Ochorenie spôsobujúce svrbenie, o ktorom sa príliš nehovorí

Publikované: 17.02.2020

Svrbenie v oblasti konečníka je veľmi intímna téma, a preto sa o ňom zdráhame hovoriť. Svrbenie konečníka nie je samo o sebe ochorením, ale prejavom iného ochorenia. Príčin existuje celý rad a diagnostika nie je ľahká. Svrbenie nie je dobré podceňovať, pretože môže ísť o príznak závažného ochorenia. Na druhej strane sa môže jednať o banálnu a ľahko liečiteľnú príčinu. Každopádne tí, ktorí svrbením trpia, by mali navštíviť lekára, ktorý stanoví diagnózu a vhodnú liečbu.

Príčin svrbenia je celý rad

Hemoroidy, análna trhlina, mrle, nevhodná hygiena a karcinóm ritného otvoru sú najčastejšie ochorenia, ktoré sú svrbením sprevádzané. Zoznam nie je zďaleka kompletný, pretože príčin je mnoho (ekzémy, bakteriálne a kvasinkové infekcie, plesne, alergie, zápaly, lupienka, cukrovka, nevhodné hygienické prostriedky, antibiotická liečba, nežiaduce potraviny alebo oblečenie z nevhodných materiálov). Návšteva lekára je nevyhnutná kvôli správne stanovenej diagnóze, vďaka ktorej budeme vedieť, ako svrbeniu predísť či mu zabrániť.

Hemoroidy

Hemoroidy sú chorobou, ktorá spočíva v rozšírení a zapálení žilových pletení v konečníku. Svrbenie konečníka je typické hlavne pre vonkajšie hemoroidy, ktoré sprevádza krv v stolici, spôsobená krvácaním z konečníka. Podľa závažnosti sa pristupuje buď ku konzervatívnej alebo operačnej liečbe. Do konzervatívnej liečby patria masti a čapíky na hemoroidy, gél z dubovej kôry a dubová kôra vo forme sedacích kúpeľov. Podstatná je ale zmena životného štýlu a zmena stravovacích návykov.

Análna trhlina

Análna trhlina je natrhnutie tkaniva ritného otvoru spôsobené dlhodobou zápchou alebo hnačkou, pôrodom, pohlavnými chorobami, črevnými zápalmi apod. Análna trhlina býva sprevádzaná krvácaním z konečníka a krvou v stolici. Liečba závisí od závažnosti. Konzervatívna liečba je rovnaká ako u hemoroidov. Vo vážnejších prípadoch lekári volia operatívne riešenie.

Mrle

Ide o infekčné ochorenie špinavých rúk, spočívajúce v zavlečení parazitického červa mrle detskej do tela. Ochorením trpia predovšetkým deti, ale môže sa vyskytovať aj u dospelých. Samičky mrle vyliezajú v noci z konečníka a v jeho okolí kladú vajíčka, ktoré spôsobujú svrbenie. Ak sa chorý poškriabe rukou, vajíčka na nej priľne a dochádza k prenosu. Vajíčka zostávajú na všetkom, na čo prenášač siahne. Ochorenie je rozpoznateľné výskytom vajíčok alebo dospelých mrlí v stolici. Liečba je jednoduchá prostredníctvom antiparazitík.

Nevhodná hygiena

Svrbenie môže spôsobiť ako nedostatočná hygiena, tak i prílišná hygiena. Ritný otvor po defekácii dostatočne a jemne očistíme toaletným papierom, príp. umyjeme vlažnou vodou. Nadmerné čistenie análneho otvoru umývacími prostriedkami spôsobuje oslabenie a podráždenie tkaniva, čo vedie k svrbeniu. Ani jeden z extrémov nie je zdravý a platí staré známe všetko s mierou.

Karcinóm análneho otvoru

Najviac obávaná príčina svrbenie je rakovina ritného otvoru. Karcinómy sú nebezpečné, ale darí sa ich odhaľovať v raných štádiách a vďaka tomu je liečba veľmi úspešná. Karcinómy ritného otvoru sú vzácne a ľuďmi často zamieňané s častejšími karcinómami hrubého čreva.

Liečba a prevencia svrbenia môže trvať aj niekoľko mesiacov

Pred návštevou lekára sú odporúčané režimové opatrenia.

• Dôkladná, nie prehnaná hygiena.
  • 2x denne sprchovať konečník, bez použitia mydla, so šetrným osušením. Rovnako aj po stolici.
  • Používať chladnejšiu vodu, ktorá uľaví.
  • Po stolici je vhodné použiť bidet alebo sprchu, obmedziť použitie toaletného papiera a nahradiť ho vlhčenými obrúskami bez parfumácie.
  • Pri nočnom nutkavom svrbení je odporúčané používať na noc bavlnené rukavice.
  • Používať len bavlnenú spodnú bielizeň.
  • Pri praní je odporúčané zdvojnásobiť počet plákaní.
  • Počas ťažkostí a liečby sa neodporúčajú návštevy bazénov, kúpalísk, kúpeľov.
  • Pri problémoch možno obmedziť príjem vlákniny v strave, čo vedie k zmene konzistencie stolice a tým k minimalizácii úniku stolice a kontaminácie kože.
  • Mal by byť obmedzený či úplne vylúčený príjem alkoholu a korenených jedál.
Ako na hemoroidy

Ako na hemoroidy

Hoci hemoroidy nepatria k život ohrozujúcim ochoreniam, pacientom dokážu život veľmi znepríjemniť. Hemoroidy sú téma, o ktorej sa veľa ľudí zdráha hovoriť, a to dokonca aj s lekárom. Hemoroidy sú zväčšené žily konečníka, prejavujúce sa bolesťou, svrbením a krvácaním. Za pôvodcu ochorenia je najčastejšie označovaný sedavý spôsob života a nevhodná strava. Hemoroidy sú spojené s radom nepríjemných príznakov, najmä s problémami pri vyprázdňovaní. A aj keď ide o tému veľmi diskrétnu, poďme si tento problém priblížiť.

Bojíte sa hemoroidov? Zamerajte sa na stravu

Bojíte sa hemoroidov? Zamerajte sa na stravu

Obávaný problém, ľudovo nazývaný „zlatá žila“, postihuje až 70 percent populácie. Mnohí z nás jeho riešenie odkladajú v naivnej viere, že ťažkosti časom samy odznejú. Opak je však pravdou. Čím skôr začnete s hemoroidmi čosi robiť, tým väčšiu šancu máte, že sa ich definitívne zbavíte. V prvom rade sa zamerajte na skladbu svojho jedálneho lístka...