Kožné plesne a ochorenia nôh

Publikované: 20.08.2019

Povrchové mykózy, ľudovo povedané plesne, trápia až jednu tretinu dospelých. Kožná mykóza je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky a nepríjemným svrbením v mieste výskytu. Pôvodcom tohto ochorenia sú huby. Najčastejšie ide o dermatofyty alebo kvasinky, ktoré sa množia v teple a vlhku. Kožné mykózy sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek, ale najčastejšie sa prejaví medzi prstami na nohách, na chodidlách, na rukách, ale aj v podpazuší a vo vlasoch.

Ako sa ochorenie prenáša?

Rizikové pre vznik a rozvoj mykóz je vlhké prostredie a spoločné užívanie verejných priestorov a predmetov. Rizikový je predovšetkým kontakt s chorým človekom alebo používanie spoločných uterákov, šatní, bazénov či posilňovní. K prenosu ochorenia dochádza priamo z ložísk na tele. Kožné šupiny napadnuté mykózou sa odlupujú a sú infekčné ešte niekoľko ďalších mesiacov. Na pozore by sa mali mať najmä ľudia s oslabenou imunitou.

Ako spoznať kožnú mykózu?

Medzi typické príznaky mykózy patrí svrbenie, pálenie, suchá a začervenaná koža, pľuzgiere a prasklinky. Niekedy nemusí byť hubová infekcia na prvý pohľad viditeľná. Chorý nemusí pozorovať na koži žiadne zmeny, ale napriek tomu môže byť infekčný.

Najčastejšie typy kožných mykóz

Mykóza nôh (tinea pedis) čiže atletická noha patrí medzi najčastejšie kožné infekcie. Infekcia sa najprv objaví medzi prstami. Koža je začervenaná, postupne sa olupuje, hrubne, zbelie a môže začať praskať. Tento typ mykózy má často chronický priebeh, kedy sa strieda obdobie problémov s obdobím pokoja. Na okrajoch chodidlá a na chodidle sa kožná infekcia prejavuje často veľmi nenápadne. Koža je zhrubnutá a začne sa olupovať. Môže byť tiež začervenaná a postupne praská. Najmenej časté sú potom drobné svrbivé pľuzgieriky, ktoré sa po zaschnutí olupujú.

Mykóza nechtov (onychomykóza) býva dôsledkom neliečenej kožnej infekcie a zlej starostlivosti. Postihnuté sú najmä nechty na nohách, hlavne palec a malíček. Okraj nechtu začne tlstnúť, žltne, drobí sa a dochádza k odlučovaniu nechtovej platničky od jej lôžka. Dôležité je začať liečbu včas, pretože mykóza sa môže z jedného nechtu rozšíriť aj na ostatné nechty. Nechty sa môžu deformovať, sú ostré a môže dôjsť aj k poraneniu kože.

Liečba kožných mykóz

Diagnostika plesne nôh spadá do kompetencie kožného lekára. Kožné mykózy sa liečia antimykotikami, ktoré zabraňujú rastu a množeniu húb. Dostupné sú vo forme tabliet, mastí, krémov, roztokov, ale aj lakov na nechty s antimykotikami. Liečba kožnej a nechtovej plesne by mala začať čo najskôr, aby sme zabránili rozšíreniu mykózy na ďalšie časti tela. Základom odstránenie infekcie je pravidelná starostlivosť a dodržiavanie hygienických návykov. Antimykotiká je na postihnuté miesto nutné aplikovať ešte 14 dní po vymiznutí infekcie, aby sa zabránilo opakovanému výskytu. Pokiaľ nedôjde k zlepšeniu po 2-3 týždňoch, alebo sa objaví bolesť a horúčka, je nutné vyhľadať lekára.

Myslite na prevenciu

Základom prevencie je dodržiavanie hygienických návykov. Ohrození sú najmä ľudia so zvýšenou potivosťou, ktorým sa odporúča používať rôzne antiperspiračné prípravky. Po kúpeli či sprchovaní je nutné vysušiť celé chodidlo a priestor medzi prstami. Odporúča sa nosiť ponožky z prírodných materiálov, otvorenú obuv a používať výhradne vlastné prezuvky. Dopriať si môžete aj domácu dezinfekčnú kúpeľ z hypermangánu, octu alebo byliniek (rozmarín, lipa, tymian, šalvia, brezová a dubová kôra), ktoré pôsobia preventívne a nohám uľavia.

Ak chcete podporiť zdravie nielen svojich nôh, skúste výživový doplnok Selezin ACE Complex plný antioxidantov. Ide o kombináciu selénu, zinku a vitamínov A, C, E pre zdravie vlasov, nechtov, pleti a ochranu buniek. V rámci aktívnej starostlivosti je tiež vhodné podporovať obranyschopnosť organizmu. Z našej ponuky odporúčame napr. Hlivu ustricovú Plus, obohatenú o echinaceu a rakytník na podporu imunity.

Ostaňte v lete vo svojej koži

Ostaňte v lete vo svojej koži

Počas zimy si pokožka pôsobením nízkych teplôt vytrpela veľa. Najväčšiu záťaž predstavuje chlad pre suchú a atopickú kožu. Ak sa dostatočne neošetruje, môže sa následne zapaľovať, svrbieť a praskať. Keď potom teploty „vylezú“ smerom nahor, pokožku odkrývame len s obavami. Prechod z chladného obdobia do leta predstavuje pre pokožku úľavu. Dôležitá je však hydratácia a správna regenerácia. Ak ste ich v zime zanedbávali, začnite s ošetrujúcimi a prípravnými kúrami hneď teraz.

Jedálnym lístkom proti vaginálnej mykóze

Jedálnym lístkom proti vaginálnej mykóze

Trápia vás opakované pošvové zápaly? Nie ste sama, táto infekcia zaskočí počas života až 75 percent žien. Možno si však kladiete otázku, prečo sa tento problém týka aj vás. Dbáte predsa na intímnu hygienu, nosíte vzdušnú bielizeň, vyhýbate sa tesným odevom zo syntetických materiálov a nikdy nezostávate dlho v mokrých plavkách, hneď sa prezlečiete do suchého... To sú dôležité preventívne opatrenia, ale čo váš jedálny lístok? Neholdujete až príliš sladkostiam, bielemu pečivu alebo napríklad plesňovým syrom? Kvasinka Candida albicans, ktorá spôsobuje vaginálnu mykózu, totiž toto všetko miluje.