Ako sa chrániť pred kliešťami? Kontrolujte hladinu B vitamínov
Publikované: 19.06.2019
Zobrazenie: 4664
Ak chodíte radi do prírody, mali by ste sa mať na pozore. Chuť vyraziť do prírody nemáme len my, ale svoju aktivitu zvyšujú aj všadeprítomné kliešte. Títo drobní a na prvý pohľad nenápadní jedinci prenášajú veľmi závažné ochorenia. Sú nimi kliešťová encefalitída, lymská choroba a menej známa ľudská granulocytová ehrlichióza. U niektorých ochorení nemusia byť z počiatku pozorované žiadne príznaky. Základom úspešnej liečby je však včasná diagnostika a okamžité začatie liečby. Ochorenia môžu zanechať trvalé následky a úplne ovplyvniť kvalitu nášho života. Preto je nutné v období, keď je aktivita kliešťov najvyššia, vedieť, ako sa brániť.
Kliešť, odolný jedinec
Kliešť má na svojom tele niekoľko ,,chytrých" mechanizmov, vďaka ktorým sa na koži prichytí a drží. Chitínový ochranný štít bráni jeho ľahkému rozpučeniu. Hostiteľa kliešť vyhľadá pomocou špeciálneho zmyslového orgánu. Prostredníctvom tykadiel nájde najvhodnejšie miesto na uchytenie a prisatie. Hryzadlami si prereže pokožku a sosáčikom so spätnými háčikmi sa pevne prichytí a saje krv. Skrátka ide o veľmi dobre ,,pripraveného" nepriateľa, pred ktorým je nutné mať sa na pozore. Obdobie rizika začína v 2. polovici marca a končí v 1. polovici novembra. Vrchol aktivity kliešťov je od mája do júla.
Ako sa brániť proti kliešťom?
Spôsob obrany proti jednej z chorôb, ktorú kliešte prenášajú, je očkovanie proti kliešťovej encefalitíde. Očkovanie proti ďalším ochoreniam bohužiaľ nie je dostupné. Klasickou ochranou sú repelenty. Syntetické repelenty obsahujú účinnú látku DEET. Tá môže u jedincov s citlivou pokožkou vyvolávať alergie, a preto je lepšie repelent aplikovať na oblečenie. Čím je vyššie percento syntetickej látky, tým je účinnejšia ochrana. Prírodné repelenty sú šetrnejšie a sú preto vhodné aj pre citlivú pokožku. Nevýhodou je nižšia účinnosť a kratšia doba pôsobenia. Už naše babičky používali ako prírodný repelent rozmarín, levanduľu a klinčeky.
Prečo idú na niekoho viac a na iných menej?
Existuje príčinná súvislosť medzi hladinou vitamínov skupiny B v krvi a výskytom napadnutia kliešťami či početnosti komárích štípancov. Mechanizmus účinku nie je úplne zrejmý, ale na vine môžu byť hormonálne funkcie daného jedinca. Vitamíny skupiny B zabezpečujú správnu hormonálnu funkciu, ktorá je úzko spätá aj s potením a pachom potu. Vzhľadom k tomu, že kliešte milujú vlhko a teplo, stáva sa tak naša koža pre kliešte menej atraktívna, ak náš systém funguje správne. Špecifický zápach vitamínu B prestupujúceho póry pokožky je nielen pre kliešte, ale aj pre ďalší hmyz, veľmi nepríjemný. V jarných a letných mesiacoch je v rámci preventívnych opatrení odporúčané zvýšiť príjem vitamínov skupiny B. Vitamíny skupiny B nájdete v celom rade výživových doplnkov, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie celého tela (B12 BALANCE 500 mikrogramov a B-komplex PLUS s vitamínom C).
Majte hladinu B vitamínov pod kontrolou s našimi produktmi: