Sú vaše deti unavené? Za všetkým hľadajte vitamíny!

Sú vaše deti unavené? Za všetkým hľadajte vitamíny!

Publikované: 05.04.2016

Zobrazenie: 136

Dostatok vitamínov prijatých v strave je alfou a omegou zdravého vývoja všetkých detí. Čo však s prieberčivým potomkom, ktorý odmieta jesť zeleninu, ovocie alebo mliečne výrobky?

Väčšinu vitamínov a minerálov si telo samo vyrobiť nedokáže, preto mu ich treba dodať vo vyváženom jedálnom lístku. S tým však na deti nechoďte! Tým sú zásady zdravého stravovania úplne ukradnuté – jedlo im musí predovšetkým chutiť.

Zabezpečiť dieťaťu dostatočný prísun vitamínov je tak pre mnohých rodičov nekončiaca bojová hra. Vyhrať môžu s vitamínovými doplnkami, ktoré deti lákajú prijemnou chuťou i vôňou a detskému telu dodajú všetko potrebné.

Spozornieť by mali predovšetkým rodičia, ktorí si u svojich detí všimli malátnosť, únavu, poruchy spánku, svalové bolesti alebo nechutenstvo. Ako preukázal rad štúdií, najčastejšie je na vine nedostatok vitamínu C, ďalej potom znížený príjem vitamínov zo skupiny B, vitamínu D a v neposlednom rade aj vitamínov A a E.
 

Päť porcií zeleniny denne?

Pre fyziologický rast a zdravie dieťaťa sú vitamíny a minerály v dostatočnom množstvo úplne zásadné – zabezpečujú látkovú výmenu a podporujú ešte nie celkom vyvinutú imunitu. Kvôli správnemu vývoju potrebuje detský organizmus výrazne vyšší prísun vitamínov a minerálov než dospelý. V ideálnom prípade by malo dieťa zjesť až päť porcií zeleniny a ovocia denne. Nemenej dôležité sú aj mliečne výrobky, vajíčka, chudé mäso, ryby, rastlinné oleje a strukoviny.
 

Vitamíny, ktoré chutia 

Pre väčšinu rodičov je ťažké takéto dávky vitamínov a minerálov v bežnom jedálničku ustrážiť. Preto odborníci odporúčajú vitamínové výživové doplnky, ktoré dennú potrebu dôležitých látok spoľahlivo obsiahnu, a to nielen v prípadoch, keď dieťa odmieta jesť pestrú stravu alebo mu v tom bráni alergia. Vitamínové produkty podporujú prirodzenú obranyschopnosť detského organizmu, dodávajú aktívnym a športujúcim deťom dostatok energie a zabezpečujú zdravý fyziologický vývoj.

Špeciálne vitamínové výživové doplnky si navyše deti rýchlo obľúbia vďaka lákavej chuti, tvaru a vôni. Pozor však na prípravky určené len dospelým! Detský organizmus potrebuje vlastné vyvážené dávkovanie vzhľadom na telesný vývoj a hmotnosť; to ponúkajú špeciálne výživové doplnky pre deti do 15 rokov.

Podporte imunitu detí darmi z prírody
17.03.2020

Podporte imunitu detí darmi z prírody

Aj u vás je zima tradične obdobím maródovania? Podobnú skúsenosť má väčšina mamičiek detí predškolského a školského veku, ktoré každú chvíľu chytia nejakú virózu. Čo robiť pre to, aby vaše deti neboli tak často choré? Podporte ich odolnosť prostriedkami, ktoré nájdete v prírode.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 471
Ako podporiť detskú imunitu
14.02.2020

Ako podporiť detskú imunitu

Jeseň, zima, sychravo a detský kolektív predstavujú ideálne podmienky pre množenie vírusov a baktérií. Veľmi časté sú predovšetkým vírusové infekcie horných ciest dýchacích. Medzi typické prejavy patrí opuch nosovej sliznice, sekrécia z nosa, bolesť či škrabanie v hrdle a zvýšená teplota. Prvou zaťažkávacou skúškou deti prechádzajú pri nástupe do škôlky, kedy sa stretávajú s doteraz neznámymi mikroorganizmami. Imunita dieťaťa sa vyvíja a postupne sa posilňuje. Rodičia si často kladú otázku, či je možné detskú imunitu posilniť. My prinášame pár zaručených tipov, ako na to.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 399