Nadmerné potenie dlaní

Nadmerné potenie dlaní

Publikované: 15.03.2020

Zobrazenie: 16902

Vlhké dlane nie sú len komplikáciou pri manuálnych činnostiach, ale sú nepríjemné hlavne v spoločenských situáciách. Spotené dlane nás väčšinou obťažujú v situáciách, v ktorých prežívame stres. Nadmerné potenie sa môže vyskytovať od narodenia, ale najčastejšie nastupuje až s dospievaním. V niektorých prípadoch samo odznie, niekedy je prítomné po celý život. Je možné potenie dlaní nejako obmedziť, aby sme sa vyhli trápnemu pocitu vždy, keď si máme s niekým potriasť rukou?

Nadmerné potenie

O nadmernom poteniu dlaní, tzv. palmárnej hyperhidróze, hovoríme vtedy, ak sa potíme bez podnetu daného horúčavou alebo fyzickou aktivitou. Ako príčina nadmerného potenia býva uvádzaná nadmerná činnosť potných žliaz, ale presná príčina nie je známa. K nadmernému poteniu dochádza ale aj v dôsledku iného ochorenia (cukrovka, zlá funkcia štítnej žľazy, rakovina apod.).
 

Potenie dlaní a stres

Ak sa nám potia ruky, potí sa predovšetkým oblasť dlaní. Potenie v dôsledku iných ochorení sa väčšinou objavuje aj inde. S nadmerným potením dlaní sa stretávame hlavne v stresových situáciách. Príčinou potenie sú ekrinné žľazy, ktoré sa vo vysokej koncentrácii vyskytujú na rukách, čele a chodidlách. Tieto žľazy sú napojené na sympatický nervový systém, ktorý sa pri strese aktivuje. Riešením je eliminovať stresové faktory, čo bohužiaľ nie je vždy úplne možné. Existujú ale tipy, ktoré môžu potenie dlaní značne obmedziť.
 

Tipy, ako obmedziť potenie dlaní
 

  • Pravidelné umývanie rúk.
 
  • Ak nie sú ruky špinavé, postačí obyčajná voda, pretože mydlo vysušuje.
 
  • Ak nie je možné si umyť ruky, pomôže malé balenie antibakteriálneho gélu.
 
  • Je vhodné mať vždy po ruke papierové vreckovky pre prípad vlhkých dlaní.
 
  • Telový detský púder aplikovaný na dlane potenie síce nezastaví, ale absorbuje pot.
 
  • Obmedziť stres.
 

Babské rady na spotené dlane

  • Obľúbenou bylinou proti poteniu je šalvia lekárska. Na jeden hrnček čaju je treba jedna lyžica sušených listov, ktoré lúhujeme cca 10 minút. Lístky šalvie možno použiť aj do nálevu proti poteniu rúk a nôh. Do odvaru pridáme trochu octu a následne v ňom ruky či nohy vykúpeme.
 
  • Jablčný ocot pri lokálnej aplikácii na postihnuté miesto sťahuje póry pokožky a pomáha kontrolovať produkciu potu. Pôsobí tiež ako prirodzený antiperspirant a dezodorant. Odporúča sa aplikovať ocot na kožu pred spaním, nechať pôsobiť cez noc a ráno umyť.
 
  • Čierny čaj vďaka svojim adstringentným vlastnostiam sťahuje póry a znižuje produkciu potu. Dva sáčky čierneho čaju dáme na štyri šálky vriacej vody. Necháme vychladnúť a potom kúpeme dlane alebo nohy po dobu 20 minút. Ideálne je kúpeľ opakovať.
 
  • Zemiaky absorbujú nadmerný pot na tele, a preto sú označované za efektívne prirodzené antiperspiranty. Stačí vziať malý kúsok zemiaka a potrieť oblasti, ktoré sú vystavené potu.
 
Keď sú vyčerpané všetky prírodné možnosti, ako produkciu potu obmedziť, môže lekár predpísať anticholinergné lieky, ktoré blokujú signály v mozgu zodpovedné za potenie.
 
Celkové zdravie organizmu a duševnú pohodu možno podporiť mnohými výživovými doplnkami radu Walmark, ktoré obsahujú širokú ponuku vitamínov a minerálov, z ktorých niektoré sú určené práve pri nadmernej psychickej záťaži a strese. Počas stresujúceho obdobia a zvýšenej psychickej záťaže zvoľte Benosen s obsahom chmeľu a valerány lekárskej, ktoré upokojujú nervový systém a pomáhajú prekonať vnútorné napätie a stres.
 
Duševné zdravie (pamäť, koncentráciu a stres) podporte výživovými doplnkami
Vyzrejte na potenie v podpazuší
12.11.2019

Vyzrejte na potenie v podpazuší

Pri športe, fyzickej námahe či v teplom počasí sa potí každý. Nadmerné potenie ale v poriadku nie je a často môže signalizovať vážny zdravotný problém. Aké sú najčastejšie príčiny nadmerného potenia a ako ho možno ovplyvniť sa dočítate v našom článku.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 5308
Kožné plesne a ochorenia nôh
20.08.2019

Kožné plesne a ochorenia nôh

Povrchové mykózy, ľudovo povedané plesne, trápia až jednu tretinu dospelých. Kožná mykóza je infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje začervenaním pokožky a nepríjemným svrbením v mieste výskytu. Pôvodcom tohto ochorenia sú huby. Najčastejšie ide o dermatofyty alebo kvasinky, ktoré sa množia v teple a vlhku. Kožné mykózy sa môžu vyskytnúť prakticky kdekoľvek, ale najčastejšie sa prejaví medzi prstami na nohách, na chodidlách, na rukách, ale aj v podpazuší a vo vlasoch.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 14745