Boreliózu je potrebné rozpoznať včas

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas

Publikované: 09.09.2019

Zobrazenie: 10464

Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťami. Príznaky choroby môžu byť rôzne, v závislosti na zdravotnom stave, kondícii a imunite každého človeka. Z tohto dôvodu je bohužiaľ niekedy ľahké prejavy choroby prehliadnuť. V porovnaní s kliešťovou encefalitídou sa borelióza na Slovensku vyskytuje v ďaleko vyššom počte. Baktérie boreliózy nesie približne 5-10 % kliešťov. Na jar a v lete sa ale počet infikovaných kliešťov zvyšuje až na 30 %. Proti lymskej borelióze bohužiaľ v súčasnej dobe neexistuje žiadne očkovanie, a preto je počas výletov do prírody dbať predovšetkým na prevenciu.

Včasné rozpoznanie choroby

Pri borelióze je zásadné včasné odhalenie. U 5 % infikovaných choroba prebieha bez príznakov, čo veľmi komplikuje diagnostiku boreliózy. Prejavy sú závislé na tom, v ktorej fáze ochorenia sa človek práve nachádza. Inkubačná doba býva 2-32 dní, ale môže byť aj niekoľko mesiacov. Rozlišujú sa tri fázy ochorenia: akútna fáza, fáza rozšírenia nákazy a chronické štádium. Čím skôr je borelióza diagnostikovaná, tým je väčšia šanca na úplné uzdravenie.

Štádia boreliózy

Prvá fáza postihuje viac telesných systémov, nastáva 1-4 týždne po prenesení infekcie do tela. V prvej fáze sa objavuje nezameniteľný príznak boreliózy, červená škvrna v mieste prisatia. Škvrna sa objavuje niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa a charakteristické je to, že zo stredu bledne. Začervenanému miestu je nutné venovať pozornosť aj napriek tomu, že nebolí a po čase zmizne. U polovice infikovaných borelióza prenikne do krvi bez toho, aby sa objavila typická škvrna. Príznaky sú individuálne, a preto býva zamieňaná s virózou (zvýšená teplota, únava, bolesti kĺbov a svalov, opuchy lymfatických uzlín apod.). V prvej fáze je borelióza pomerne dobre liečiteľná. Pokiaľ nie je zahájená liečba, rozšíri sa infekcia do celého organizmu.

Druhá fáza sa dostaví 1-4 mesiace po nakazení. Choroba postihuje kĺby, nervový systém a srdce. Na pozore by sme sa mali mať, ak sa objavia meningeálne príznaky, kedy pacient nemôže vykonať predklon hlavy tak, aby sa bradou dotkol hrudi. Baktérie môžu napadnúť mozog a miechu a vyvolať zápal mozgových blán či mozgu, prejavujúce sa stuhnutou šijou, bolesťami hlavy, vracaním apod. Medzi neurologické príznaky patria poruchy hybnosti a citlivosti končatín, mravčenie a pálenie kože, obrna lícneho nervu a iné. Aj v tejto fáze je ochorenie liečiteľné a možno predpokladať úplné uzdravenie.

Pokiaľ nie je borelióza liečená, môže po mesiacoch či rokoch od nakazenia prejsť do tretieho štádia, kedy dochádza k trvalým zmenám a poškodeniu orgánov. Postihnuté bývajú veľké kĺby ramien a kolien, sú bolestivé a opuchnuté. U niektorých pacientov sa objavuje zápal osrdcovníka, najzávažnejší dôsledok boreliózy. Poškodený je nervový systém, objavuje sa brnenie, necitlivosť rúk a nôh, poruchy pamäti a spánku.

Liečba

Choroba sa lieči antibiotikami. V závažných prípadoch a pri napadnutí srdca pacienti dostávajú kortikoidy, príp. dočasný kardiostimulátor. Ak choroba napadne viac orgánov, môže byť borelióza liečená v nemocnici, pomocou infúzií. Ak je choroba rozpoznaná včas, je liečba veľmi úspešná.

Prevencia

Najúčinnejším spôsobom je predchádzať prisatiu kliešťa používaním repelentov a vhodných odevov a obuvi pri pobyte v prírode. Odporúčané sú výživové doplnky na podporu imunity s vysokým obsahom vitamínov, ktoré prispievajú ku kondícii našej obranyschopnosti, ako vitamín C, zinok a ďalšie (Spektrum Imunita). Zabudnúť by sme nemali na prehliadku celého tela po návrate z prírody a včasné odstránenie prisatého kliešťa. K nákaze dochádza väčšinou vtedy, ak je kliešť prisatý dlhšie ako 24 hodín. Kliešť odstránime pomocou pinzety alebo špeciálnych klieští, ale nikdy nie rukou. Miesto prisatia dôkladne vydezinfikujeme a počas nasledujúcich 30 dní pravidelne kontrolujeme kožu v mieste prisatia. V prípade kožných zmien či iných zdravotných ťažkostí neodkladne vyhľadáme lekára, pretože podozrenie na boreliózu sa neoplatí podceňovať. 
 

S posilnením imunity Vám môže pomôcť:

Ako sa chrániť pred kliešťami? Kontrolujte hladinu B vitamínov
19.06.2019

Ako sa chrániť pred kliešťami? Kontrolujte hladinu B vitamínov

Ak chodíte radi do prírody, mali by ste sa mať na pozore. Chuť vyraziť do prírody nemáme len my, ale svoju aktivitu zvyšujú aj všadeprítomné kliešte. Títo drobní a na prvý pohľad nenápadní jedinci prenášajú veľmi závažné ochorenia. Sú nimi kliešťová encefalitída, lymská choroba a menej známa ľudská granulocytová ehrlichióza. U niektorých ochorení nemusia byť z počiatku pozorované žiadne príznaky. Základom úspešnej liečby je však včasná diagnostika a okamžité začatie liečby. Ochorenia môžu zanechať trvalé následky a úplne ovplyvniť kvalitu nášho života. Preto je nutné v období, keď je aktivita kliešťov najvyššia, vedieť, ako sa brániť.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 5105
Ako poznám, že mám boreliózu?
18.10.2018

Ako poznám, že mám boreliózu?

Lymská borelióza patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia prenášané kliešťmi. Aj keď nejde o chorobu, ktorá by nás mohla ohroziť na živote, dokáže človeku riadne skomplikovať život. Postihnutý môže v krajnom prípade skončiť až v invalidnom dôchodku. Účinná očkovacia vakcína proti tejto chorobe dosiaľ neexistuje.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 208952