Kde a ako bolí žlčník

Kde a ako bolí žlčník

Publikované: 11.06.2021

Zobrazenie: 158428

Zápal žlčníka (cholecystitída) je častý a bolestivý problém, postihujúci najmä ženy po štyridsiatke. Problémy so žlčníkom patria medzi civilizačné choroby. Žlčníkový záchvat či žlčníková kolika je akútna a prudká bolesť brucha pod pravým rebrom. Bolesť žlčníka sa objaví bez predchádzajúcich varovných príznakov. Ako prvá pomoc je odporúčaný studený obklad. A ako sa bolestiam žlčníka vyhnúť? Dbať predovšetkým na prevenciu.

K čomu slúži žlčník

Žlčník má tvar hrušky a nachádza sa pod pravým rebrom. Hromadí sa v ňom žlč, ktorá pomáha tráveniu a vstrebávaniu tukov. Žlčou do čreva vylučuje žlčové farbivo, cholesterol a rôzne toxické látky, ktoré sa potom vylúčia stolicou z tela von.
 

O chorom žlčníku dlho nemusíme vedieť

Lekári uvádzajú, že mnohí trpia ochorením súvisiacim so žlčníkom bez toho, aby o tom vedeli. Dôvodom môže byť skutočnosť, že ochorenie zatiaľ prebieha bezpríznakovo alebo chorí problémy majú, ale nedali ich do súvislosti so žlčníkom. Problémy so žlčníkom totiž majú rôzne prejavy. Hlavným a typickým prejavom ochorenia žlčníka je bolesť.
 

Ako bolí žlčník

Medzi typické prejavy ochorenia žlčníka patrí bolesť pod pravým rebrom, ktorá môže vystreľovať do chrbta a k pravej lopatke alebo do oblasti žalúdka. Bolesť môže sprevádzať pichanie, napätie či pocit plnosti brucha, vracanie, štikútanie či grganie. Objavuje sa aj zažltnuté očné bielko.
 

Ochorenia súvisiace so žlčníkom

S bolesťou žlčníka sa spájajú ochorenia, ktoréá nesmieme podceňovať, preto je nutné konzultovať bolesť s lekárom. Môže ísť o zápal žlčníka, žlčníkové kamene, rakovinu žlčníka, upchatie vývodu žlčovodu, perforáciu žlčníka, piesok v žlčníku a iné problémy sa žlčovodmi.
 

Žlčové kamene ohrozujú hlavne ženy po štyridsiatke

Žlčové (žlčníkové) kamene sa vyskytujú typicky u žien po 40. roku života. V slovenskej populácii nimi trpí až 40 % žien tejto vekovej kategórie a nevyhýbajú sa ani mužom. Ochorenie býva často bezpríznakové, niekedy sa prejaví bolestivou žlčovou kolikou. Žlčové kamene sa nachádzajú v žlčníku alebo žlčovodoch. Kamene vznikajú kryštalizáciou niektorých zložiek žlče, zvyčajne cholesterolu. Metóda rozpúšťania kameňov pod lekárskych dohľadom sa už takmer nepoužíva. Lekári presadzujú chirurgické odstránenie žlčníka.
 

Čo pomôže na boľavý žlčník

Ak sú bolesti chronické, sú riešené najčastejšie laparoskopickou operáciou. Bolesti samy nezmiznú, stav sa môže zhoršovať a vyústiť až v akútnu žlčníkovú príhodu. Za akútnou bolesťou sa najčastejšie skrýva žlčníková kolika, ktorá je riešená prostredníctvom analgetík. Bolestiam žlčníka možno predchádzať dlhodobým dodržiavaním žlčníkovej diéty a vyhýbaním sa stresu.
 

Najčastejšie spúšťače bolestí žlčníka

Žlčníková diéta je odporúčaná tým, u ktorých sa bolesti žlčníka už niekedy vyskytli. Vylúčením uvedených potravín zo stravy znižujeme riziko vzniku nečakanej bolestivej koliky.
 
  • dráždivé potraviny (cesnak, cibuľa, korenie a ďalšie korenené jedlá),
  • kakao (čokoláda, kakaové sušienky),
  • bobuľovité ovocie s malými jadierkami (čučoriedky, maliny, jahody, černice),
  • paradajky (ak ich konzumujete i s jadierkami),
  • veľmi tučné potraviny (údeniny, sadlo, tučné syry a mlieko, mastné mäso),
  • vyprážané jedlá (obaľovaný rezeň, vyprážané krídelká, vyprážaný syr).
 
 

Prírodné tipy na boľavý žlčník

Medovkovo-mätový čaj
Ingrediencie: 30 g mäty, koreňov archangeliky lekárskej, medovkových listov, kvetov prvosienky, 80 g nátržníka husieho a 15 g rozdrvenej rasce a koriandra.
Postup: 3 polievkové lyžice zmesi zalejeme litrom vriacej vody, lúhujeme 10 minút a potom scedíme. Pijeme niekoľkokrát denne po jednej šálke.

Mätový čaj
Vrchovatú čajovú lyžičku mätových lístkov zalejeme 1 litrom vriacej vody. Čaj lúhujeme 10 minút a scedíme. Pijeme dve až tri šálky denne.

Recept na bylinkový prášok na posilnenie žlčníka
Ingrediencie: 1 lyžica plodov pestreca, 1 lyžica koreňa horca žltého, 1 lyžica feniklových semienok, 1 lyžica anízových semienok, 1 lyžica koreňa sladkého drievka.
Postup: Všetky prísady zmiešame, pomelieme na prášok, ktorý uschováme v sklenenej a dobre uzatvárateľnej nádobe. Po dobu štyroch týždňov pijeme 3× denne na špičku guľatého noža prášku zaliateho 3 dl vlažnej vody.
 
Rad Biopron na podporu črevnej mikroflóry zahŕňa produkty obsahujúce živé mikroorganizmy na rôzne potreby a cieľové skupiny, napr.
Horčík a jeho vzťah k žlčníkovým kameňom
11.07.2008

Horčík a jeho vzťah k žlčníkovým kameňom

Zvýšený prísun horčíka z doplnkov výživy môže znižovať riziko vzniku žlčníkových kameňov, naznačujú výsledky novej štúdie zo Spojených štátov.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 744