Kedy to ženy majú najťažšie?

Publikované: 08.03.2021

Niekedy sú ženy akčné, odhodlané a nič ich nezastaví. Sú však chvíle, keď sú unavené, náladové a bez energie. Psychické rozpoloženie závisí ako od aktuálneho zdravotného stavu, tak aj od toho, v ktorej životnej etape sa žena práve nachádza. Každé obdobie v živote ženy je iné a ťažko povedať, ktoré je pre ženy najnáročnejšie. Prvá menštruácia, obdobie pôrodu, menopauza? Jedno však majú tieto obdobia spoločné. V každom veku je možné podporiť zdravie a krásu, čo sa na psychike žien vždy prejaví.

Puberta ako hormonálna a citová búrka

Puberta a dospievanie sú náročné obdobia zo stránky fyzickej i psychickej. Puberta sa u dievčat začína medzi 10. a 13. rokom a prvým prejavom je zväčšenie prsníkov a vývoj pubického ochlpenia. Prvá menštruácia prichádza medzi 11. a 14. rokom. Puberta je však ťažké obdobie pre celú rodinu. Dochádza k zmenám v správaní, pre pubertiaka je typické striedanie nálad, keď vášnivé prejavy striedajú melancholické myšlienky. Časté sú konflikty s rodičmi a autoritami aj rizikové správanie. Podľa odborníkov je citová a hormonálna búrka normálnym prejavom dospievania. Pre rodičov môže byť útechou len to, že ich deti z toho vyrastú.

Tehotenstvo ako zlomové obdobie

Pre ženy je úplne zásadným obdobím tehotenstvo a narodenie dieťaťa. Tehotenstvo je nielen obdobie príprav a očakávaní, ale je to obdobie psychicky a fyzicky náročné. Na začiatku tehotenstva môže žena prežívať pocity nevyrovnanosti so stratou predošlého spôsobu života, môže mať obavy, ako dieťa zmení partnerský vzťah a ako bábätko prijme starší súrodenec. Žena môže pociťovať obavy z možného potratu a prvorodičky sa tiež obávajú, ako zvládnu starostlivosť o bábätko a rolu matky. Postupne ako dieťatko v brušku rastie, žena sa upokojí a nastáva harmonické obdobie, keď sa teší na príchod bábätka.

Šestonedelie plné obáv

V období po pôrode bývajú niektoré mamičky nepríjemne prekvapené. Namiesto očakávaných pocitov šťastia prichádza plač, úzkosť a vyčerpanie. Prvých šesť týždňov po pôrode však podobné pocity zažíva až 80 % žien. Ide o veľmi citlivé obdobie, keď sa ako matka, tak aj dieťa adaptujú na nový spôsob života. Telo ženy sa regeneruje po tehotenstve a pôrode, mamička sa zžíva s bábätkom a učí sa reagovať na jeho potreby, vďaka dojčeniu sa upevňuje citová väzba. Na to, aby si mamička a dieťatko na seba zvykli, však potrebujú čas a pokoj. Prvých šesť týždňov po pôrode je preto potrebné, aby otecko a rodina boli žene poruke.

Nebojte sa menopauzy

Menopauza patrí medzi najobávanejšie obdobia v živote ženy. Ženy sa obávajú tzv. návalov, nočného potenia, náladovosti, plačlivosti, úzkosti, nespavosti, zhoršovania fyzickej i psychickej výkonnosti. Všetky tieto prejavy negatívne vplývajú na ženskú psychiku, predovšetkým však trpí sebavedomie. Menopauza je navyše spojená so zdravotnými problémami, ktoré sa objavujú vinou nedostatku estrogénu a kolísaním jeho hladiny. Strašiakom je osteoporóza vedúca k zlomeninám kostí aj pri malej nehode a zvýšené riziko kardiovaskulárnych chorôb. Estrogény chránia srdce a cievy a vplývajú na metabolizmus, preto dochádza v klimaktériu k priberaniu na hmotnosti. Lekár môže žene odporučiť hormonálnu substitučnú liečbu, ale obľúbené sú aj fytoestrogény, prírodné látky s hormonálnymi účinkami vo výživových doplnkoch.

Banner image

Podporte zdravie i krásu v každom veku!

V každom životnom období žena potrebuje množstvo energie na objavovanie sveta, naberanie skúseností a hľadanie stability, zázemia a uskutočňovanie všetkých plánov, cieľov a túžob. Vďaka našim výživovým  doplnkom ženy podporia nielen svoje zdravie, ale aj krásu, mladosť a sviežosť.
A ktoré naše produkty by nemali chýbať žiadnej žene?
  • Viaderm Beauty obsahujúci unikátnu kombináciu vitamínov, minerálov a bylinných extraktov pre zdravé vlasy, krásnu pokožku a silné nechty.
  • Ženšen kórejský, extrakt z kórejského ženšenu pre duševnú a fyzickú pohodu. Obohatený vitamínom E, antioxidantom chrániacim bunky tela pred oxidačným stresom.
  • Biotín 300 µg pre zdravie vlasov a pleti. Biotín patrí do skupiny vitamínov B a niekedy je označovaný aj ako vitamín H, z nemeckých výrazov Haar und Haut (pleť a vlasy).
  • Selezín ACE COMPLEX predstavuje unikátnu kombináciu vitamínov a minerálov. Vylepšené antioxidačné zloženie dôležité pre krásu & ochranu buniek.
  • Minapent so šalviou, nehormonálna pomoc na zaistenie telesnej a psychickej pohody v období klimaktéria.
  • Beliema od Idelyn, rad na dennú intímnu hygienu.

Inkontinencia – citlivá téma pre ženy aj mužov

Inkontinencia – citlivá téma pre ženy aj mužov

Inkontinencia znamená samovoľný alebo nechcený únik moču. Tento nepríjemný problém síce trápi dvakrát častejšie ženy, no pri ochorení prostaty sa s ňou môžu stretnúť aj muži. U žien je príčinou zväčša oslabenie panvového dna, ktoré prichádza napríklad po pôrodoch. Ťažšie prípady sa riešia chirurgicky. Ako možno predísť vzniku tohto problému prirodzenou cestou?