Jarný detox s rozumom

Jarný detox s rozumom

Publikované: 12.05.2021

Zobrazenie: 4053

Na začiatku jari sa na nás zo všetkých strán valia zaručené tipy, ako na jarnú detoxikáciu organizmu. Jarný detox v podobe prísnej diéty a hladovania organizmu v žiadnom prípade však neprospieva. Na to, aby sa človek cítil dobre, a to nielen na jar, stačí zdravé stravovanie, dostatok pohybu a odpočinku a dostatok životného optimizmu.

Detox môže aj uškodiť

Pojem detox či detoxikácia organizmu znamená očistu organizmu od škodlivých látok. Zvlášť začiatkom jari sa objavujú "zázračné" detoxikačné diéty, po ktorých budeme zdravší, štíhlejší a krajší. Niektoré detoxikačné tipy zaručujú posilnenie imunity, reštart organizmu a príval energie. V otázke detoxikácie organizmu by sme sa však mali riadiť predovšetkým zdravým sedliackym rozumom. Ak chceme pevné zdravie, stačí dodržiavať niekoľko pravidiel, a to nielen na jar, ale po celý rok.
 

Voda nad zlato

Pojem "pitný režim" pozná každý z nás. Dopĺňať telu tekutiny je nevyhnutné, pretože bez vody by organizmus nemohol fungovať. Ak máme pocit smädu, organizmus je už ľahko dehydrovaný. Dehydratácia, to môžu byť časté bolesti hlavy, ale aj obličkové kamene. Ideálna na pitie je obyčajná voda, nesladené ovocné a bylinkové čaje. Na rannú vzpruhu organizmu je odporúčané pitie vlažnej či teplej vody s citrónom. Voda s citrónom dodá telu vitamín C, pomáha odplavovať toxíny z tela, upravuje pH močových ciest a stimuluje trávenie a zažívanie.
 
water.jpg
 

Dajte si vlákninu

Dostatočné množstvo vlákniny pomáha optimalizovať funkciu prospešných baktérií v črevách. Niektoré druhy vlákniny sú dokonca veľkými pomocníkmi pri zhadzovaní prebytočných kilogramov, pretože zvyšujú pocit sýtosti.
 

Obmedzte nezdravé cukry

Vyvarujte sa prílišnej konzumácii potravín s pridanými či chemicky upravenými cukrami. Aké potraviny nezdravé cukry obsahujú?
 
  • Sladené nápoje a ovocné džúsy,
  • Biele pečivo, ktoré obsahuje priemyselne spracovávané sacharidy, ktorých konzumácia môže zvyšovať výskyt metabolických ochorení,
  • Sladkosti a cukrovinky,
  • Hranolky a zemiakové chipsy a ďalšie nezdravé pochutiny.

Zaraďte do jedálnička ovocie a zeleninu

Ovocie a zelenina obsahujú mnoho živín, bez ktorých organizmus nemôže správne fungovať. Konzumácia ovocia a zeleniny zaistí telu dostatok vlákniny, antioxidantov, vitamínov a minerálov.

fruit.jpg

Vyhnite sa priemyselne spracovaným potravinám

Priemyselne spracované potraviny sú mechanicky alebo chemicky spracované potraviny, ktoré vďaka týmto procesom získavajú zaujímavú a lákavú farbu, chuť a vôňu, ale strácajú živiny a vitamíny. Ide predovšetkým o:
 
  • sladkosti a cukrovinky, sladké polotovary,
  • instantné pokrmy, rezance, zmesi,
  • polotovary,
  • sladené a ochutené nápoje,
  • mrazené predsmažené potraviny,
  • potraviny skladajúce sa hlavne z cukrov, tukov a olejov.

Pohybom k zdraviu

Nie je nutné behať maratóny, ale stačí sa len pravidelne hýbať. Sedavý spôsob života spôsobuje energetickú nerovnováhu medzi prijímanou a vydávanou energiou a dochádza k ochabovaniu svalstva (vrátane svalu srdcového). Dostatok pohybu tak funguje nielen ako prevencia obezity a nadváhy, ale chráni aj náš kardiovaskulárny systém a posilňuje systém imunitný. Pohyb prospieva tiež psychike, pretože pomáha odbúravať stres.
 
yoga.jpg
 

Nájdite si čas na odpočinok

Odpočinok umožňuje telu sa zregenerovať a nabrať sily. Počas odpočinku dochádza k vylučovaniu odpadových látok, dopĺňajú sa zásoby enzýmov, dochádza k obnove životnej sily. Odpočinok podporuje proces hojenia pri poraneniach, infekciách a pomáha organizmu brániť sa stresu.
 
Povianočný detox alebo späť vo forme
27.12.2019

Povianočný detox alebo späť vo forme

Počas vianočných sviatkov si doprajeme všetko, na čo máme chuť. Výdatné jedlo, nedostatok pohybu a k tomu neresti v podobe alkoholu a fajčenia, sú po sviatkoch na tele poznať. Niet divu, že sa tak cítime unavení, vyčerpaní, s pocitom ťažkosti a neustále plného žalúdka. Povianočný detox nie je o tom zhodiť kilá, ale o tom, cítiť sa opäť dobre. Cieľom detoxikácie je naštartovať telo a vylúčiť z tela škodliviny. Očistu organizmu môžeme telu dopriať kedykoľvek, keď sa chceme cítiť lepšie. A ak neviete ako na to, inšpirujte sa našimi tipmi.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 249
Top 10 potravín na detoxikáciu tela
19.12.2019

Top 10 potravín na detoxikáciu tela

Problémy so zažívaním sú v dôsledku nezdravého životného štýlu čoraz častejším problémom. Mnohí z nás určite počuli o detoxikácii organizmu, pojmu používanom najmä v prírodnej medicíne. Detoxikáciou sa rozumie celková očista organizmu od telu škodlivých látok. Škodlivými látkami sú myslené ako vplyvy z prostredia, tak i napríklad nevhodná strava. Pri detoxikácii je odporúčané konzumovať niektoré potraviny, ktoré tento očistný proces podporujú. Ktoré potraviny to sú, sa dozviete v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 10878