Najčastejšie príčiny blokády rebier

Najčastejšie príčiny blokády rebier

Publikované: 15.06.2021

Zobrazenie: 60932

Ak vás trápi nepríjemné pichanie na hrudníku, ale lekárske vyšetrenia sú v poriadku, na vine môžu byť blokády rebier. Blokády rebier patria medzi najčastejšie blokády pohybového systému. Môžu sa prejaviť aj v okrajových častiach tela a mnohokrát pripomínajú postihnutie vnútorných orgánov. Príčiny vzniku blokád sú rôzne. Veľkú úlohu hrajú prsné svaly, ktoré sú oslabené, alebo naopak preťažené. Nepríjemným opakovaným blokádam rebier sa dá predchádzať úpravou životného štýlu a fyzioterapiou.

Príčiny vzniku blokád

Príčiny zablokovaných rebier sú rôzne. Hlavným dôvodom vzniku akútnej bolesti je nerovnováha vo svalovom napätí (svalová dysbalancia) a dlhotrvajúce strnulé držanie tela v nevhodnej polohe. Rebrá sa môžu zablokovať rýchlym nekoordinovaným pohybom, nevhodnou záťažou či jednostranným preťažujúcim pohybom ako v bežnom živote (napr. odpratávanie snehu, hrabanie lístia, hádzanie lopatou apod.), tak pri športovom výkone. Vplyv majú aj chybné pohybové stereotypy (napr. nevhodná poloha pri spaní, príliš tvrdýá alebo mäkký matrac, zlý predklon apod.).
 

Čo rebro, to iný problém

Pri vzniku akútnej blokády môže človek pociťovať pichanie v oblasti hrudníka pri nádychu, prípadne sústavné pichanie pod dolným uhlom lopatky. Blokáda 1. rebra spôsobuje bolesti hlavy a ramená. Blokáda 2. rebra môže spôsobovať poruchy rovnováhy, pocity na vracanie, nadmerné slzenie očí, šum v ušiach či pocit zaľahnutého ucha. Blokáda ľavého 4. a 5. rebra môže imitovať stav infarktu myokardu s prejavmi dýchavičnosti, arytmií a bolesťami na hrudníku. V tomto prípade je dôležité vylúčiť ochorenie srdca EKG vyšetrením. Blokáda 5. rebra súvisí s bolesťami bedrovej chrbtice a slabín. Funkčné skrátenie dolnej končatiny zas môže spôsobiť blokáda 6. rebra.
 

Ako možno odstrániť blokáciu rebier

Skúsený fyzioterapeut dokáže vyšetrením jednotlivých úsekov chrbtice zistiť, ktoré rebro je zablokované a túto blokádu účinne odstrániť a uľaviť tak pacientovi od ťažkostí. Ak je rebro správne zmobilizované a následne stabilizované cvičením, bolesti by mali odznieť do 48 hodín. Fyzioterapia a cviky, ktoré fyzioterapeut pacienta naučí, rovnako ako úprava celkového držanie tela, pohybových návykov a odstránenie stresových faktorov, je cesta k trvalému dobrému zdravotnému stavu.
 

Prevencia opakovaných blokád

Pri opakovaných blokádach rebier sa fyzioterapeut zameriava na odhalenie príčiny vzniku blokády. Správne nastavená fyzioterapia, cviky vykonávané v domácom prostredí, zdravá výživa a psychická pohoda chorého sú základnými preventívnymi opatreniami na opakované blokády.
 

Starajte sa o kĺbové zdravie a spojivové tkanivo

Vďaka výživovým doplnkom možno podporiť zdravie pohybového aparátu. Jedná sa najmä o výživové doplnky na starostlivosť a výživu kĺbov a úľavu. od bolestí kĺbov. Komplexná kĺbová výživa radu Proenzi účinne pôsobí vo všetkých kĺboch (kolenných, bedrových, kĺboch rúk a chrbtice) a pozitívny efekt pretrváva aj po ukončení užívania, a to 2-3 mesiace. Obsahuje vitamín C, ktorý prispieva k správnej tvorbe kolagénu a tým k riadnej funkcii kĺbov, spolu s mangánom, ktorý prispieva k zdraviu spojivových tkanív a bylinné extrakty sú ideálne na kĺbovú starostlivosť.
 

Cviky na mobilizáciu rebier

Mobilizácia rebier slúži na odstránenie blokád rebier a celkové uvoľnenie svalstva.

Pretiahnutie do diaľky
Cieľom cviku je pretiahnutie svalov okolo celej chrbtice, pretiahnutie prsných svalov a mobilizácia bedrovej chrbtice do trakcie. Ľahnite si na chrbát a vzpažte. Kolená aj chodidlá dajte k sebe, bedrovú chrbticu pritlačte k podložke a vtiahnite pupok. Vydržte a vykonajte 1-2 voľné dychy. S nádychom sa vytiahnite z pásu do dlaní a do piat (nie do špičiek) a s výdychom povoľte do východiskovej pozície. Cvik opakujte.

Uvoľnenie oblasti bedier
Cieľom je intenzívne uvoľnenie svalov okolo bedrovej chrbtice, mobilizácia prechodu driekovej chrbtice v kosť krížovú a posilnenie veľkého prsného svalu. Ľahnite si na chrbát a pokrčte nohy. Obe dolné končatiny pritiahnite k trupu a objímte nohy zopnutými rukami za predkolenia pod kolenami. Nadýchnite sa a ľahko zatlačte do zopnutých rúk. Na 6-10 s zadržte dych a vydýchnite, potom povoľte. Pritiahnite nohy k bruchu tak, aby sa odvalila kostrč a s nádychom povoľte a vráťte späť do východiskovej polohy. Celý cvik opakujte.
 
shutterstock_432165640-Prevedeny.jpg
 
Rad Proenzi obsahuje celý rad produktov zabezpečujúcich komplexnú kĺbovú výživu. Na zdravé kĺby odporúčame napr
Bolesť kĺbov: Cviky na uvoľnenie kĺbov
29.03.2016

Bolesť kĺbov: Cviky na uvoľnenie kĺbov

Správnymi cvikmi si uľavte od bolesti kĺbov. Udržte sa dlhodobo v pohybe a do svojho denného režimu zaraďte cviky, ktoré nájdete v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 24657
Keď bolí chrbát
10.11.2019

Keď bolí chrbát

Bolesti chrbta patria k najčastejším príčinám návštev lekára. S bolesťami chrbta sa stretol každý z nás. Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, nerovnomerné zaťažovanie svalov chrbtice, to sú tie najčastejšie dôvody, ktoré bolesti chrbta môžu spôsobiť. Bolesti chrbta môžu však sprevádzať tiež iné závažnejšie ochorenia, a preto je vždy lepšie navštíviť lekára.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 2011