Ochorenie spôsobujúce svrbenie, o ktorom sa príliš nehovorí

Ochorenie spôsobujúce svrbenie, o ktorom sa príliš nehovorí

Publikované: 17.02.2020

Zobrazenie: 44703

Svrbenie v oblasti konečníka je veľmi intímna téma, a preto sa o ňom zdráhame hovoriť. Svrbenie konečníka nie je samo o sebe ochorením, ale prejavom iného ochorenia. Príčin existuje celý rad a diagnostika nie je ľahká. Svrbenie nie je dobré podceňovať, pretože môže ísť o príznak závažného ochorenia. Na druhej strane sa môže jednať o banálnu a ľahko liečiteľnú príčinu. Každopádne tí, ktorí svrbením trpia, by mali navštíviť lekára, ktorý stanoví diagnózu a vhodnú liečbu.

Príčin svrbenia je celý rad

Hemoroidy, análna trhlina, mrle, nevhodná hygiena a karcinóm ritného otvoru sú najčastejšie ochorenia, ktoré sú svrbením sprevádzané. Zoznam nie je zďaleka kompletný, pretože príčin je mnoho (ekzémy, bakteriálne a kvasinkové infekcie, plesne, alergie, zápaly, lupienka, cukrovka, nevhodné hygienické prostriedky, antibiotická liečba, nežiaduce potraviny alebo oblečenie z nevhodných materiálov). Návšteva lekára je nevyhnutná kvôli správne stanovenej diagnóze, vďaka ktorej budeme vedieť, ako svrbeniu predísť či mu zabrániť.
 

Hemoroidy

Hemoroidy sú chorobou, ktorá spočíva v rozšírení a zapálení žilových pletení v konečníku. Svrbenie konečníka je typické hlavne pre vonkajšie hemoroidy, ktoré sprevádza krv v stolici, spôsobená krvácaním z konečníka. Podľa závažnosti sa pristupuje buď ku konzervatívnej alebo operačnej liečbe. Do konzervatívnej liečby patria masti a čapíky na hemoroidy, gél z dubovej kôry a dubová kôra vo forme sedacích kúpeľov. Podstatná je ale zmena životného štýlu a zmena stravovacích návykov.
 

Análna trhlina

Análna trhlina je natrhnutie tkaniva ritného otvoru spôsobené dlhodobou zápchou alebo hnačkou, pôrodom, pohlavnými chorobami, črevnými zápalmi apod. Análna trhlina býva sprevádzaná krvácaním z konečníka a krvou v stolici. Liečba závisí od závažnosti. Konzervatívna liečba je rovnaká ako u hemoroidov. Vo vážnejších prípadoch lekári volia operatívne riešenie.
 

Mrle

Ide o infekčné ochorenie špinavých rúk, spočívajúce v zavlečení parazitického červa mrle detskej do tela. Ochorením trpia predovšetkým deti, ale môže sa vyskytovať aj u dospelých. Samičky mrle vyliezajú v noci z konečníka a v jeho okolí kladú vajíčka, ktoré spôsobujú svrbenie. Ak sa chorý poškriabe rukou, vajíčka na nej priľne a dochádza k prenosu. Vajíčka zostávajú na všetkom, na čo prenášač siahne. Ochorenie je rozpoznateľné výskytom vajíčok alebo dospelých mrlí v stolici. Liečba je jednoduchá prostredníctvom antiparazitík.
 

Nevhodná hygiena

Svrbenie môže spôsobiť ako nedostatočná hygiena, tak i prílišná hygiena. Ritný otvor po defekácii dostatočne a jemne očistíme toaletným papierom, príp. umyjeme vlažnou vodou. Nadmerné čistenie análneho otvoru umývacími prostriedkami spôsobuje oslabenie a podráždenie tkaniva, čo vedie k svrbeniu. Ani jeden z extrémov nie je zdravý a platí staré známe všetko s mierou.
 

Karcinóm análneho otvoru

Najviac obávaná príčina svrbenie je rakovina ritného otvoru. Karcinómy sú nebezpečné, ale darí sa ich odhaľovať v raných štádiách a vďaka tomu je liečba veľmi úspešná. Karcinómy ritného otvoru sú vzácne a ľuďmi často zamieňané s častejšími karcinómami hrubého čreva.
 

Liečba a prevencia svrbenia môže trvať aj niekoľko mesiacov

Pred návštevou lekára sú odporúčané režimové opatrenia.
 
  • Dôkladná, nie prehnaná hygiena.
  • 2x denne sprchovať konečník, bez použitia mydla, so šetrným osušením. Rovnako aj po stolici.
  • Používať chladnejšiu vodu, ktorá uľaví.
  • Po stolici je vhodné použiť bidet alebo sprchu, obmedziť použitie toaletného papiera a nahradiť ho vlhčenými obrúskami bez parfumácie.
  • Pri nočnom nutkavom svrbení je odporúčané používať na noc bavlnené rukavice.
  • Používať len bavlnenú spodnú bielizeň.
  • Pri praní je odporúčané zdvojnásobiť počet plákaní.
  • Počas ťažkostí a liečby sa neodporúčajú návštevy bazénov, kúpalísk, kúpeľov.
  • Pri problémoch možno obmedziť príjem vlákniny v strave, čo vedie k zmene konzistencie stolice a tým k minimalizácii úniku stolice a kontaminácie kože.
  • Mal by byť obmedzený či úplne vylúčený príjem alkoholu a korenených jedál.
Ako na hemoroidy
14.02.2020

Ako na hemoroidy

Hoci hemoroidy nepatria k život ohrozujúcim ochoreniam, pacientom dokážu život veľmi znepríjemniť. Hemoroidy sú téma, o ktorej sa veľa ľudí zdráha hovoriť, a to dokonca aj s lekárom. Hemoroidy sú zväčšené žily konečníka, prejavujúce sa bolesťou, svrbením a krvácaním. Za pôvodcu ochorenia je najčastejšie označovaný sedavý spôsob života a nevhodná strava. Hemoroidy sú spojené s radom nepríjemných príznakov, najmä s problémami pri vyprázdňovaní. A aj keď ide o tému veľmi diskrétnu, poďme si tento problém priblížiť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 25164
Bojíte sa hemoroidov? Zamerajte sa na stravu
18.10.2018

Bojíte sa hemoroidov? Zamerajte sa na stravu

Obávaný problém, ľudovo nazývaný „zlatá žila“, postihuje až 70 percent populácie. Mnohí z nás jeho riešenie odkladajú v naivnej viere, že ťažkosti časom samy odznejú. Opak je však pravdou. Čím skôr začnete s hemoroidmi čosi robiť, tým väčšiu šancu máte, že sa ich definitívne zbavíte. V prvom rade sa zamerajte na skladbu svojho jedálneho lístka...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 9052