Menštruácia nie je tabu alebo typy menštruačných pomôcok

Menštruácia nie je tabu alebo typy menštruačných pomôcok

Publikované: 07.04.2020

Zobrazenie: 3313

Aj keď ženy sprevádza menštruácia už od puberty, existuje veľa vecí, ktoré sú pre mnohé novinkou, a to najmä pokiaľ ide o menštruačné pomôcky. Rovnako tak ako všetko ostatné, aj menštruačné pomôcky sa neustále vyvíjajú. Prehľad tých najpoužívanejších menštruačných pomôcok, vrátane horúcich noviniek vám prinášame.

Menštruácia, menzes, mesiačiky, perióda, ...

Menštruačný cyklus je pravidelné mesačné krvácanie, nastupujúce s pubertou a vývojom sekundárnych pohlavných znakov (rast pŕs a ochlpenia), najčastejšie v období medzi 12. a 13. rokom. Normálny menštruačný cyklus zvyčajne trvá 28 dní s dĺžkou krvácania najčastejšie 5 dní. Menštruačný cyklus sa počíta od prvého dňa poslednej menštruácie do prvého dňa nového krvácania. Pravidelné mesačné cykly trvajú až do menopauzy, ktorá nastáva medzi 47. a 52. rokom života. K menštruačnému krvácaniu nedochádza počas tehotenstva a šestonedelia a toto obdobie je označované ako fyziologická amenorea (neprítomnosť menštruačného krvácania).
 

Hygiena počas menštruácie

V období menštruácie je dôležité dodržiavať zvýšenú osobnú hygienu. Pri sprchovaní je odporúčané používať sprchové gély či mydlá s antibakteriálnymi a antimykotickými účinkami. Na každodennú starostlivosť o intímne partie vrátane obdobia menštruácie odporúčame rad Idelyn Beliema, ktorého produkty sú vhodné rovnako pri riziku bakteriálnej a kvasinkovej infekcie. V čase menštruácie je ideálne sprchovať sa dvakrát denne (ráno a večer) a podľa odborníkov je lepšie kúpanie vo vani vynechať. Vďaka širokej ponuke menštruačných pomôcok si každá žena volí tie, ktoré jej najviac vyhovujú. Samozrejmosťou je pravidelná výmena menštruačných pomôcok. Snáď najpoužívanejšie sú vložky a tampóny. Čím ďalej väčšej obľube sa tešia aj menštruačné kalíšky.
 

Menštruačné vložky hrajú prím

Vložky sú snáď najpoužívanejšie a najrozšírenejšie hygienické pomôcky naprieč generáciami žien. Na trhu je široký výber menštruačných vložiek od mini až maxi veľkosti, klasické vložky, slipové vložky, vložky podľa sily menštruačného krvácania, vložky parfumované apod. Vložky by sa mali meniť každé 3 až 4 hodiny bez ohľadu na silu krvácania. Menštruačná krv sa rozkladá a zanecháva nepríjemný pach a zvyšuje riziko prieniku patogénnych baktérií do pošvy. Ekologicky šetrnejšie sú látkové vložky, ktoré rovnako ako detské plienky zažívajú v posledných rokoch veľký boom.
 

Menštruačné tampóny zaručia diskrétnosť

Tampóny sa zavádzajú do pošvy, kde absorbujú menštruačnú krv. Sú vyrábané z bavlny či hodvábu. Aplikácia je veľmi jednoduchá a dostupné sú dokonca tampóny s aplikátorom, ktorý zavedenie tampónu uľahčí. Rovnako tak ako u vložiek existujú rôzne typy tampónov podľa veľkosti či sily menštruačného krvácania. Tampóny je nutné meniť každých 4 až 8 hodín. Na noc sú odporúčané skôr vložky, pretože sú pohodlnejšie a nie je u nich riziko pretečenia.
 

Menštruačný kalíšok

Pre niektoré ženy novinka, pre iné nepostrádateľná hygienická pomôcka. Ide o pomerne novú pomôcku zvončekového tvaru, vyrobenú zo silikónu, latexu či termoplastu. Vďaka použitému materiálu kalíšok po zavedení priľne tesne k stene pošvy, a tak zaručuje nepretečenie. Kalíšok stačí aplikovať do pošvy, kde sa do neho zbiera menštruačná krv, potom vybrať, vymyť a opäť použiť (nutné je ich vyprázdňovať každých 4 až 12 hodín). Kalíšok pojme až 30 ml tekutiny. Nespornou výhodou menštruačného kalíška je dlhá životnosť a jednoduchá aplikácia.
 

Menštruačné nohavičky

Novinkou v menštruačných pomôckach sú menštruačné nohavičky, ktoré sú veľmi populárne v Ázii a ich obľuba začína stúpať tiež v Amerike. V ponuke sú nohavičky so savou vrstvou alebo bez nej. Menštruačné nohavičky bez savej vrstvy majú v rozkroku kapsičku, do ktorej sa vkladá vložka, a tak zaručujú absolútnu diskrétnosť.
 

Morská huba

Morské huby sú používané ako umývacie a kozmetické huby vďaka svojej nasiakavosti a dezinfekčným účinkom. Málokto ale vie, že huby malých rozmerov sú používané pri menštruácii a zavádzajú sa rovnako ako tampón. Prírodná huba v suchom stave je tvrdá, a preto je nutné ju pred aplikáciou navlhčiť a prstami zaviesť do pošvy. Po niekoľkých hodinách stačí hubu vybrať, dôkladne umyť, vyžmýkať a potom opäť zaviesť. Výhodou je jednoduchá aplikácia, šetrnosť k pošvovej sliznici, prírodný pôvod a opakovateľné použitie. Morská huba je obľúbená najmä v prípade pohlavného styku počas menštruácie, pretože zachytáva menštruačnú krv a je pre partnerov pohodlná. Pretože sú morské huby prírodnými produktmi, môžu sa líšiť vo farbe, tvare a veľkosti. Mokrú hubu možno ale podľa potreby zastrihnúť.
 

Zdravie, vitalitu a krásu každej ženy podporia výživové doplnky radu 

Najčastejšie chyby žien pri intímnej hygiene
15.03.2020

Najčastejšie chyby žien pri intímnej hygiene

Intímna hygiena je téma, o ktorej sa príliš nehovorí. Predpokladá sa, že ženy sa o svoje intímne partie starajú správne. Ale nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie či infekcia bývajú práve dôsledkom chýb v oblasti intímnej hygieny. Ako má správna intímna hygiena vyzerať a čomu sa vyvarovať, aby "dole" bolo všetko bez problémov?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1886
Opakované zápaly močových ciest a ako im predchádzať
21.03.2020

Opakované zápaly močových ciest a ako im predchádzať

Zápal močových ciest je veľkým strašiakom prevažne u ženskej časti populácie. Nevyhýba sa ale ani mužom a deťom. Najčastejším miestom, kde sa všeobecne infekcie objavujú, je močová sústava a najčastejším typom infekcie močovej sústavy je zápal močového mechúra. Ak nie je zápal včas podchytený, môže viesť až k vážnemu ochoreniu obličiek. Aké sú príznaky zápalu močových ciest a ako im predchádzať?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 12576