisieť. Zinok je dôležitý na produkciu hormónov, zdravý metabolizmus a správnu funkciu imunitného systému. Zinok je obsiahnutý aj vo výživovom doplnku Viaderm Beauty, čo je unikátna kombinácia vitamínov, minerálov a bylinných extraktov na zdravé vlasy, krásnu pokožku a silné nechty. Okrem zinku Viaderm Beauty obsahuje tiež biotín, niacín, vitamín A, pupalku dvojročnú na  zdravie pokožky. Hormonálnu rovnováhu pozitívne ovplyvňuje pupalka dvojročná, ktorú nájdete vo výživovom doplnku Pupalka dvojročná 1000 mg alebo Pupalka dvojročná 500 mg PLUS. Priaznivý vplyv na pokožku má tiež biotín. Z našej ponuky Biotín 300 mikrogramov s vysokou dávkou biotínu v jednej tablete na zdravie vašich vlasov a pleti.

Ostaňte v lete vo svojej koži
31.05.2019

Ostaňte v lete vo svojej koži

Počas zimy si pokožka pôsobením nízkych teplôt vytrpela veľa. Najväčšiu záťaž predstavuje chlad pre suchú a atopickú kožu. Ak sa dostatočne neošetruje, môže sa následne zapaľovať, svrbieť a praskať. Keď potom teploty „vylezú“ smerom nahor, pokožku odkrývame len s obavami. Prechod z chladného obdobia do leta predstavuje pre pokožku úľavu. Dôležitá je však hydratácia a správna regenerácia. Ak ste ich v zime zanedbávali, začnite s ošetrujúcimi a prípravnými kúrami hneď teraz.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2115