S udržaním fyzickej a psychickej kondície pomôže horčík

S udržaním fyzickej a psychickej kondície pomôže horčík

Publikované: 11.11.2019

Zobrazenie: 1707

Ak ste neustále unavení, trpíte migrénami či bolesťami hlavy, trápia vás zmeny nálad, ste úzkostliví, máte problémy so zaspávaním a svalovými kŕčmi, môže za tým stáť nedostatok horčíka (magnézia). Nízka hladina horčíka patrí medzi najčastejšie minerálne poruchy. Horčík je jedným z najdôležitejších prvkov, ktorý udržuje telo v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, a preto je tiež označovaný ako prvok života.

Príznaky nedostatku horčíka

Horčík je pre nás nenahraditeľný a jeho nedostatok na seba nenechá dlho čakať a začne sa prejavovať celý rad zdravotných ťažkostí. Nervovo svalová podráždenosť, triaška, poruchy videnia, nervozita, úzkosť, zrýchlená srdcová činnosť, zvýšený krvný tlak, a to aj v prípade tehotenstva, apod. Ale pozor tiež na príliš veľa horčíka. Nadbytok môže zapríčiniť hnačky, zástavu črevných pohybov, poruchy srdcového rytmu a smrť.
 

Koľko horčíka organizmus potrebuje?

Denný príjem horčíka by sa mal odvíjať od zdravotného stavu, ale aj životného štýlu. Odporúčaná denná dávka horčíka je cca 375 mg na deň. Táto dávka je orientačná, pretože potreba horčíka sa zvyšuje so stúpajúcim vekom, v tehotenstve a pri dojčení, v závislosti na fyzickej záťaži, pri ochoreniach srdca, cukrovky apod.
 

Zdroje horčíka v potrave ( RVH- % referenčnej výživovej hodnoty)

Tekvicové semienka (16 g obsahuje 46 % RVH horčíka), varený špenát (180 g obsahuje 39 % RVH horčíka), horká čokoláda s obsahom kakaa 70-85 % (100 g obsahuje 33 % RVH horčíka), tmavé fazuľa (172 g obsahuje 30 % RVH horčíka), mrlík čínsky, quinoa (185 g obsahuje 33 % RVH horčíka), mandle (24 g obsahuje 25 % RVH horčíka), kešu (30 g obsahuje 25 % RVH horčíka), makrela (100 g obsahuje 19 % RVH horčíka), avokádo (200 g obsahuje 15 % RVH horčíka), losos (100 g obsahuje 9 % RVH horčíka).
 
Horčík je tiež dostupný vo výživových doplnkov. V našej ponuke nájdete horčík ako súčasť výživového doplnku Vápnik, horčík, zinok, čo je unikátna zdraviu prospešná kombinácia minerálnych látok a vitamínov nevyhnutných pre mnoho kľúčových procesov v ľudskom organizme. Výživový doplnok Magnesium + B6 Active podporuje energiu a prispieva k zníženiu únavy a vyčerpania. Horčík je tiež nevyhnutný na normálne fungovanie nervových a psychických funkcií a vitamín B6 udržiava normálnu funkciu imunitného systému.
 
Športujete? Nezabúdajte na horčík!
26.03.2018

Športujete? Nezabúdajte na horčík!

Naše telo ho potrebuje na to, aby správne fungovalo, a dvojnásobne v prípade, ak športujete. To sa týka ako vrcholových, tak aj rekreačných športovcov. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 230
Horčík a jeho význam pre ľudské telo
30.05.2016

Horčík a jeho význam pre ľudské telo

Horčík je minerál, ktorý naše telo potrebuje na správnu funkciu nervového a svalového systému. Prečítajte si ďalšie pozitíva horčíka a doprajte ho svojmu organizmu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 6074
7 tipov na lepšie sústredenie
25.04.2018

7 tipov na lepšie sústredenie

Schopnosť vedieť sa sústrediť na to, čo práve robíte, je základný predpoklad úspechu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 939