Vyzrejte na potenie v podpazuší

Vyzrejte na potenie v podpazuší

Publikované: 12.11.2019

Zobrazenie: 5308

Pri športe, fyzickej námahe či v teplom počasí sa potí každý. Nadmerné potenie ale v poriadku nie je a často môže signalizovať vážny zdravotný problém. Aké sú najčastejšie príčiny nadmerného potenia a ako ho možno ovplyvniť sa dočítate v našom článku.

Prečo sa potíme?

Potenie je pre ľudské telo nevyhnutné. Jeho hlavnou úlohou je termoregulácia. Potenie má svoju úlohu pri vylučovaní škodlivých a toxických látok z organizmu. Pot funguje aj ako ochranný filter proti UV žiareniu. Proces potenie je zabezpečovaný potnými žľazami, ktorých činnosť riadi nervový a hormonálny systém. Potenie je spojené aj so stresom a emóciami. Potíme sa nielen v horúčave, pri práci, ale aj u zubára, na skúške alebo v hneve. Naše telo vyprodukuje denne cca 0,5 až 1 liter potu. Množstvo potu závisí od vonkajšej teploty, fyzickej námahy či psychického vzrušenia.
 

Zloženie potu

Pot sa skladá z 99 % z vody a rozpustených pevných látok (chlorid sodný, močovina, kyselina močová, kyselina mliečna, mastné kyseliny, aminokyseliny, kreatinín). Samotný pot je bez zápachu a nepríjemný pach vzniká až vtedy, keď baktérie na pokožke začnú rozkladať bielkoviny a mastné kyseliny. Teplo a vlhko je na množenie baktérií ideálnym prostredím.
 

Nadmerné potenie ako známka ochorenie

Potenie môže byť signálom, že s naším telom nie je niečo v poriadku. Nadmerné potenie bez príčiny sa nazýva hyperhidróza a postihuje cca 3-4 % populácie. Prílišné potenie môže byť príznakom ochorenia, a preto je vždy vhodné konzultovať tento stav s lekárom. Nadmerné potenie prináša človeku psychosociálne ťažkosti a telesný diskomfort.
 

Typy nadmerného potenia

Nadmerné potenie sa delí na primárne, ktoré má neznámu príčinu, pravdepodobne vrodenú a spúšťacím faktorom sú emócie. Sekundárne potenie býva príznakom ochorenia (zvýšená činnosť štítnej žľazy, nízka hladina cukru v krvi, obezita, bakteriálna alebo vírusová infekcia, nádorové ochorenia, neurologické choroby, ale aj menopauza a hormonálna nerovnováha počas menštruácie).
 

Ako znížiť produkciu potu?

Cieľom liečby je znížiť produkciu potu. Liečebné možnosti sú konzervatívne alebo chirurgické.
 
  • Dezodoranty a antiperspiranty - V podpazuší možno použiť antiperspiranty a dezodoranty. Dezodoranty obsahujú antibakteriálne látky, ktoré obmedzujú pôsobenie baktérií a tým predchádzajú nepríjemnému zápachu vznikajúceho rozkladom potu. Antiperspiranty obmedzujú tvorbu potu potnými žľazami. Obsahujú soli, ktoré mechanicky uzavrú potné žľazy a dôjde k obmedzeniu produkcie potu v danej oblasti.
 
  • Lieky - Anticholinergiká produkciu potu znížia, ale majú rad nežiaducich účinkov (suchosť slizníc, rozmazané videnie, zadržiavanie moču, zápcha apod.).
 
  • Botulotoxín - Účinnou, ale pomerne drahou metódou je injekčná aplikácia botulotoxínu, ktorý sa aplikuje do problematickej oblasti. K žiaducemu efektu dochádza za 48 až 72 hodín a vydrží niekoľko mesiacov. Pri aplikácii do podpazušia je tvorba potu obmedzená na 70-80 %, na dlaniach medzi 20-30 %.
 
  • Iontoforéza - Iontoforéza čiže elektroliečba je fyzikálna metóda, kedy pomocou jednosmerného prúdu prechádzajú kožou ionizovanej látky. Prostredníctvom vodného kúpeľa sa do postihnutých miest dostane malé množstvo elektriny, ktorá potné žľazy dočasne blokuje.
 
  • Chirurgické odstránenie potných žliaz - Ide o vyrezanie podkožného tkaniva podpazuší, ktoré je vykonávané chirurgicky u ťažších prípadov. Bohužiaľ hrozí vyššie riziko trvalých následkov (napr. obmedzenie hybnosti ramena).
 
  • Hrudná sympatektómia - Je chirurgické prerušenie hrudných nervových vlákien zodpovedných za prenos vzruchov na potné žľazy. Operácia sa vykonáva endoskopicky a vyžaduje krátku hospitalizáciu.

Pokiaľ k nadmernému poteniu dochádza v dôsledku hormonálnej nerovnováhy, odporúča sa obohatiť jedálniček o výživové doplnky, ktoré napomáhajú telesnej i psychickej pohode (napr. Minapent so šalviou na obdobie klimaktéria).
 

Babské rady, ako obmedziť potenie

Babské rady odporúčajú kúpele zo smrekových listov či z orecha kráľovského, prikladanie jedlej sódy do podpazušia a bylinné odvary a čaje (šalvia lekárska, levanduľa lekárska, pŕhľava dvojdomá, praslička roľná).