Opakované zápaly močových ciest a ako im predchádzať

Publikované: 21.03.2020

Zápal močových ciest je veľkým strašiakom prevažne u ženskej časti populácie. Nevyhýba sa ale ani mužom a deťom. Najčastejším miestom, kde sa všeobecne infekcie objavujú, je močová sústava a najčastejším typom infekcie močovej sústavy je zápal močového mechúra. Ak nie je zápal včas podchytený, môže viesť až k vážnemu ochoreniu obličiek. Aké sú príznaky zápalu močových ciest a ako im predchádzať?

Opakované infekcie močových ciest

O infekcii močových ciest hovoríme vtedy, ak sa objaví v moči patogén. Najčastejším patogénom sú baktérie, ale môžu to byť aj vírusy alebo plesne. Infekcie močovej sústavy vyvoláva prevažne baktéria Escherichia coli (až 85 %), ale pôvodcom zápalov môžu byť aj ďalšie typy baktérií. Ak infekcia postihne močový mechúr, ide o tzv. cystitídu. Ak infekcia prenikne do horných močových ciest, môže dôjsť až k zápalu obličiek, tzv. pyelonefritíde.

Výskyt infekcií močových ciest v populácii

Podľa odborníkov sa infekcie močových ciest objavujú u cca 3-5 % mladšej populácie a u 10-30 % starších pacientov. U mladších pacientov je infekcia až 50krát častejšia u žien ako u mužov. U starších pacientov je výskyt u oboch pohlaví takmer vyrovnaný.

Infekcie trápia hlavne ženy

Infekcia preniká do močových ciest vo viac ako v 95 % prípadov z vonkajšieho genitálu cez močovú trubicu. K infekciám dochádza častejšie u žien a jedným z dôvodov je kratšia močová trubica ako u mužov. Baktérie sa u žien môžu hromadiť v pošve, odkiaľ prenikajú do močových ciest a spôsobujú opakované infekcie. Existujú aj rizikové faktory, ktoré k zápalom močových ciest prispievajú. Je to nedostatočný prísun tekutín, zadržiavanie moču, u žien tehotenstvo a menopauza, rizikové sexuálne správanie, cukrovka a ďalšie ochorenia močových ciest. Pre vznik zápalu je ale tiež zásadná obranyschopnosť močových ciest.

Ako spoznať zápal močových ciest

Pre zápal močového mechúra je typické bolestivé nutkanie na močenie, časté močenie (aj po niekoľkých minútach), pálenie pri močení aj krv v moči. Pacienti môžu mať tiež zvýšenú teplotu. Zápal obličiek je vážnejšie ochorenie, pri ktorom sa objavujú horúčky, bolesť v bedrovej oblasti, celková únava a vyčerpanie. Vzhľadom na závažnosť zápalu obličiek sú chorí často hospitalizovaní. Opakujúce sa zápaly močových ciest vyžadujú kompletné urologické vyšetrenie (ultrazvuk močových ciest, vyšetrenie moču, kultivačné vyšetrenie steru z pošvy či ústia močovej trubice, vyšetrenie priechodnosti močovej trubice a endoskopické vyšetrenie močového mechúra). V prípade akútneho zápalu sú predpísané antibiotiká a lieky tlmiace bolesť a časté nutkanie na močenie. Odporúčaný je dostatočný príjem tekutín a pobyt v teple.

Ako opakovaným zápalom predísť

Preventívne opatrenie je jednoduchý spôsob, ako zápalom močových ciest predchádzať. Zápalom možno predchádzať najmä dôkladnou hygienou (po použití toalety sa vždy utierať smerom dozadu, u žien pri menštruácii často a pravidelne vymieňať tampóny a vložky). Samozrejmosťou by malo byť dodržiavanie pitného režimu, pravidelné vyprázdňovanie močového mechúra a snažiť sa zabrániť prechladnutiu v oblasti močových ciest.

Ako podporiť močové ústrojenstvo

Zdravie močových ciest môžete podporiť výživovými doplnkami. Rad Urinal ponúka niekoľko produktov na špecifické potreby. Zlatobyľ obyčajná obsiahnutá vo výživovom doplnku Urinal od Idelyn prispieva k správnej funkcii močového mechúra a dolných močových ciest a je obohatený o vitamín D, ktorý prispieva k správnej funkcii imunitného systému.

Zdravie močových ciest podporte ďalšími, tiež výživovými doplnkami z radu Uroval, ktoré obsahujú silu z prírody. Uroval ponúka široké spektrum produktov, ktorých hlavnými zložkami sú extrakt z kanadskej brusnice a D-manóza

Ako sa lieči zápal močových ciest
15.05.2016

Ako sa lieči zápal močových ciest

Musíte si poradiť so zápalom močových ciest a netušíte ako? Ako prebieha jeho liečba? Pripravili sme pre vás prehľad, ktorý vám túto problematiku objasní.

Aké látky pomáhajú pri zápale močových ciest
24.05.2016

Aké látky pomáhajú pri zápale močových ciest

Zápal močového mechúra postihuje častejšie ženy než mužov, a to pre odlišné anatomické stavby močového ústrojenstva. V Českej republike prekonalo niekedy zápal močových ciest 70 percent žien a 15 percentám sa zápaly opakovane vracajú.