Potrebujete dobiť baterky?

Potrebujete dobiť baterky?

Publikované: 15.08.2019

Zobrazenie: 183

Vedeli ste, že 15. augusta je Medzinárodný deň energy drinkov? Pitie energetických nápojov, najmä u mladších ročníkov, sa teší veľkej obľube. Lekári pred nadmernou konzumáciou ale varujú. Energy drinky síce pomôžu rýchlo dobiť baterky, ale netreba to s nimi preháňať. Nadmerné množstvo môže totiž poškodiť srdce a obličky. Navyše získaná energia je len krátkodobou záležitosťou.

15. 8. Medzinárodný deň energy drinkov

Medzinárodný deň energy drinkov vznikol len nedávno. Spoločnosti vyrábajúce a distribuujúce energy drinky organizujú v tento deň akcie, ktoré majú jasný cieľ, viac vypitých plechoviek s energy nápojmi. Pri ich konzumácii je treba byť obozretný, pretože nejde o nič zdravého.

Energiu s mierou

Jeden energy drink pôsobí ako jedna káva so šiestimi kockami cukru. Ak by ste vypili napr. liter energy drinkov, pripravte sa na tras celého tela, tachykardiu, nadmerné potenie alebo dokonca poškodenie srdca a obličiek.

Obsah energy drinkov

Čo je vlastne obsahom nápojov, ktoré sú obľúbené pre svoju schopnosť človeka tzv. "nakopnúť"? Jeden energetický drink s obsahom 250 mililitrov obsahuje okolo 80 g kofeínu a 90 g taurínu (podobná stimulačný látka ako kofeín). Ak dbáte na energetický príjem, energy drinky nebudú nič pre vás, pretože v 250 ml nápoja nájdete až 30 g cukru. K tomu obsahuje ešte ďalšie stimulanty centrálneho nervového a kardiovaskulárneho systému, ako vitamín C a vitamíny skupiny B. Podľa lekárov môže dlhodobé užívanie energy nápojov dokonca vyvolať závislosť.

Energia na chvíľu

Po vypití energy drinku dôjde k okamžitému nabudenie organizmu, pretože dôjde k rýchlemu nárastu cukru v krvi. Potom ale nasleduje rýchly pokles, čo vedie naopak k zvýšenej únave a zhoršeniu pozornosti a sústredenia. Vzhľadom k tomu, že energy drinky nepredstavujú pre organizmus nič prospešného, odporúča sa konzumovať  ich len výnimočne, s dostatočným príjmom vody. Nikdy by však denná dávka nemala prekročiť 2 vypité drinky a úplne nevhodná je kombinácia s alkoholom.

Energia vo výživových doplnkoch

Ak predsa len potrebujete telo povzbudiť a dodať mu energiu, vyskúšajte výživové doplnky z prírodných zdrojov. Energiu z extraktu semien guarany nájdete vo výživovom doplnku Guarana 800 mg. Guarana pomáha podporiť bdelosť a sústredenosť a tiež podporuje fyzickú aktivitu a povzbudzuje telo. Okrem toho tiež prispieva k metabolizmu tukov a pomáha tak pri kontrole hmotnosti a podporuje imunitný systém. Na dodanie energie a zníženie únavy môžete využiť tiež obľúbené Magnézium a vitamín B6. Magnézium je nevyhnutné na normálne fungovanie nervových, psychických a svalových funkcií. 
 

Povzbuďte svoje telo a dodajte mu energiu

Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas
30.05.2019

Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas

Či už ide o zdravie všetkých orgánov, spomalenie procesu starnutia, zlepšenie výkonu alebo ovplyvnenie psychických funkcií, dostatočný prísun vitamínov zohráva veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní ľudského organizmu v čo najlepšej forme.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 266
Nenechajte jarnú únavu, aby vás zdolala
18.03.2019

Nenechajte jarnú únavu, aby vás zdolala

Cítite sa unavení a vyčerpaní, ste stále skleslí a pekné počasie vám nerobí radosť? Potom na vás zrejme dopadla jarná únava.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 560