Nezabudnite sa druhú májovú nedeľu pozrieť do kalendára!

Nezabudnite sa druhú májovú nedeľu pozrieť do kalendára!

Publikované: 04.05.2021

Zobrazenie: 92

Druhú májovú nedeľu oslavujeme už tradične krásny sviatok našich mamičiek, medzinárodný Deň matiek. Prečo vznikol a prečo by sme nemali zabúdať na naše mamy, ktoré majú v našich životoch nezastupiteľné miesto? Niekedy si málo uvedomujeme ich hlboký celospoločenský význam, a preto aspoň jeden deň v roku majú svoj sviatočný deň, ktorý by sme im mali venovať, aj keď si určite zaslúžia viac pozornosti.

Odkedy sa začal spomínať Deň matiek?

Prvé informácie o oslave Dňa matiek siahajú až do obdobia antiky. V starovekom Grécku oslavovali Deň matiek 250 rokov pred narodením Krista. Išlo o slávnosti na počesť božstva Rhey – matky všetkých božstiev. Trvali zvyčajne tri dni – od 15. do 18. marca. Boli skôr súkromným sviatkom ženy – pokračovateľky rodu.

Ďalšia zmienka o oslave Dňa matiek prichádza z Anglicka. V Anglicku slávia tento sviatok už takmer 1 600 rokov vždy štvrtú nedeľu od Veľkej noci. Tento sviatok bol skôr sviatkom na počesť matky cirkvi. Ľudia navštevovali svoje rodné diecézy, aby v nich sviatkovali. V tomto období veľa ľudí (detí, mladých ľudí), ktorí pracovali pre svojich pánov a žili v ich domoch, pretože nemali svoje vlastné bývanie, dostalo práve na Deň matiek voľno, aby ich mohli v tento sviatočný deň navštíviť, navštíviť rodičov a doniesť darčeky im aj súrodencom.
 

Deň matiek ako oficiálny národný sviatok

Asi najvýznamnejším míľnikom v histórii vzniku tohto krásneho sviatku bola koncom 19. storočia Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, matka 11 detí. Keď v roku 1905 zomrela, pokračovala a angažovala sa v obhajovaní práv matiek jej dcéra. Tá požiadala pastora metodistickej cirkvi v meste Grafton v Západnej Virgínii, aby vykonal jedinečnú bohoslužbu na počesť pani Jarvisovej a všetkých matiek sveta.

Dcéra Anna Jarvisová bola vo svojej kampani úspešná a v roku 1914 bol Deň matiek oficiálne vyhlásený za národný sviatok – deň verejného vyjadrenia lásky a úcty matkám. V tento deň  mamy nepracovali a všetko zariadili ich deti. Mamičky dostávali blahoželania a užívali si pozornosť svojich blízkych. Prejavom všeobecnej úcty k matkám bolo v USA aj nosenie ozdôb – červených kvetov alebo bielych kvetov tými, ktorí už mamičku nemali.
 

Deň matiek na Slovensku

Sviatok Dňa matiek sme od roku 1918 začali oslavovať aj na Slovensku, keď sa Slovensko stalo  súčasťou  Československej republiky. V tomto období osvetu v oblasti ochrany práv detí a matiek  šírila Československá ochrana matiek a detí, Červený kríž, Sokol, Orol, katolícke spolky a pod., ktoré sa snažili vyzdvihnúť významnú rolu ženy-matky v spoločnosti. No asi najviac sa o oslavu Dňa matiek v bývalom Československu zaslúžila Alica Masaryková, dcéra T. G. Masaryka, prvého prezidenta Československej republiky.
Od 50. rokov 20. storočia až do roku 1989 sa v dôsledku politickej situácie tento sviatok oslavoval len individuálne v rodinách. K oslavovaniu Dňa matiek sme sa vrátili až po roku 1989.
 

Mamičky si treba vážiť

Máme v živej pamäti, ako si v posledných rokoch deti v materských školách pripravovali besiedky, na ktoré si prichystali tanečné vystúpenia, rôzne pesničky, básničky a na záver besiedky odovzdávali vlastnoručne vyrobené darčeky. Potešili kvietkom, ale najkrajší bol vždy šťastný široký úsmev a malá detská náruč s obrovskou láskou. Vtedy nejedna mamička vyronila slzu dojatia a šťastia zároveň, uvedomujúc si, že tá všetka námaha v role matky stála za to.

Byť ženou, matkou je krásne, ale aj namáhavé. Všetci od nej očakávame stopercentný výkon v práci, doma, že bude stále láskavá, krásna, milá a vytvorí bezpečný a pokojný domov pre svoju rodinu. Hovorí sa: „Spokojná mama, spokojná rodina.“ Aby toto pravidlo platilo aj vo veľmi ťažkej súčasnosti, musia si mamičky ustavične dopĺňať energiu, aby boli zdravé a skutočne zvládali starostlivosť o svojich najbližších. Okrem „bežnej starostlivosti“ sa dnešné matky stali učiteľkami, pomáhajú s online výučbou v domácom prostredí, mnohé z nich pracujú v prvej línii – v nemocniciach ako lekárky, zdravotné sestry, sanitárky, opatrovateľky v DDS a podobne. Majú nezastupiteľné miesto v spoločnosti, ale ešte viac v rodine. Sú jedinečné, milujúce, obetavé a zo súčasného stavu vyčerpané, preto potrebujú doplniť energiu.

V týchto vskutku zložitých časoch môže byť dobrým poďakovaním aj netradičný darček v podobe výživových doplnkov a vitamínov od spoločnosti Walmark. Darujte napríklad Ženšen kórejský, extrakt z koreňa rastliny, ktorá pomáha telu adaptovať sa na stres a prekonať únavu. Na lepšiu koncentráciu, mentálnu výkonnosť a pamäť je vhodný GinkoPrim MAX – vysokokvalitný výťažok z Ginkgo biloby. Na zlepšenie imunity môžete mamičke pomôcť kúpou produktu Vápnik Horčík Zinok FORTE – doplnkom, ktorý je okrem vyváženej kombinácie minerálov obohatený aj o vitamín D.

Darček v podobe balíčka od firmy Walmark darovaný deťmi vždy poteší, ale spolu s darčekom poteší najmä poďakovanie za život, nežnosť, lásku, pohladenie, za všetko, čo pre nás naše drahé mamičky robia celý svoj život. ĎAKUJEME!

Najčastejšie chyby žien pri intímnej hygiene
15.03.2020

Najčastejšie chyby žien pri intímnej hygiene

Intímna hygiena je téma, o ktorej sa príliš nehovorí. Predpokladá sa, že ženy sa o svoje intímne partie starajú správne. Ale nepríjemné pocity ako svrbenie, pálenie či infekcia bývajú práve dôsledkom chýb v oblasti intímnej hygieny. Ako má správna intímna hygiena vyzerať a čomu sa vyvarovať, aby "dole" bolo všetko bez problémov?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1895
Kedy to ženy majú najťažšie?
08.03.2021

Kedy to ženy majú najťažšie?

Niekedy sú ženy akčné, odhodlané a nič ich nezastaví. Sú však chvíle, keď sú unavené, náladové a bez energie. Psychické rozpoloženie závisí ako od aktuálneho zdravotného stavu, tak aj od toho, v ktorej životnej etape sa žena práve nachádza. Každé obdobie v živote ženy je iné a ťažko povedať, ktoré je pre ženy najnáročnejšie. Prvá menštruácia, obdobie pôrodu, menopauza? Jedno však majú tieto obdobia spoločné. V každom veku je možné podporiť zdravie a krásu, čo sa na psychike žien vždy prejaví.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 494