Zradná jar. Vyhnite sa jarnej únave aj alergiám

Zradná jar. Vyhnite sa jarnej únave aj alergiám

Publikované: 12.05.2021

Zobrazenie: 232

Po zime sa mnohí cítime unavení, vyčerpaní, bez energie a tento stav zvyčajne nazývame jarnou únavou. Veľakrát sa zamýšľame, prečo tento jav nastáva a čo ho spôsobuje, pričom dôvody sú veľmi jednoduché a pragmatické. Väčšina z nás sa teší na jarné obdobie ako na začiatok teplejších a slnečnejších dní, počas ktorých sa vraciame k našim obľúbeným aktivitám v exteriéri. Paradoxne je pre mnohých ľudí – alergikov, toto obdobie spojené so zhoršením ich zdravotného stavu a obmedzením aktivít v exteriéri práve počas prichádzajúcej jari.  

Čo je jarná únava a čo môže spôsobiť?

Jarná únava sa prejavuje symptómami celkovej vyčerpanosti organizmu a nie je prejavom len modernej doby a rýchleho životného tempa, ale stretávali sa s ňou aj naši predkovia. Súvisí s nastavením ľudského biorytmu a jeho citlivosťou, resp. odolnosťou proti nedostatku slnečného svetla. Dostatočný pobyt na slnku ovplyvňuje tvorbu vitamínu D potrebného pre správne fungovanie nášho organizmu. Práve jeho nedostatok spôsobuje úbytok energie, malátnosť, ale aj skleslé nálady. Jeho nedostatok však môže vyústiť aj do závažnejších ochorení, akými sú rôzne infekcie, alergie, astma, cukrovka, depresie, Alzheimerova choroba, kardiovaskulárne ochorenia, ochorenia pohybového aparátu a podobne. Príčinou jeho nedostatku môže byť genetika, nedostatok súvisiaci aj s nevyváženou stravou, ale môže byť spôsobený aj obmedzeným pobytom na slnku. Ak vitamín D nevieme dodať organizmu prirodzeným spôsobom, je možné doplniť jeho deficit vitamínovým doplnkom Megadéčko.
 

Aké sú príčiny jarnej únavy?

Organizmus je na jar celkovo vyčerpaný, pretože v zimnom období sa viac pohybujeme v prekúrenom interiéri, v ktorom dochádza k vysušovaniu našich slizníc, čo spôsobuje rýchlejší prenos infekčných chorôb prenášaných kvapôčkovou infekciou. Menej sa otužujeme, konzumujeme menej ovocia a zeleniny. To všetko má vplyv na fungovanie nášho imunitného systému.

Nemenej významný je aj vplyv počasia na ľudský organizmus, ktorý nazývame meteosenzitivitou – citlivosťou na počasie, najmä na jeho náhle a prudké výkyvy. Zmenám počasia sa museli prispôsobovať aj naši predkovia, ale v súčasnosti sa musíme prispôsobovať častejším a extrémnejším výkyvom teplôt, ktoré citlivým ľuďom môžu spôsobovať poruchy koncentrácie organizmu, zmeny tlaku vzduchu spôsobujú zmeny tlaku krvi, akcie srdca, bolesti hlavy, závraty, nespavosť alebo spavosť a pod. Práve ľudia citlivejší na zmeny počasia by mali mať zabezpečený dostatok horčíka. Využíva sa najmä pri vysokom krvnom tlaku kvôli regulácii tlaku krvi, takisto sa používa pri liečbe hyperventilačnej tetánie a iných psychických porúch, pomáha redukovať únavu.

Ďalším negatívnym faktorom, na ktorý si niektorí citliví jedinci zvykajú niekoľko dní až týždňov, je aj zmena zimného času na letný, keď si posúvame ručičky na hodinkách dopredu z 2.00 hod. na 3.00 hod.

 

Ako prekonať jarnú únavu?

Aby sme jarnú únavu prekonali čo najskôr, je potrebné počas jarných dní zmeniť aj svoju životosprávu. Zvýšiť príjem čerstvého ovocia a zeleniny, zabezpečiť dostatočný príjem tekutín, veľmi vhodná je obyčajná voda, nesladené čaje alebo zeleninové a ovocné šťavy.

Aby sme jarný štart urýchlili, môžeme si pomôcť aj vitamínovými doplnkami. Veľmi vhodný je vitamín C, vitamíny A, B, C a minerály, selénzinok. Vitamín B12 je dôležitý pri tvorbe cukrov z prijatých sacharidov. Dostatok tohto vitamínu teda zabezpečuje, aby sme mali dostatok energie. Jeho príjem je dôležitý práve v ťažkom a vo vyčerpávajúcom období, pretože je potrebný na správne fungovanie mozgu a nervovej sústavy, čo má vplyv na našu koncentráciu a pamäť.

Takisto je potrebné zabezpečiť dostatok kvalitného spánku a vhodnú pohybovú aktivitu. Jarná únava nie je choroba, je to prechodný stav vyčerpanosti organizmu, ktorý sa postupne dostane do svojho normálneho fungovania. No v prípade, že sa vyčerpanie po krátkom čase nezlepší ani napriek postupu podľa vyššie uvedených krokov, môže ísť o závažnejší zdravotný problém. Vtedy je potrebné čo najskôr vyhľadať odbornú lekársku pomoc.
  

Ak nie jarná únava, tak senná nádcha...

Ak človeka nevyčerpá zimné obdobie, paradoxne môže vyčerpať určitú skupinu ľudí práve jarné obdobie. Veľmi nepríjemne pôsobia na celkový zdravotný stav peľové alergie patriace do kategórie alergických ochorení, ktoré nazývame aj alergická alebo senná nádcha, v odbornej terminológii polinóza. Tento druh alergie sa prejavuje upchatým nosom a dutinami, k tomu podráždené oči a často aj kýchanie, svrbenie, ktoré vyžaruje až do uší, určite nie je nič príjemné.

Ľudia, ktorí majú prieduškovú astmu, môžu na vysoké koncentrácie peľu vo vzduchu zareagovať až astmatickým záchvatom (astma – človek má pocit nedostatku vzduchu, dýchanie je sťažené, kašle v dôsledku zúženia priedušníc). Pri nádychu sa cez nos na slizniciach zachytia čiastočky peľu, ktoré vyvolávajú zápalovú reakciu s uvoľňovaním histamínu (histamín – hlavný mediátor alergických chorôb). Možno povedať, že ide o neprimeranú reaktivitu imunitného systému, ktorá súvisí s naším genetickým vybavením. 

Alergická reakcia organizmu závisí aj od toho, či je alergik v sezóne alergický na viacero druhov kvitnúcich rastlín a drevín súčasne, aká je koncentrácia peľu v danom období v ovzduší (využíva sa peľový kalendár), od celkovej kondície organizmu, veku a pod. Alergická sezóna sa pre niektorých začína už skoro na jar a trvá až do neskorej jesene, a preto je potrebné na zmiernenie príznakov užívať liečbu nariadenú lekárom špecialistom – alergiológom.

 

Pomôžu nám výživové doplnky vyhrať nad alergiou?

Okrem štandardnej liečby prostredníctvom antihistaminík, ktoré tlmia neprimeranú alergickú reakciu organizmu, môžeme dodržiavaním zvýšených hygienických opatrení a zmenou v životnom štýle zlepšiť svoj zdravotný stav v takomto období aj vitamínovými doplnkami.

Vhodné sú doplnky obsahujúce vitamín C, ktorý zabraňuje tvorbe histamínu a pomáha pri zmiernení príznakov alergie. Dostupný je u nás pod názvom Céčko. Užitočnou pomocou môžu byť aj rybie oleje – pôsobia protizápalovo sú využiteľné na liečenie a prevenciu kožných problémov, ako je napríklad ekzém, ktorý v niektorých prípadoch sprevádza alergické reakcie. Zadovážiť si ho môžete pod názvom Omega-3 rybí olej FORTE v našom e-shope.

Jarný detox s rozumom
12.05.2021

Jarný detox s rozumom

Na začiatku jari sa na nás zo všetkých strán valia zaručené tipy, ako na jarnú detoxikáciu organizmu. Jarný detox v podobe prísnej diéty a hladovania organizmu v žiadnom prípade však neprospieva. Na to, aby sa človek cítil dobre, a to nielen na jar, stačí zdravé stravovanie, dostatok pohybu a odpočinku a dostatok životného optimizmu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 4054