Boreliózu je potrebné rozpoznať včas
Publikované: 09.09.2019
Zobrazenie: 10593
Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťami. Príznaky choroby môžu byť rôzne, v závislosti na zdravotnom stave, kondícii a imunite každého človeka. Z tohto dôvodu je bohužiaľ niekedy ľahké prejavy choroby prehliadnuť. V porovnaní s kliešťovou encefalitídou sa borelióza na Slovensku vyskytuje v ďaleko vyššom počte. Baktérie boreliózy nesie približne 5-10 % kliešťov. Na jar a v lete sa ale počet infikovaných kliešťov zvyšuje až na 30 %. Proti lymskej borelióze bohužiaľ v súčasnej dobe neexistuje žiadne očkovanie, a preto je počas výletov do prírody dbať predovšetkým na prevenciu.
Včasné rozpoznanie choroby
Pri borelióze je zásadné včasné odhalenie. U 5 % infikovaných choroba prebieha bez príznakov, čo veľmi komplikuje diagnostiku boreliózy. Prejavy sú závislé na tom, v ktorej fáze ochorenia sa človek práve nachádza. Inkubačná doba býva 2-32 dní, ale môže byť aj niekoľko mesiacov. Rozlišujú sa tri fázy ochorenia: akútna fáza, fáza rozšírenia nákazy a chronické štádium. Čím skôr je borelióza diagnostikovaná, tým je väčšia šanca na úplné uzdravenie.
Štádia boreliózy
Prvá fáza postihuje viac telesných systémov, nastáva 1-4 týždne po prenesení infekcie do tela. V prvej fáze sa objavuje nezameniteľný príznak boreliózy, červená škvrna v mieste prisatia. Škvrna sa objavuje niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa a charakteristické je to, že zo stredu bledne. Začervenanému miestu je nutné venovať pozornosť aj napriek tomu, že nebolí a po čase zmizne. U polovice infikovaných borelióza prenikne do krvi bez toho, aby sa objavila typická škvrna. Príznaky sú individuálne, a preto býva zamieňaná s virózou (zvýšená teplota, únava, bolesti kĺbov a svalov, opuchy lymfatických uzlín apod.). V prvej fáze je borelióza pomerne dobre liečiteľná. Pokiaľ nie je zahájená liečba, rozšíri sa infekcia do celého organizmu.
Druhá fáza sa dostaví 1-4 mesiace po nakazení. Choroba postihuje kĺby, nervový systém a srdce. Na pozore by sme sa mali mať, ak sa objavia meningeálne príznaky, kedy pacient nemôže vykonať predklon hlavy tak, aby sa bradou dotkol hrudi. Baktérie môžu napadnúť mozog a miechu a vyvolať zápal mozgových blán či mozgu, prejavujúce sa stuhnutou šijou, bolesťami hlavy, vracaním apod. Medzi neurologické príznaky patria poruchy hybnosti a citlivosti končatín, mravčenie a pálenie kože, obrna lícneho nervu a iné. Aj v tejto fáze je ochorenie liečiteľné a možno predpokladať úplné uzdravenie.
Pokiaľ nie je borelióza liečená, môže po mesiacoch či rokoch od nakazenia prejsť do tretieho štádia, kedy dochádza k trvalým zmenám a poškodeniu orgánov. Postihnuté bývajú veľké kĺby ramien a kolien, sú bolestivé a opuchnuté. U niektorých pacientov sa objavuje zápal osrdcovníka, najzávažnejší dôsledok boreliózy. Poškodený je nervový systém, objavuje sa brnenie, necitlivosť rúk a nôh, poruchy pamäti a spánku.
Liečba
Choroba sa lieči antibiotikami. V závažných prípadoch a pri napadnutí srdca pacienti dostávajú kortikoidy, príp. dočasný kardiostimulátor. Ak choroba napadne viac orgánov, môže byť borelióza liečená v nemocnici, pomocou infúzií. Ak je choroba rozpoznaná včas, je liečba veľmi úspešná.
Prevencia
Najúčinnejším spôsobom je predchádzať prisatiu kliešťa používaním repelentov a vhodných odevov a obuvi pri pobyte v prírode. Odporúčané sú výživové doplnky na podporu imunity s vysokým obsahom vitamínov, ktoré prispievajú ku kondícii našej obranyschopnosti, ako vitamín C, zinok a ďalšie (Spektrum Imunita). Zabudnúť by sme nemali na prehliadku celého tela po návrate z prírody a včasné odstránenie prisatého kliešťa. K nákaze dochádza väčšinou vtedy, ak je kliešť prisatý dlhšie ako 24 hodín. Kliešť odstránime pomocou pinzety alebo špeciálnych klieští, ale nikdy nie rukou. Miesto prisatia dôkladne vydezinfikujeme a počas nasledujúcich 30 dní pravidelne kontrolujeme kožu v mieste prisatia. V prípade kožných zmien či iných zdravotných ťažkostí neodkladne vyhľadáme lekára, pretože podozrenie na boreliózu sa neoplatí podceňovať.
S posilnením imunity Vám môže pomôcť: