Keď nám chýbajú vitamíny

Publikované: 21.03.2020

K tomu, aby ľudské telo mohlo fungovať tak, ako má, potrebuje vitamíny a minerály. Ak nám chýbajú vitamíny, ochorieme, pretože telo nie je schopné sa brániť všadeprítomným vírusom a baktériám. Nedostatok určitej skupiny vitamínov sa v organizme vždy prejaví. Z tohto dôvodu je nutné zaistiť telu dostatok vitamínov ešte pred tým, než budú chorobné zmeny viditeľné.

Vitamíny a ľudské telo

Vitamíny sú látky, ktoré s bielkovinami, tukmi a sacharidmi patria k základným zložkám našej stravy. V ľudskom tele sú vitamíny nevyhnutné pre špecifické procesy vstrebávania a výmeny látok a mnoho ďalších funkcií nevyhnutných pre život. Ich spotreba stúpa pri zvýšenej námahe, v priebehu choroby a pri telesnej a duševnej záťaži. Rozlišujeme 13 základných vitamínov. Organizmus všetky vitamíny nedokáže sám vyrobiť, a preto ich musí dostávať potravou alebo ich musíme umelo dopĺňať.

Hypovitaminóza versus hypervitaminóza

Pokiaľ nemá organizmus dostatok vitamínov, dochádza k tzv. hypovitaminóze. Nedostatok vitamínov sa prejaví poruchami funkcií organizmu, čo môže vyústiť v mnoho vážnych ochorení či smrť. Pri nadbytočnom príjme niektorého vitamínu môže ale nastať predávkovanie, tzv. hypervitaminóza. Ak daný vitamín zo stravy vylúčime, stav predávkovania odznie. Pozor na predávkovanie by sme mali dať najmä u vitamínov A a D, ktoré sú rozpustné v tukoch a môže dôjsť k ich ukladaniu v organizme.

Delenie vitamínov

Vitamíny rozdeľujeme na vitamíny rozpustné v tukoch a vitamíny rozpustné vo vode. Do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch patria vitamín A, vitamín D, E a K. Rozpustné vo vodevitamín C a vitamíny skupiny B. Vitamíny rozpustné v tukoch sa vo väčšej miere ukladajú v organizme a ich zásoba vydrží niekoľko týždňov až mesiacov. Vitamíny rozpustné vo vode si organizmus neukladá do zásoby (až na vitamín B12) a ich nadbytok vylúči močom. Preto je nutné tieto vitamíny neustále priebežne dopĺňať.

Funkcia vitamínov v organizme

Pre správne fungovanie tela sú vitamíny nepostrádateľné. Podieľajú sa na metabolizme bielkovín, tukov a cukrov. Vitamín B1 sa zúčastňuje metabolizmu sacharidov a škrobov a vitamín B2 prispieva k normálnemu metabolizmu železa. Niacín sa podieľa na energetickom metabolizme. Nedostatok rôznych vitamínov môže spôsobiť rôzne problémy, ako sú znížená imunita, poruchy rastu, anémia, poruchy zraku, hypertenzia a iné kardiovaskulárne ochorenia, únavový syndróm, problémy s plodnosťou a mnoho ďalších ochorení. Nedostatok môže znamenať ale aj psychické problémy (depresie, úzkosti, podráždenosť, apatia, nadmerná vzrušenosť apod.).

RVH = referenčná výživová hodnota

RVH je skratka označujúca dennú referenčnú výživovú hodnotu vitamínov. Individuálna potreba ale závisí aj na záťaži, strese, veku a celkovom stave organizmu. Organizmus najlepšie využije vitamíny v prírodnej forme, prostredníctvom stravy. Strava je ale niekedy nevyvážená, a preto je vhodné doplniť vitamíny výživovými doplnkami. Komplexné multivitamíny s minerálmi vo vyváženom pomere obsahuje rad Spektrum. Ak navyše chcete telu dodať vitamíny a minerály, ktoré podporia vašu energiu, siahnite po produkte Spektrum Energia. Ak potrebujete podporiť imunitu, je ideálnou voľbou Spektrum Imunita.

Sú vaše deti unavené? Za všetkým hľadajte vitamíny!
05.04.2016

Sú vaše deti unavené? Za všetkým hľadajte vitamíny!

Dostatok vitamínov prijatých v strave je alfou a omegou zdravého vývoja všetkých detí. Čo však s prieberčivým potomkom, ktorý odmieta jesť zeleninu, ovocie alebo mliečne výrobky?

Osem napovedajúcich signálov, že vášmu telu chýba vitamín D

Osem napovedajúcich signálov, že vášmu telu chýba vitamín D

Vedeli ste, že len 10 % vitamínu D sa do tela dostáva potravou? Zvyšných 90 % déčka totiž naše telo získava zo slnečných lúčov. Až štyrom z piatich z nás ale tento „slnečný vitamín" chýba,* čo naše telo ani v najmenšom neteší. Jeho nedostatok môže súvisieť s radom nepríjemností aj závažných problémov.

Vitamín D môže uchrániť vaše deti pred depresiami
25.05.2012

Vitamín D môže uchrániť vaše deti pred depresiami

Vitamin D může Vaše děti uchránit od depresíVedci tvrdia, že deti s nízkou hladinou vitamínu D častejšie trpia depresiami. Tie deti, ktoré majú vyššie hladiny tohto „slnečného vitamínu“, ako sa tiež vitamínu D hovorí, majú o 10 % nižšie riziko, že sa u nich vyvinú nejaké psychické zdravotné problémy. Tieto zistenia pochádzajú zo štúdie, ktorú urobili na univerzite v Bristole.