Oslávte s nami Svetový deň zdravia

Publikované: 07.04.2020

„Zdravie nie je všetkým, ale bez zdravia je všetko ničím.“ Arthur Schopenhauer

Najmä v týchto dňoch si viac ako inokedy uvedomujeme, že zdravie je to najcennejšie, čo máme. Zdravie je pre mnohých často len pojem, o význame ktorého začnú premýšľať až vtedy, keď je ohrozené. Zdravie si tiež veľa z nás spája len s telesným zdravím, ale nemenej dôležité je tiež zdravie psychické. Svetový deň zdravia, ktorý sa každoročne oslavuje 7. apríla, by nám mal pripomenúť, že zdravie nie je samozrejmosťou, ale je potrebné sa o neho dobre starať.

Zdravotná gramotnosť

Na ničom inom nezáleží toľko ako na našom zdraví, čo všetci dobre vieme. Už menej sa však vie, že sme tiež povinní svoje zdravie chrániť. Vedomosti a zručnosti, vďaka ktorým sme schopní sa o svoje zdravie starať a orientovať sa v systéme zdravotnej a sociálnej starostlivosti, sú obsahom pojmu zdravotná gramotnosť. Aj keď sa v posledných rokoch hovorí najmä o finančnej gramotnosti, rovnaký záujem si zaslúži tiež gramotnosť zdravotná, ktorá by mala patriť k základným znalostiam každého človeka.

Čo je to zdravie?

Zdravie je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (World Health Organization, WHO) stav úplného telesného, ​​duševného a sociálneho blaha alebo tiež stav úplnej telesnej, duševnej a sociálnej pohody (podľa WHO "well-being"). Nejde teda len o neprítomnosť choroby alebo nejakého zdravotného hendikepu, ale ide aj o vnímanie pocitu životnej pohody a harmónie, ktoré určujú dĺžku a kvalitu nášho života.

Výchova k zdraviu už od útleho veku

S výchovou k zdraviu je dobré začať u detí už v útlom veku. Aj naši najmenší by mali vedieť, že byť zdravý je kľúč k šťastiu a životnej spokojnosti. Výchova k zdraviu detí nie je nič ťažké, ak im my, rodičia, ideme príkladom. Zdravý životný štýl je to, čo môžeme našim deťom odovzdať ako benefit do ďalšieho života.

Zdravý životný štýl

Zdravý životný štýl k zdraviu neodmysliteľne patrí. Zdravá strava, dodržiavanie pitného režimu, dostatok aktívneho pohybu, kvalitný spánok a odpočinok, eliminácia stresu a pozitívne myslenie sú faktory, ktoré ľudské zdravie úplne zásadným spôsobom ovplyvňujú. Bohužiaľ súčasná doba zdravému životnému štýlu príliš nenahráva. Sedavý spôsob života, náhlenie a zhon, nadmiera stresu, obedy vo fast foodoch, nedostatok odpočinku a spánku, nadužívanie alkoholu a liekov, to všetko sa na našom zdravotnom stave negatívne podpisuje. Odmenou nám potom môžu byť zažívacie ťažkosti, poruchy pohybového ústrojenstva, ochorenia kardiovaskulárnej sústavy, nadváha, obezita, depresie, úzkosti apod.

Výživa ako základný faktor ovplyvňujúci zdravie

Zdravé stravovanie je kľúčový pojem starostlivosti o zdravie. Výživa dodáva telu potrebné živiny, aby sa správne a dobre vyvíjalo. Na druhej strane je výživa tiež tým, čím si môžeme ublížiť. Obezita a nadváha sa týka čoraz väčšieho počtu detí už v predškolskom a školskom veku. Zodpovednosť je na rodičoch, ktorých strava je často ťažká a tučná, s nadbytkom cukrov a tukov, bez dostatku ovocia a zeleniny. Pestrý a vyvážený jedálniček je to, čím môžeme naše zdravie podporiť.

Starostlivosť o zdravie sa vždy oplatí

Starostlivosťou o zdravie môžeme znížiť výskyt mnohých ochorení, aj keď nie všetkým sa dá vyhnúť, najmä ochoreniam v dôsledku genetických dispozícií. Na každom z nás ale je, do akej miery môže a predovšetkým chce svoje zdravie ovplyvniť. Ak chceme dlho žiť bez mnohých zdravotných komplikácií, je nutné sa k zdraviu správať zodpovedne a hlavne s láskou. Zdravie, ako už bolo mnohokrát povedané, je náš najcennejší majetok.

Zdravie a výživové doplnky

Ak si nie ste istí, či ste schopní telu zabezpečiť optimálne množstvo prospešných látok, ideálnou podporou sú kvalitné výživové doplnky na špecifické potreby rôznych vekových kategórií. Značka Walmark, to je široká ponuka výživových doplnkov najvyššej kvality vo forme základných vitamínov, minerálov, ale aj sofistikovanejšie produkty na viac špecifické potreby, napr.:

• Proenzi, kompletná kĺbová starostlivosť zahŕňajúca výživové doplnky a kozmetické prípravky určené na starostlivosť o výživu kĺbov a voľne predajné lieky určené ako na starostlivosť o výživu kĺbov, tak aj na zmiernenie príznakov osteoartrózy či úľavu od bolesti kĺbov.

• Spektrum, to sú komplexné multivitamíny s minerálmi vo vyváženom pomere, určené na špecifické potreby a obdobie.

• Biopron® ponúka vysoko kvalitné produkty obsahujúce kmene živých mikroorganizmov, ktoré spĺňajú požiadavky vrátane preukázanej životaschopnosti a odolnosti voči kyselinám. Široká škála produktov pokrýva rôzne potreby a cieľové skupiny.
Omega-3 mastné kyseliny, vaši sprievodcovia na ceste k zdraviu

Omega-3 mastné kyseliny, vaši sprievodcovia na ceste k zdraviu

S udržaním fyzickej a psychickej kondície pomôže horčík

S udržaním fyzickej a psychickej kondície pomôže horčík

Ak ste neustále unavení, trpíte migrénami či bolesťami hlavy, trápia vás zmeny nálad, ste úzkostliví, máte problémy so zaspávaním a svalovými kŕčmi, môže za tým stáť nedostatok horčíka (magnézia). Nízka hladina horčíka patrí medzi najčastejšie minerálne poruchy. Horčík je jedným z najdôležitejších prvkov, ktorý udržuje telo v dobrej fyzickej a psychickej kondícii, a preto je tiež označovaný ako prvok života.