Boreliózu je potrebné rozpoznať včas

Publikované: 09.09.2019

Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťami. Príznaky choroby môžu byť rôzne, v závislosti na zdravotnom stave, kondícii a imunite každého človeka. Z tohto dôvodu je bohužiaľ niekedy ľahké prejavy choroby prehliadnuť. V porovnaní s kliešťovou encefalitídou sa borelióza na Slovensku vyskytuje v ďaleko vyššom počte. Baktérie boreliózy nesie približne 5-10 % kliešťov. Na jar a v lete sa ale počet infikovaných kliešťov zvyšuje až na 30 %. Proti lymskej borelióze bohužiaľ v súčasnej dobe neexistuje žiadne očkovanie, a preto je počas výletov do prírody dbať predovšetkým na prevenciu.

Včasné rozpoznanie choroby

Pri borelióze je zásadné včasné odhalenie. U 5 % infikovaných choroba prebieha bez príznakov, čo veľmi komplikuje diagnostiku boreliózy. Prejavy sú závislé na tom, v ktorej fáze ochorenia sa človek práve nachádza. Inkubačná doba býva 2-32 dní, ale môže byť aj niekoľko mesiacov. Rozlišujú sa tri fázy ochorenia: akútna fáza, fáza rozšírenia nákazy a chronické štádium. Čím skôr je borelióza diagnostikovaná, tým je väčšia šanca na úplné uzdravenie.

Štádia boreliózy

Prvá fáza postihuje viac telesných systémov, nastáva 1-4 týždne po prenesení infekcie do tela. V prvej fáze sa objavuje nezameniteľný príznak boreliózy, červená škvrna v mieste prisatia. Škvrna sa objavuje niekoľko dní až týždňov po prisatí kliešťa a charakteristické je to, že zo stredu bledne. Začervenanému miestu je nutné venovať pozornosť aj napriek tomu, že nebolí a po čase zmizne. U polovice infikovaných borelióza prenikne do krvi bez toho, aby sa objavila typická škvrna. Príznaky sú individuálne, a preto býva zamieňaná s virózou (zvýšená teplota, únava, bolesti kĺbov a svalov, opuchy lymfatických uzlín apod.). V prvej fáze je borelióza pomerne dobre liečiteľná. Pokiaľ nie je zahájená liečba, rozšíri sa infekcia do celého organizmu.

Druhá fáza sa dostaví 1-4 mesiace po nakazení. Choroba postihuje kĺby, nervový systém a srdce. Na pozore by sme sa mali mať, ak sa objavia meningeálne príznaky, kedy pacient nemôže vykonať predklon hlavy tak, aby sa bradou dotkol hrudi. Baktérie môžu napadnúť mozog a miechu a vyvolať zápal mozgových blán či mozgu, prejavujúce sa stuhnutou šijou, bolesťami hlavy, vracaním apod. Medzi neurologické príznaky patria poruchy hybnosti a citlivosti končatín, mravčenie a pálenie kože, obrna lícneho nervu a iné. Aj v tejto fáze je ochorenie liečiteľné a možno predpokladať úplné uzdravenie.

Pokiaľ nie je borelióza liečená, môže po mesiacoch či rokoch od nakazenia prejsť do tretieho štádia, kedy dochádza k trvalým zmenám a poškodeniu orgánov. Postihnuté bývajú veľké kĺby ramien a kolien, sú bolestivé a opuchnuté. U niektorých pacientov sa objavuje zápal osrdcovníka, najzávažnejší dôsledok boreliózy. Poškodený je nervový systém, objavuje sa brnenie, necitlivosť rúk a nôh, poruchy pamäti a spánku.

Liečba

Choroba sa lieči antibiotikami. V závažných prípadoch a pri napadnutí srdca pacienti dostávajú kortikoidy, príp. dočasný kardiostimulátor. Ak choroba napadne viac orgánov, môže byť borelióza liečená v nemocnici, pomocou infúzií. Ak je choroba rozpoznaná včas, je liečba veľmi úspešná.

Prevencia

Najúčinnejším spôsobom je predchádzať prisatiu kliešťa používaním repelentov a vhodných odevov a obuvi pri pobyte v prírode. Odporúčané sú výživové doplnky na podporu imunity s vysokým obsahom vitamínov, ktoré prispievajú ku kondícii našej obranyschopnosti, ako vitamín C, zinok a ďalšie (Spektrum Imunita). Zabudnúť by sme nemali na prehliadku celého tela po návrate z prírody a včasné odstránenie prisatého kliešťa. K nákaze dochádza väčšinou vtedy, ak je kliešť prisatý dlhšie ako 24 hodín. Kliešť odstránime pomocou pinzety alebo špeciálnych klieští, ale nikdy nie rukou. Miesto prisatia dôkladne vydezinfikujeme a počas nasledujúcich 30 dní pravidelne kontrolujeme kožu v mieste prisatia. V prípade kožných zmien či iných zdravotných ťažkostí neodkladne vyhľadáme lekára, pretože podozrenie na boreliózu sa neoplatí podceňovať.

S posilnením imunity Vám môže pomôcť:

Ako sa chrániť pred kliešťami? Kontrolujte hladinu B vitamínov
19.06.2019

Ako sa chrániť pred kliešťami? Kontrolujte hladinu B vitamínov

Ak chodíte radi do prírody, mali by ste sa mať na pozore. Chuť vyraziť do prírody nemáme len my, ale svoju aktivitu zvyšujú aj všadeprítomné kliešte. Títo drobní a na prvý pohľad nenápadní jedinci prenášajú veľmi závažné ochorenia. Sú nimi kliešťová encefalitída, lymská choroba a menej známa ľudská granulocytová ehrlichióza. U niektorých ochorení nemusia byť z počiatku pozorované žiadne príznaky. Základom úspešnej liečby je však včasná diagnostika a okamžité začatie liečby. Ochorenia môžu zanechať trvalé následky a úplne ovplyvniť kvalitu nášho života. Preto je nutné v období, keď je aktivita kliešťov najvyššia, vedieť, ako sa brániť.

Ako poznám, že mám boreliózu?

Ako poznám, že mám boreliózu?

Lymská borelióza patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia prenášané kliešťmi. Aj keď nejde o chorobu, ktorá by nás mohla ohroziť na živote, dokáže človeku riadne skomplikovať život. Postihnutý môže v krajnom prípade skončiť až v invalidnom dôchodku. Účinná očkovacia vakcína proti tejto chorobe dosiaľ neexistuje.

Zobrazenie: 209165