Najčastejšie príčiny zápalu močového mechúra

Publikované: 07.04.2020

Trápi vás pálenie a rezanie pri močení? Trpíte neodkladným nutkaním na močenie a k tomu pociťujete bolesť v podbrušku? Za vaše ťažkosti môže byť zodpovedný zápal močového mechúra, tzv. cystitída. Ide o nepríjemné ochorenie, ktoré je ale dobre liečiteľné. Na dosiahnutie úspešnej liečby je nutné navštíviť lekára včas. Ktoré príznaky neradno podceňovať a ako zápalom močového mechúra predchádzať?

Zápal močových ciest verzus zápal močového mechúra

Je medzi týmito pojmami vlastne rozdiel? To je pomerne častá otázka pacientov, ktorí sa s ťažkosťami pri močení stretávajú. Zápal močových ciest je súhrnný názov, do ktorého patria zápal močovej trubice (uretritída), zápal obličiek (pyelonefritída) a aj zápal močového mechúra (cystitída), ktorému sa budeme venovať.

Príznaky zápalu močového mechúra

Zápal močového mechúra sa prejavuje častým a neodkladným nutkaním na močenie (väčšinou s veľmi malým množstvom moču). Pacientov trápi pálenie a rezanie pri močení, najmä pri konci močenia. Moč je kalný a môže obsahovať aj nepatrné stopy krvi. Chorý pociťuje bolesti v podbrušku a má zvýšenú teplotu. Príznaky nepodceňujte a v prípade podozrenia vyhľadajte lekára. Neliečený zápal sa môže veľmi ľahko rozšíriť až do obličiek. Neskoré následky sú však vážne.

Ženy trpia zápalom močového mechúra častejšie

S prejavmi zápalu močového mechúra sa stretáva počas života až 50 % žien. Najčastejšou cestou prestupu infekcie je močovou trubicou do močového mechúra. Zápal močového mechúra môže postihnúť ženu v ktoromkoľvek veku. Ženy sú zápalom mechúra ohrozené najčastejšie v súvislosti s hormonálnymi zmenami (menštruácia, tehotenstvo a menopauza) a pohlavnou zrelosťou. U mužov po 60. roku sú zápaly častejšie v dôsledku ťažšieho vylučovania moču následkom zväčšenej prostaty a zhoršeného vyprázdňovania močového mechúra.

Pôvodcovia zápalu močového mechúra

Medzi hlavných pôvodcov zápalu močových ciest patria baktérie, najčastejšie Escherichia coli (cca 80-90 % infekcií). Ide o baktériu, ktorá patrí k prirodzenej mikroflóre človeka a vie byť človeku prospešná, pretože produkuje látky zabraňujúce rozšíreniu škodlivých patogénnych baktérií v črevách. Pokiaľ sa ale táto baktéria dostane do močového ústrojenstva a nie je zaistený dostatočný pitný režim, aby bol močový mechúr dostatočne preplachovaný, dochádza k usadzovaniu a množeniu baktérií, čo vedie k zápalu močového mechúra. Ďalšími príčinami môžu byť aj kvasinkové infekcie, kvapavka, genitálny opar, močové kamene, zúženie močovej trubice, problémy s prostatou, hormonálne zmeny (tehotenstvo, menštruácia, menopauza) a cukrovka.

Rizikové faktory vzniku zápalu močového mechúra

Zápal močového mechúra je možné do značnej miery ovplyvniť a predísť mu. Zápal môže vzniknúť v dôsledku stresu, zlej hygieny, nechráneného pohlavného styku, podráždenia a poranenia močovej trubice pri pohlavnom styku, nosenia nevhodnej spodnej bielizne (umelé materiály, tesná spodná bielizeň), používania dráždivých mydiel na intímnu hygienu apod.

Liečba zápalu močového mechúra

Pri príznakoch infekcie močového mechúra vyhľadajte lekára, ktorý vykoná rozbor moču a naordinuje vhodnú liečbu, najčastejšie antibiotiká. Pacient musí dodržiavať zvýšený pitný režim, pokoj na lôžku, udržiavať v teple oblasť obličiek, spodnej časti chrbta a podbruška. Nie je vhodné konzumovať alkohol, silnú kávu, jedlá s vysokým obsahom rafinovaného cukru a škrobu, dráždivé korenia, okysľujúce jedlá a nadmerne soliť.

Podporte zdravie močových ciest

Vhodné je podporiť zdravie močových ciest aj výživovými doplnkami. Rad Urinal ponúka rôzne produkty na špecifické potreby. Napríklad výživový doplnok Urinal obsahuje unikátnu kombináciu zložiek z kanadských brusníc a je obohatený o extrakt zlatobyle obyčajnej, ​​ktorý pomáha udržať správnu funkciu močových ciest a ich zdravie. Možno ho užívať spolu s antibiotikami.

Bylinky na močové cesty

Základným pravidlom počas liečby je pitný režim. Vhodná je voda, nesladené čaje (slabý harmančekový čaj), brusnicové, zelerové a mrkvové šťavy. Sladké malinovky nie sú vhodné, pretože cukor podporuje množenie baktérií. Káva a alkohol organizmus dehydrujú.

• Praslička roľná podporuje vylučovaciu funkciu obličiek a močových ciest a má antioxidačné vlastnosti. 1-2 čajové lyžičky prelejte 2,5 dcl vriacej vody. Doba lúhovania je 10 minút. Odporúča sa piť 2-3krát denne.

• Zlatobyľ obyčajná pomáha udržiavať zdravie močových ciest, prispieva k normálnemu vylučovaniu moču a má antioxidačné vlastnosti.

• Na šálku vriacej vody stačí jedna čajová lyžička vňate zlatobyle. Práve zlatobyľ obyčajná je obsiahnutá v obľúbených výživových doplnkoch Urinal.

Zdravie močových ciest podporte tiež výživovými doplnkami Uroval.

Ochabnuté panvové dno – problém, ktorý sa týka aj mužov
08.01.2018

Ochabnuté panvové dno – problém, ktorý sa týka aj mužov

Aj keď si v tejto súvislosti vybavíme väčšinou ženy, ochabnuté svaly panvového dna komplikujú život aj mužom. Dôsledkom býva inkontinencia, ale aj problémy s dosiahnutím erekcie. Urobte niečo pre svoje zdravie a užite si lepší sex.

Opakované zápaly močových ciest a ako im predchádzať
21.03.2020

Opakované zápaly močových ciest a ako im predchádzať

Zápal močových ciest je veľkým strašiakom prevažne u ženskej časti populácie. Nevyhýba sa ale ani mužom a deťom. Najčastejším miestom, kde sa všeobecne infekcie objavujú, je močová sústava a najčastejším typom infekcie močovej sústavy je zápal močového mechúra. Ak nie je zápal včas podchytený, môže viesť až k vážnemu ochoreniu obličiek. Aké sú príznaky zápalu močových ciest a ako im predchádzať?