Najčastejšie chyby žien pri intímnej hygiene

Najčastejšie chyby žien pri intímnej hygiene

Publikované: 15.03.2020

Zobrazenie: 1901

Intímna hygiena je téma, o ktorej sa príliš nehovorí. Predpokladá sa, že ženy sa o svoje intímne partie starajú správne. Ale nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie či infekcia bývajú práve dôsledkom chýb v oblasti intímnej hygieny. Ako má správna intímna hygiena vyzerať a čomu sa vyvarovať, aby "dole" bolo všetko bez problémov?

Mydlo a intímne partie

U zdravej vagíny sa pH pohybuje okolo hodnoty 3,8 - 4,5, čo je kyslé prostredie. Obyčajné mydlá sú zásadité (pH 5,5) a narúšajú tak prirodzenú vaginálnu mikroflóru, čo umožňuje rast a množenie škodlivých baktérií. Svrbenie, pálenie, bolesť, podráždenie, zápach, výtok či infekcie sú potom častým dôsledkom používania nevhodných umývacích prostriedkov. Mnoho gynekológov preto odporúča používať iba teplú vodu či mydlá určená na starostlivosť o intímne partie (napr. Beliema Expert Intim Gél, jemný penivý umývací gél, ktorý je vhodný pri zvýšenom riziku bakteriálnej aj kvasinkovej vaginálnej infekcie).
 

Všetko s mierou

Aj v oblasti intímnej hygieny platí pravidlo "všetko s mierou". Nedostatočná, ale aj prehnaná starostlivosť môže škodiť. Vnútri vagíny sú baktérie, tvoriaci prirodzenú obranu voči vonkajším vplyvom. Extrémnou hygienou je táto prirodzená ochranná funkcia narušená.
 

Intímna starostlivosť počas menštruácie

V období menštruácie je vhodné pravidelné sprchovanie. Kúpanie vo vani sa neodporúča, pretože počas menštruácie je zvýšená náchylnosť na infekcie. Pri menštruácii je dôležité meniť hygienické vložky každé 2 až 4 hodiny, tampóny každé 2-3 hodiny. Tampóny by mali byť menené často, pretože môžu spôsobiť infekcie alebo syndróm toxického šoku, čo je veľmi nebezpečné, a dokonca aj smrteľné ochorenie.
 

Pravidlo "spredu dozadu"

Aby nedošlo k zaneseniu nežiaducich baktérií z konečníka do pošvy, je dôležité dodržiavať zásadu správneho utierania spredu dozadu (od vagíny smerom ku konečníku). Len týmto spôsobom je možné zabrániť prenosu škodlivých baktérií vedúcich k infekciám močového mechúra a iným komplikáciám.
 

Kvalitná spodná bielizeň

Priedušná spodná bielizeň umožňuje pokožke dýchať. Syntetické materiály zabraňujú prúdeniu vzduchu, vlhkosť v intímnych oblastiach stúpa a vytvárajú sa ideálne podmienky na rast škodlivých baktérií. Ideálne sú priedušné materiály, napr. stopercentná bavlna alebo bielizeň z bambusového vlákna. Rovnako tak je nebezpečné aj nosenie obtiahnutých džínsov a spodnej bielizne, čo môže vyvolať zápal močových ciest.
 

Pohlavné orgány a jedálniček

Jedálniček hrá dôležitú úlohu aj v intímnej hygiene. Málo sa vie, že niektoré potraviny (napr. biely cukor a biela múka) narúšajú prirodzenú mikroflóru organizmu. Pozitívny vplyv má naopak konzumácia potravín bohatých na priaznivé baktérie, napr. biele jogurty či zelenina.
 

Podporte zdravie s Idelyn Beliema

Každodennú pohodu môžu ženám znepríjemniť pocity svrbenia, pálenia, vaginálneho výtoku alebo zápachu.
 
  • Beliema Effect prispieva k úľave pri všetkých týchto nežiaducich prejavoch bez ohľadu na to, či ich spôsobili baktérie, alebo kvasinky,
 
  • Beliema Intim gél chráni v prostredí zvýšeného rizika vaginálnej aj kvasinkovej infekcie,
 
Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca
17.07.2019

Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca

V letných mesiacoch sú gynekologické infekcie a zápaly spôsobené kvasinkami častým problémom žien. V teple a vlhku sa dobre darí kvasinkovým infekciám (mykózam), ktoré trápia ženy v lete až dvakrát častejšie. Výskyt vaginálnej mykózy je možné obmedziť správnou intímnou hygienou. Ak chcete stráviť dovolenku bez zbytočných zdravotných komplikácií v podobe nepríjemného svrbenia, pálenia v intímnej oblasti, výtoku, bolesti pri močení a sexe, prečítajte si naše tipy, ako vaginálnym ťažkostiam predchádzať.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 825
Bezpečne do sauny i do bazéna
27.04.2018

Bezpečne do sauny i do bazéna

Astronomicky je síce už jar, ale vonku občas ešte pekne priťahuje.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 334
Vaginálna mykóza hrozí aj v zime
25.02.2018

Vaginálna mykóza hrozí aj v zime

Nepríjemná infekcia, s ktorou sa počas života stretne až 75 % žien, nie je len výsadou letných mesiacov. Zaskočiť vás môže aj v zime. Zvlášť ak v tomto období rada navštevujete sauny, vírivky alebo bazény s teplou vodou.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2589
Jedálnym lístkom proti vaginálnej mykóze
31.10.2018

Jedálnym lístkom proti vaginálnej mykóze

Trápia vás opakované pošvové zápaly? Nie ste sama, táto infekcia zaskočí počas života až 75 percent žien. Možno si však kladiete otázku, prečo sa tento problém týka aj vás. Dbáte predsa na intímnu hygienu, nosíte vzdušnú bielizeň, vyhýbate sa tesným odevom zo syntetických materiálov a nikdy nezostávate dlho v mokrých plavkách, hneď sa prezlečiete do suchého... To sú dôležité preventívne opatrenia, ale čo váš jedálny lístok? Neholdujete až príliš sladkostiam, bielemu pečivu alebo napríklad plesňovým syrom? Kvasinka Candida albicans, ktorá spôsobuje vaginálnu mykózu, totiž toto všetko miluje.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 8703