Obmedzuje vás bolesť kĺbov? Nezúfajte

Obmedzuje vás bolesť kĺbov? Nezúfajte

Publikované: 03.03.2021

Zobrazenie: 656

Kolagén je známa látka, ktorá je najrozšírenejším proteínom v ľudskom tele a hlavnou zložkou spojivových tkanív (napríklad chrupavky, kostí, šliach…). Dôsledkom nedostatku kolagénu môžu byť bolesti spojené s bolesťou kĺbov. Trápia ľudí hlavne v staršom veku, ale vedia potrápiť aj mladších.

Čo je kolagén a ako nám pomáha

Kolagén je základným prvkom spojivových a podporných tkanív. Radíme ho medzi bielkoviny, ktoré sú vo vode nerozpustné. Vďaka kolagénu je naša pokožka pevná a pružná a máme zdravé kĺby. S vekom dochádza k prirodzenému úbytku tohto proteínu v organizme, tvoria sa vrásky a začíname mať problémy so šľachami a s kĺbmi. Kolagén ubúda už po tridsiatom roku života človeka.
 
Poznáme tri typy kolagénu. Kolagén typu I sa vyskytuje v koži, šľachách, kostiach a vo väzive a logicky má teda najväčší podiel v tele. Pre kĺby je zase najdôležitejší kolagén typu II. Posledný kolagén – kolagén typu III, tvorí štruktúru orgánov, svalov a tepien a neskôr je nahradený kolagénom typu I. 
 

Tvorba kolagénu a strava

K tvorbe tejto látky môžeme prispieť aj stravou a pravidelným dopĺňaním vitamínu C. Tieto dva faktory majú výrazný vplyv na tvorbu kolagénu. Do jedálneho lístka by sme mali zaradiť bobuľové ovocie, jahody a citrusové ovocie, ako je limetka a citrón. Zo zeleniny je veľmi dobré konzumovať napríklad červenú papriku, špenát, brokolicu, cesnak, cibuľu alebo zemiaky. Strava bohatá na bielkoviny, ktoré môžeme nájsť v mäse, syre, mliečnych výrobkoch a vo vaječnom bielku, je kľúčová pri podpore tvorby kolagénu. 
 
Okrem prirodzenej stravy môžete zaradiť do svojho jedálnička aj kvalitné výživové doplnky, napríklad doplnky Proenzi. Značka Proenzi poskytuje kompletnú kĺbovú starostlivosť a ponúka široké portfólio zahŕňajúce výživové doplnky, kozmetické prípravky a voľnopredajné lieky určené ako na starostlivosť o výživu kĺbov, tak aj na zmiernenie príznakov miernej až stredne ťažkej osteoartrózy či zmiernenie bolesti kĺbov.
 

Pohyb je veľký pomocník, ALE...

Šport je veľmi zdravý a pokiaľ športujete, precvičujete si nielen telo, ale aj okysličujete mozog. Fyzická aktivita je veľmi dobrou voľbou, ak máte napríklad náročnú prácu a potrebujete relax. No veľa ľudí robí zásadnú a stále rovnakú chybu. Bez prípravy a dobrej rozcvičky si naložia príliš veľkú záťaž. Nielen záťaž, ktorá je nad ich sily, ale aj nesprávne vykonávané cviky môžu mať za následok rôzne natiahnutia svalov a šliach či väčšie úrazy. Preto, ak ste začiatočník, začnite najskôr s chôdzou alebo ľahšími cvičeniami. Ak posilňujete alebo skúšate jogu či pilates, je vhodné, ak cvičíte pod dohľadom skúseného odborníka. Nesprávnym zaobchádzaním s cvičebným náčiním alebo cvičenie bez ohľadu na vašu doterajšiu fyzickú aktivitu či zdravotné problémy môže mať neblahé následky. 
 
Vybrať si správneho trénera je však náročné. Viacerí „odborníci“ vám budú sľubovať zázračné chudnutie pomocou špeciálnej metódy, prípadne odstránenie vašich zdravotných problémov. Na pozore sa majte hlavne vtedy, ak ide o trénera, ktorému ste síce zaplatili za individuálny tréning, ale počas vášho vyhradeného času precvičuje okrem vás aj iných ľudí. Správny tréner by mal vždy dbať na rozcvičku, mal by vám trpezlivo vysvetliť realizovanie každého jedného cviku a mal by byť oboznámený s vašimi zdravotnými problémami a celkovou fyzickou kondíciou.
Dlhšie obdobie bez slniečka je tu, vitamín D môže chýbať aj vám
29.01.2021

Dlhšie obdobie bez slniečka je tu, vitamín D môže chýbať aj vám

Vitamín D je pre vaše telo veľmi dôležitý. Väčšinou ho telo prijme zo slnečného žiarenia. Niekedy si ho však musíte pri jeho nedostatku doplniť umelo. To sa deje najmä v zimných mesiacoch, keď sú slnečné lúče zriedkavejšie a nie také silné.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 451
Artróza alebo ako spoznať opotrebované kĺby
13.04.2020

Artróza alebo ako spoznať opotrebované kĺby

Artróza, presnejšie osteoartróza, je považovaná za chorobu seniorov. Artróza sa však týka aj oveľa mladších pacientov, predovšetkým športovcov. Artróza môže postihnúť akýkoľvek kĺb, ale najčastejšie artrózou trpia bedrové a kolenné kĺby. Dôležitú úlohu hrá nielen vek, ale aj nadváha či preťažovanie kĺbov. Ak vás trápia bolesti kolien a bedier, máte problém ich ráno rozhýbať a ak sú vaše bolesti závislé od počasia, možno trpíte artrózou.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 17560