Ochabnuté panvové dno – problém, ktorý sa týka aj mužov

Ochabnuté panvové dno – problém, ktorý sa týka aj mužov

Publikované: 08.01.2018

Zobrazenie: 1655

Aj keď si v tejto súvislosti vybavíme väčšinou ženy, ochabnuté svaly panvového dna komplikujú život aj mužom. Dôsledkom býva inkontinencia, ale aj problémy s dosiahnutím erekcie. Urobte niečo pre svoje zdravie a užite si lepší sex.

Panvové  dno sa skladá z troch svalových vrstiev, ktoré spoločne vytvárajú spodnú časť brušnej dutiny. Tieto svaly sa starajú o to, aby sa vnútorné orgány nachádzali v správnej polohe, a zároveň spolupracujú s hlbokými chrbtovými a priečnymi brušnými svalmi, bránicou a čiastočne aj šikmými vonkajšími svalmi.

Pri ochabnutí panvového dna hrozia tak okrem nechceného úniku moču aj silné bolesti chrbta, znížená telesná stabilita alebo poruchy potencie. Tieto ťažkosti však môže spôsobiť aj druhý extrém, keď sú, naopak, svaly panvového dna  stuhnuté a v kŕči. Oboje sa potom neblaho podpisuje nielen na chrbtici, ale aj na prostate.

O ktoré svaly vlastne ide?

Naučte sa svaly panvového dna trochu rozhýbať, nech sú opäť aktívne a pružné. Že vlastne neviete, ktoré to sú? Pokiaľ ste ich doteraz nikdy vedome nezapájali, stačí, keď počas močenia niekoľkokrát prerušíte prúd moču. Áno, sú to práve tie svaly, ktoré na to použijete. Neberte to však ako odporúčanie, ktoré by ste mali denne opakovať. Prerušované močenie neprospieva močovému mechúru a samo osebe toho s ochabnutým panvovým dnom moc nezmôže. Máme pre vás účinnejší cvik.

Cvičiť môžete aj vo fronte

Ľahnite si na chrbát, pokrčte kolená, oprite ich o seba a snažte sa čo najviac uvoľniť sedacie svaly. Pomaly a zhlboka sa nadýchnite a vydýchnite. Pri výdychu sa snažte napodobniť sťah konečníka, ako keby ste chceli zadržať stolicu. Vydržte tak 10 – 20 sekúnd. Postupne môžete meniť rýchlosť sťahu a jeho silu. Sedacie svaly by však mali byť stále uvoľnené. Dbajte tiež na to, aby ste nesťahovali zároveň stehná alebo brušné svaly. Neskôr môžete robiť tento cvik aj v stoji, a to kdekoľvek bez toho, aby si to niekto všimol (napríklad vo fronte alebo pri ceste autobusom).

Starajte sa aktívne o prostatu 

Na starostlivosť o prostatu môžete využiť aj niektoré výživové doplnky, napríklad s extraktom z malej americkej palmy Saw palmetto (aj serenoa repens alebo serenoa plazivá). Obsiahnuté sitosteroly pomáhajú udržať prostatu v dobrej kondícii a podporujú správny prúd moču. Podobné účinky majú aj výťažky z pŕhľavy dvojdomej (Urtica dioica). Výživové doplnky s extraktom zo Saw palmetta či pŕhľavy dvojdomej zakúpite voľne v lekárňach alebo na e-shope

Prostata - na veľkosti záleží
24.05.2019

Prostata - na veľkosti záleží

Často diskutovanou témou mužov v ordináciách lekárov sú problémy so zväčšenou prostatou. Pri zväčšenej prostate sú typické ťažkosti pri močení, ktoré veľmi negatívne ovplyvňujú kvalitu života mužov. Mnohí z nás ale nevedia, kde sa táto predstojná žľaza nachádza a na čo vlastne slúži.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 10716