Prvá pomoc pri bolestiach bedier

Prvá pomoc pri bolestiach bedier

Publikované: 15.06.2021

Zobrazenie: 71351

Bedrá patria medzi najväčšie kĺby v tele, ktoré nesú hmotnostnú záťaž. Keď bedro správne funguje, umožňuje bezbolestnú chôdzu, sedenie, ohýbanie a otáčanie. Na to, aby sa mohlo hladko pohybovať, potrebuje spoluprácu kostí, chrupavky, väzov a šliach. Ak bedro bolí, je dobré to nepodceňovať. Miernej bolesti bedier často neprikladáme veľkú váhu, ale riešenie začneme hľadať, až keď nás bolesť začne obmedzovať v bežnom živote. Bolesti kĺbov v oblasti dolných končatín je nutné riešiť komplexne. Niekedy môžu pomôcť aj cviky na uvoľnenie bedrových kĺbov, ktoré vám prinášame.

Ochorenie začína nenápadne

Ochorenia bedier majú veľmi nenápadný počiatok. Bolesť bedra je spočiatku mierna a bedro bolí len pri záťaži. Postupne sa ale bolesť objavuje aj v stave pokoja, napr. pri sedení. Bolesť môže začať vystreľovať do kolenného kĺbu, slabín a bedier. Objavuje sa aj praskanie v kĺbe či ranná stuhnutosť. S bolesťou sa obvykle človek vyrovná tak, že obmedzí pohybovú aktivitu. Tým bohužiaľ dochádza k nárastu jeho hmotnosti, čo predstavuje ešte väčšiu záťaž pre boľavý kĺb. V dôsledku bolesti človek začne postihnutému kĺbu uľavovať tým, že začne preťažovať inú časť tela. Ako najčastejšie problémy chorí uvádzajú ťažkosti pri chôdzi, vstávanie z postele a obúvanie. Človek je teda bolesťami bedier veľmi obmedzený v bežnom živote.

Najčastejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu

Za bolesťami bedier môže byť niekoľko príčin. Medzi najčastejšie príčiny patrí osteoartritída, reumatoidná artritída, osteoporóza, poranenie, infekcia, nádory na kostiacj apod. Bolesti pramenia tiež z asymetrickej záťaže (nerovnaká dĺžka dolných končatín), zlého stereotypu chôdze či behu, alebo vrodené vývojové chyby bedier.

Zdravá strava na pomoc bedrám

Za bolesťami bedier často stojí záťaž. Záťažou pre bedrá je naša váha, ktorú bedrá nesú. Bolestiam bedier významne pomáha redukcia hmotnosti, pretože kĺby potom nie sú toľko preťažované. Odporúča sa dbať na zdravé stravovanie s dostatkom pohybu. Jedálniček by mal obsahovať stravu bohatú na vitamíny a minerály, nemali by chýbať potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny a kolagén. Omega-3 mastné kyseliny nájdeme predovšetkým v rybách (tuniak, losos, makrela, sardinky), ale dobrým zdrojom sú aj semienka (ľanové, chia a slnečnicové) a orechy (vlašské, pekanové, búrske a makadamové). Niektorí sa radšej spoliehajú na výživové doplnky, ktoré potrebnú dávku zaistia, napr. Omega-3 rybí olej FORTE 1000 mg. V rámci aktívneho prístupu k Vášmu zdraviu je tiež vhodné užívať výživové doplnky obsahujúce glukozamín, chondroitín a kolagén, ktoré sú ideálnou súčasťou výživy pre kĺby a spojivového tkaniva. Proenzi ArthroStop Rapid+  je komplexná kĺbová výživa s pretrvávajúcim účinkom 2-3 mesiace po ukončení užívania. Obsahuje glukozamín, chondroitín, kolagén a vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu a napomáha normálnej funkcii chrupaviek a kĺbov.

Cviky na uvoľnenie

Pokiaľ už vás bolesť zasiahla, doprajte si úľavu v podobe niekoľkých jednoduchých cvikov. Stuhnutá oblasť panvy je totiž častou príčinou bolestí bedrových kĺbov.

  • Cvik č. 1 - Ľah na chrbte, ohnutým kolenom sa pokúsiť dotknúť hrudi. Zostať v tejto polohe 5 sekúnd. Opačnú nohu pretiahnuť tak, aby koleno zostalo na podložke. Vrátiť sa do základnej polohy a uvoľniť sa. Zopakovať s druhou nohou.

  • Cvik č. 2 - Ľah na brucho s natiahnutými nohami. Vytiahnutú nohu čo najviac zdvihnúť nad podložku. Zostať v tejto polohe 5 sekúnd. Vrátiť sa do základnej polohy a uvoľniť sa. Zopakovať s druhou nohou.

  • Cvik č. 3 - Ľah na chrbte. Vysunúť ľavú dolnú končatinu na podložke za pätou do diaľky, sústrediť sa na oddialenie kĺbovej hlavice stehennej kosti  od kĺbovej jamky panvovej kosti. Zostať v tejto polohe 5 sekúnd. Vrátiť sa do základnej polohy a uvoľniť sa. Cvik opakujeme aj s pravou nohou.

  • Cvik č. 4 - Ľah na chrbte. Mierne roznožiť a vytáčat obe špičky smerom dovnútra a potom smerom von.

  • Cvik č. 5 - Ľah na chrbte. Pritisnúť pravé koleno k hrudníku, potom skrčiť únožmo. Dlaňou tlakom zhora na koleno pomáhame zväčšiť rozsah. Prepnúť nohu a potom prinožiť späť do základnej polohy. Cvik opakujeme s druhou dolnou končatinou.

  • Cvik č. 6 - Sed s nohami natiahnutými a rozkročenými nohami pred seba. S nádychom sa vytiahnuť z pása a s výdychom sa predkloniť. Pravidelne a zhlboka dýchať a v tomto predklone vydržať 10 sekúnd. Nehrbiť sa.

Pripravte kĺby na aktívnu sezónu
08.04.2019

Pripravte kĺby na aktívnu sezónu

Jar sa rýchlo blíži a s ním aj práca na záhradke, prechádzky, jazdenie na bicykli alebo tiež turistika. Pripravte svoje kĺby na aktívnu sezónu a doprajte im tú správnu starostlivosť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 702
Nenechajte si znepríjemniť život bolesťou kĺbov
10.07.2019

Nenechajte si znepríjemniť život bolesťou kĺbov

Osteoporóza, artritída a ďalšie ochorenia spôsobujúce bolesti kĺbov sa netýkajú iba seniorov. Rad ľudí je nimi ohrozený už v pomerne mladom veku. Starajme sa preto o svoje kĺby skôr, než nám neostane nič iné ako bolesti kĺbov tlmiť analgetikami.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1000