Keď bolí chrbát

Keď bolí chrbát

Publikované: 10.11.2019

Zobrazenie: 2013

Bolesti chrbta patria k najčastejším príčinám návštev lekára. S bolesťami chrbta sa stretol každý z nás. Sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, nerovnomerné zaťažovanie svalov chrbtice, to sú tie najčastejšie dôvody, ktoré bolesti chrbta môžu spôsobiť. Bolesti chrbta môžu však sprevádzať tiež iné závažnejšie ochorenia, a preto je vždy lepšie navštíviť lekára.

Prečo nás bolí chrbát?

Bolesti chrbta patria medzi najčastejšie zdravotné komplikácie. V Slovenskej republike sú dokonca na 2. až 3. mieste príčin pracovnej neschopnosti. Je všeobecne známe, že za bolesti chrbta si do istej miery môžeme sami. Medzi faktory, ktoré bolesti chrbta ovplyvňujú patrí napr. množstvo pohybovej aktivity, nadváha, obezita, zlé držanie tela, ploché nohy, prechladnutie, úraz, preťažovanie svalov chrbtice a ich nerovnomerné zaťaženie, vnútené pracovné pozície, ťažká fyzická práca, stres apod. Pomerne častou príčinou sú tzv. funkčné poruchy, často známe ako tzv. blokády. Asi najznámejšia je akútna blokáda bedrovej chrbtice, ľudovo povedané húser.
 

Akútne verzus chronické bolesti chrbta

Podľa dĺžky bolesti sú rozlišované akútne bolesti chrbta (do 2 mesiacov) a chronické bolesti chrbta (dlhšie ako 4 mesiace). Pre chronické bolesti chrbta je často charakteristická opakovaná pracovná neschopnosť. Akútne bolesti chrbta sú spôsobené poškodením tkanív, vypätím svalov, nadmernou fyzickou aktivitou apod. Za chronické bolesti sú zodpovedné predovšetkým nevhodné vzorce pohybového systému a významnú úlohu tu zohrávajú aj faktory psychosociálne (nespokojnosť s prácou, stres). Našťastie prevenciou možno bolestiam chrbta úspešne predchádzať.
 

Dôležitá je lokalizácia bolesti chrbta

Vo väčšine prípadov sa bolesti chrbta objavujú len na určitej časti chrbtice. Podľa toho rozlišujeme bolesť v krčnej, hrudnej, bedrovej a krížovej oblasti. Pacientov trápi často bolesť v krížovej oblasti, ktorá je spojená s kŕčom chrbtových svalov, či nepríjemná bolesť medzi lopatkami. Tieto bolesti sú typické pre dlhé státie a často sa spájajú s poruchami hybnosti. Bolesť chrbta v dolnej časti súvisí so svalovými kŕčmi, s natiahnutím svalov a väzov, napr. v dôsledku rýchleho ohýbania, zdvíhania a nosenia ťažkých predmetov alebo sedenia v zhrbené
polohe. Bolesť v hornej časti chrbta je zvyčajne spôsobená podráždením oslabených svalov, rôznymi zraneniami či preťažovaním pri pohybe. U žien sa v priebehu menštruácie objavuje aj bolesť chrbta v oblasti obličiek.
 

Ako uľaviť od bolesti chrbta?

Bolesť chrbta môže byť tiež prejavom závažnejšieho ochorenia, rozhodne nie je dobré bolesť chrbta podceňovať. Za bolesťami chrbta sa môže skrývať napr. osteoartróza, vredy, infarkt myokardu, žlčníkové či obličkové kamene apod. Preto je vždy nutné konzultovať bolesti chrbta s lekárom. Ak lekár neodhalí žiadnu vážnejšiu príčinu bolestí chrbta, odporučí vhodný spôsob liečby. Bolesti sa najčastejšie zmierňujú prostredníctvom rôznych liekov (analgetiká, myorelaxanciá, antireumatiká apod.) a rehabilitáciou. V prípade bolestí možno využiť aj rôzne lokálne formy liečby, ako je napr. masť na bolesť chrbta, gély či spreje s obsahom prírodných alebo syntetických účinných látok.
 

Aktívna starostlivosť

Masáž kože napomáha prekrveniu oblasti, a tým často uľavuje a revitalizuje danú oblasť. Dôležité je zvoliť vhodný masážny krém (napr. Proenzi krém s relaxačnými účinkami). Odporúčané je konzumovať výživové doplnky vyživujúce kĺby a chrupavky chrbtice (napr. produkty radu Proenzi, ktoré poskytujú komplexnú kĺbovú výživu, či Super Colagen COMPLEX na podporu všetkých kĺbov vrátane kĺbov chrbtice, oba s vitamínom C, ktorý prispieva k správnej tvorbe kolagénu a tým i zdravie chrupaviek, kĺbov a kostného tkaniva).
 

Bolesti chrbta a zdravý životný štýl

Ak sa chceme bolestiam chrbta vyvarovať, najlepšou prevenciou je zdravý pohyb. Pohyb pomáha zabrániť zatuhnutiu a udržuje svalovú silu. Pokiaľ ale trpíte bolesťami, je odporúčované navštíviť rehabilitačného pracovníka či fyzioterapeuta. Iba oni môžu poradiť, ktoré cviky sú vhodné a ktoré by naopak mohli ublížiť. Okrem pravidelného pohybu a cvičenia je dôležité vylúčiť nepriaznivé vplyvy, kam patrí nadváha a obezita, zlé stravovacie návyky, nesprávne matrace či nevhodná obuv obmedzujúca prirodzený pohyb. Dôležité je dbať na správne držanie tela a správne sedenie pri počítači (správna výška monitora a kvalitné stoličky). Správne držanie tela možno podporiť jogou alebo cvičením pilates, stačí ale aj obyčajná chôdza alebo plávanie.
 
Aktívny a príjemný pohyb v každom veku
15.12.2017

Aktívny a príjemný pohyb v každom veku

Dodajte svojim kĺbom správne vitamíny.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 173
Bolia  vás kĺby? Vieme, čo ich vráti do kondície!
23.01.2018

Bolia vás kĺby? Vieme, čo ich vráti do kondície!

Základom starostlivosti o kĺby je zdravá výživa a pravidelný pohyb. Najlepšie taký, pri ktorom sa vyvarujete prudkých a rýchlych pohybov alebo nadmernej záťaže. Skúste napríklad nordic walking. Je vhodný aj v zime. 

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 478