Top 10 potravín na detoxikáciu tela

Top 10 potravín na detoxikáciu tela

Publikované: 19.12.2019

Zobrazenie: 10936

Problémy so zažívaním sú v dôsledku nezdravého životného štýlu čoraz častejším problémom. Mnohí z nás určite počuli o detoxikácii organizmu, pojmu používanom najmä v prírodnej medicíne. Detoxikáciou sa rozumie celková očista organizmu od telu škodlivých látok. Škodlivými látkami sú myslené ako vplyvy z prostredia, tak i napríklad nevhodná strava. Pri detoxikácii je odporúčané konzumovať niektoré potraviny, ktoré tento očistný proces podporujú. Ktoré potraviny to sú, sa dozviete v našom článku.

Dôvody detoxikácie organizmu

Je všeobecne známe, že látky znečisťujúce organizmus sa nachádzajú všade okolo nás. Do nášho tela sa dostávajú mnohými spôsobmi, z ktorých niektoré možno ovplyvniť, iné bohužiaľ nie. Toxíny získavame vdychovaním, potravou, nadužívaním liekov, stykom s kontaminovanými predmetmi apod. V dôsledku pôsobenia škodlivých látok je znižovaná imunita organizmu, človek je častejšie chorý, má problémy so zažívaním a mnoho ďalších zdravotných ťažkostí. Medzi orgány, ktoré sú nevhodnými vplyvmi najviac postihnuté, sú pečeň, črevá, obličky, kĺby a lymfatický systém. Detoxikácia je preto telu veľmi prospešná.
 

Spôsoby detoxikácie organizmu

Existuje celý rad spôsobov, ako telo očistiť. Medzi tie najznámejšie sa radia pôst, detoxikačné náplasti a prístroje, zdravý pohyb, zmena jedálnička, pitný režim a očistné kúry.
 

Detoxikácia a jedálniček

Dôležitú úlohu pri detoxikácii organizmu hrá náš jedálniček. Odporúčané je konzumovať potraviny, ktoré k očiste organizmu prispievajú. Ide o potraviny podporujúce detoxikáciu mnohými spôsobmi, napr. podporujú cirkuláciu krvi a vyplavovanie toxínov, proces trávenia, ochraňujú pečeňové bunky, obsahujú antioxidanty pôsobiace proti toxínom a podporujú imunitu.
 

Top 10 detoxikačných potravín

 
  • Zázvor - Zázvor vďaka vonným siliciam podporuje trávenie, stimuluje krvný obeh, povzbudzuje pri únave, pôsobí protizápalovo, ničí baktérie, vírusy i huby. Pozitívne pôsobí na cirkuláciu krvi, lymfy a tekutín, čo sa odráža vo zvýšenom odplavovaní toxínov z tela.
 
  • Cesnak - Cesnak funguje ako prírodné antibiotikum, pôsobí proti vnútorným parazitom, ničí baktérie, vírusy i plesne. Má protizápalové účinky, pozitívne ovplyvňuje kardiovaskulárny systém, znižuje krvný tlak, podporuje tvorbu bielych krviniek a posilňuje imunitu.
 
  • Červená repa - Červená repa sa podieľa na regenerácii organizmu, je významným antioxidantom, podporuje imunitu a peristaltiku čriev. Priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene, stimuluje vylučovanie tráviacich štiav a pomáha metabolizmu a tráveniu.
 
  • Citrón - Citrón je známy ako zdroj vitamínu C, a preto je konzumovaný hlavne v období chrípok a prechladnutí na posilnenie imunity. Má protizápalové účinky, funguje ako antioxidant, chráni bunky proti voľným radikálom a pomáha rýchlejšiemu spaľovaniu tukov.
 
  • Koriander - Podieľa sa na vylučovaní škodlivých látok z tela, pomáha pri zažívacích problémoch a ničí črevné parazity. Koriander povzbudzuje činnosť pankreasu a pozitívne pôsobí na činnosť nervového systému. Známe sú tiež jeho protizápalové vlastnosti.
 
  • Avokádo - Avokádo je veľmi bohaté na antioxidanty. Pomáha blokovať karcinogény a je významným pomocníkom pečene pri detoxikácii.
 
  • Biela hlávková kapusta - Kapusta je významným zdrojom vitamínu C a radu minerálnych látok. Šťava z nej, či už sa jedná o čerstvú či kvasenú kapustu, je obľúbeným prírodným prostriedkom na detoxikáciu pečene.
 
  • Jablká - Jablká obsahujú betakarotény, vitamíny B, C a E, železo, draslík, zinok, meď a horčík. Podporujú zdravé trávenie, pôsobia priaznivo na tvorbu črevnej mikroflóry, povzbudzujú funkciu pečene, znižujú hladinu tukov v krvi a majú protizápalové účinky.
 
  • Brokolica - Je jedna z najzdravších potravín. Obsahuje vitamíny C, D a E, ale predovšetkým enzýmy podporujúce detoxikáciu pečene, krvotvorbu a metabolizmus.
 
  • Zelený čaj - Vďaka vysokému obsahu antioxidantu (katechín) napomáha telu odstraňovať voľné radikály. Zelený čaj zrýchľuje metabolizmus a následné odbúravanie tukov.
 
Proces detoxikácie možno podporiť intenzívnou 14dennou detoxikačnou kúrou DetoxElixeer MAX. Jedná sa o unikátny komplex deviatich starostlivo vybraných bylín obohatených o probiotickú vlákninu. DetoxElixeer MAX predstavuje rýchlu a efektívnu podporu pri celkovej očiste tela.