Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas

Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas

Publikované: 30.05.2019

Zobrazenie: 265

Či už ide o zdravie všetkých orgánov, spomalenie procesu starnutia, zlepšenie výkonu alebo ovplyvnenie psychických funkcií, dostatočný prísun vitamínov zohráva veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní ľudského organizmu v čo najlepšej forme.

shutterstock_437756866.jpgRýchle životné tempo, šialený kolobeh pracovných a domácich povinností a takmer žiadny čas na oddych. Práve dostatočný prísun vitamínov zohráva veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní ľudského organizmu v čo najlepšej forme.

Zabúdame na Béčka

Už nedostatok jedného vitamínu sa môže veľmi rýchlo prejaviť na našej mentálnej rovnováhe. Mnohí z nás si však tieto prejavy v prvej chvíli vôbec nespojí s výživou či nevhodným životným štýlom. "Ľudia si už tak trochu zvykli užívať pri vyššej stresovej záťaži horčík. Sama sa stretávam s tým, že ženy s prácou, ktorá je náročnejšia na psychiku, siahajú práve po doplnkoch s obsahom horčíka. Trochu sa však podľa mňa zabúda na vitamíny skupiny B. Hlavne vitamíny B1 - vitamín, B3 - niacín, B6 - pyridoxín a B12 - kobalamín. Tie majú priamy vzťah k správnemu fungovaniu nervovej sústavy, zvyšujú odolnosť voči stresu a pomáhajú zlepšovať pamäť, "vysvetľuje nutričná špecialistka Judita Páleníková. Práve nedostatok vitamínu B pritom spôsobuje zmeny v centrálnej nervovej sústave, a teda horšiu mentálnu rovnováhu. Môže spôsobiť aj únavu, bolesť svalov či sčervenanie kútikov úst. Dobrou správou však je, že B vitamíny sa nachádzajú v našej strave v relatívne hojnom množstve. Jeho deficit sa tak môže vyskytnúť u ľudí, ktorí držia rôzne diéty a vylučujú zo stravy celé potravinové skupiny, prípadne aj u ľudí, ktorí inklinujú k vegetariánstvu až vegánstvu.

B12-fotografia.png
Výživový doplnok B12 BALANCE 500 mikrogramov na podporu energie a vitality. Optimálne vstrebávanie vďaka špeciálnemu poťahu tabliet.

Vhodným spôsobom na doplnenie vitamínu B môže byť aj výživový doplnok B12 Balance, ktorý pomáha ľahko a rýchlo uľaviť pri únave a vyčerpaní. Prípravok skvelo podporí vašu energiu a vitalitu a vy sa opäť budete cítiť sviežo a v kondícii. Napomáha tiež udržiavať zdravý nervový systém, ale aj normálnu krvotvorbu červených krviniek, podporuje správnu funkciu imunitného systému, prispieva k ideálnym psychickým funkciám, a predovšetkým pomáha znižovať mieru únavy a vyčerpania, čím má priaznivý vplyv na vitalitu. Novinka je vhodná najmä pre vegetariánov, osoby nad 50 rokov, fajčiarov, pacientov s poruchou absorpcie vitamínu B12, osoby dlhodobo užívajúce antibiotiká alebo lieky na kontrolu žalúdočných kyselín.

bed-bedroom-blanket-545017.jpg
Dbajte na to, aby ste si pre seba vyhradili každý deň aspoň 20 minút, aj keby ste mali len počúvať vašu obľúbenú hudbu so zavretými očami.

Vitamíny A a C na lepší imunitný systém

Imunitný systém je v čase zvýšeného stresu oslabený. Vitamíny C a D podporujú imunitný systém a napomáhajú tak zabraňuovať vírusovým či bakteriálnym ochoreniam v období, ktoré je už samo o seba dosť náročné. Karotenoidy, z ktorých si naše telo vyrába dôležitý vitamín A, nájdeme v rôznych druhoch ovocia a zeleniny. "Zamerať by sme sa mali hlavne na konzumáciu mrkvy, paradajok, listovej zeleniny či červenej papriky. Veľmi dobrým zdrojom železa je mäso, hlavne hovädzie. Ako doplnok nám môžu slúžiť aj rastlinné zdroje ako strukoviny, sezamové semienka, listová zelenina, sušené marhule a celozrnné obilniny. Treba mať však na pamäti, že železo sa z rastlinných zdrojov vstrebáva podstatne horšie. K všeobecne lepšej vstrebateľnosti prispieva vitamín C, ktorého výborným zdrojom je bobuľové ovocie a citrusy, červená paprika, brokolica aj zemiaky," odporúča nutričná špecialistka Judita Páleníková.

Relax a kvalitný spánok na lepší pocit

Telo i myseľ sú prepojené, a práve naša schopnosť spomaliť a odpočívať má vplyv na dobrý spánok. Koučka Zora Inka Grohoľová pri nedostatku času na každodenné minimálne polhodinový relax odporúča krátke minútové cvičenie, ktoré vám pomôže sa uvoľniť a lepšie zvládať napäté situácie. "Na zvládanie stresu je účinná aj mikromeditácia. Na 1 minútu stíšte všetky telefóny, notebooky, vypnite hluk okolo seba. Sadnite si pohodlne, zatvorte oči a vnímajte všetko, čo v tom momente zmyslovo cítite. Sústreďte sa samostatne na zvuky, ako aj na ticho, chuť v ústach, telesné pocity - či vás niečo bolí, dotyk stoličky, pocit tepla alebo chladu, dotyk látky na tele. Uvedomte si prítomný moment a aspoň na zlomok sekundy sa na nej sústreďte. V tomto pocite vám stačí sa raz pokojne nadýchnuť a vydýchnuť. Budete prekvapení, o koľko lepšie sa budete potom cítiť.“