Studené ruky u detí
Publikované: 16.02.2020
Zobrazenie: 10869
V každodennej praxi sa pediatri stretávajú s otázkami ohľadom chladných rúk u detských pacientov, a to nielen v chladných mesiacoch. Subjektívny pocit či objektívny nález väčšinou nie sú dôvodom pre komplexné vyšetrenie. Väčšina rodičov dieťaťu siaha na ruky a zisťuje, či mu nie je zima. Ruky ale nie sú spoľahlivým ukazovateľom a deti bývajú skôr prehriaté než podchladené. Rodičia by ale mali spozornieť, ak dochádza k farebným zmenám končatín, čo môže signalizovať vážny zdravotný problém.
Pocit studených rúk ako normálna reakcia tela na chlad
Pocit studených rúk a nôh je v chlade normálnou odpoveďou tela na nízku okolitú teplotu. Organizmus obmedzuje prietok krvi do okrajových častí tela ako sú prsty, pretože sa snaží zachovať v teple najdôležitejšie orgány, ktoré sú uložené v strede tela. Do okrajových častí tela prestáva prúdiť teplá krv, pretože je nutné, aby zahrievala hrudný kôš a brušnú dutinu.
Farebné zmeny kože môžu signalizovať vážny problém
Studené ruky s farebnými zmenami môžu znamenať zmeny prekrvenia, vznikajúce záchvatovo, spontánne, pôsobením chladu či stresu. Ide o Rynaudov syndróm, ktorého najčastejšou komplikáciou je strata citlivosti koncov prstov. Oslabenie prítoku krvi môže byť mierne s krátkodobým zblednutím až po ťažké formy spôsobujúce trvalé poškodenie nervov a vedúce až k odumretiu tkanív. Medikamentózna liečba znižuje závažnosť a frekvenciu záchvatov. Neliečia sa príčiny ochorenia, len sa tlmia jeho prejavy. Výskyt Rynaudovho syndrómu u detí nie je presne známy, je vzácny u malých detí a častejšie sa vyskytuje v dospievaní.
Termoreguláciae u novorodencov a dojčiat
Studené ruky sa často vyskytujú u novorodencov a dojčiat. Povrchom tela, najmä hlavičkou, stráca bábätko viac tepla a tekutín ako dospelý, a preto sa skôr prehreje či dehydratuje. Pri pobyte vonku v kočíku sa bábätko nehýbe, spí a teplo je nutné mu zaistiť. Radšej než na ručičky ale siahame bábätku za zátylok, kde má teplota omnoho väčšiu výpovednú hodnotu. Správnym obliekaním chránime bábätko pred nachladnutím a kožnými problémami ako sú potničky a ekzémy a zároveň mu posilňujeme imunitu.
Pravidlá správneho obliekania u detí
Hlavným kritériom, podľa ktorého spoznáme, či bábätku alebo dieťaťu nie je zima, nie sú ručičky, ale zátylok. Keď je zátylok teplý, je dieťa oblečené vhodne. Ak je zátylok horúci či studený, je nutné jednu vrstvu oblečenia pridať alebo ubrať. Základným pravidlom obliekania je tzv. cibuľové vrstvenie. Vrstvy na seba nesmúie naliehať príliš tesne, potom strácajú termoregulačné vlastnosti a dieťa sa nezahreje, preto je lepšie voliť väčšie oblečenie.
Pre deti voľte oblečenie z prírodných materiálov
Základné kúsky detského šatníku by mali tvoriť kvalitné prírodné materiály, ktoré sú ideálnejšie na tepelnú izoláciu než materiály umelé. Pri výbere detského oblečenia je vhodné sa zamerať predovšetkým na kvalitu. Dôležitými vlastnosťami je nepremokavosť, aby bolo dieťa stále v suchu a teple, bez ohľadu na počasie. Viac ako na módne výstrelky sa zamerajte na praktickú stránku oblečenia, najmä jeho pohodlnosť.
Podporujte imunitu vhodnou stravou
Aj u malých detí je možné podporovať imunitný systém. Do stravy možno zaradiť výživové doplnky, napr. s bazou čiernoučiernym bazou. Siahnite po potravinách, ktoré pozitívne pôsobia na imunitu, napr. sušené jablčné krúžkyížalky, rakytník s vitamínom C, potraviny s obsahom vitamínu B, ktorý vie povzbudiť imunitnú reakciu a nervový systém. Vhodné sú červené papriky, brokolica, kivi, zemiaky. Jedálniček doplňte B-komplexom. Pre deti vo forme multivitamínových sirupov či žuvacích tabliet. Výživových doplnkov na podporu imunity je veľa a z našej ponuky si určite vyberiete. Veľmi obľúbený je rad Marťankovia ponúkajúci špecifické produktové rady na rôzne potreby detí rôznych vekových kategórií. V jesenných a zimných mesiacoch je odporúčaný rad Marťankovia PROimunIMUN, ktorý podporuje imunitu dieťaťa a udržuje detský organizmus v dobrej kondícii.
Správny pomer vitamínov a kľúčových látok v detskom jedálničku môžete ustrážiť s produktovými radmi Marťankovia FUTURA, Marťankovia PROimunIMUN a Marťankovia Multivitamíny.