Ako poznám, že mám boreliózu?

Ako poznám, že mám boreliózu?

Publikované: 18.10.2018

Zobrazenie: 209729

Lymská borelióza patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia prenášané kliešťmi. Aj keď nejde o chorobu, ktorá by nás mohla ohroziť na živote, dokáže človeku riadne skomplikovať život. Postihnutý môže v krajnom prípade skončiť až v invalidnom dôchodku. Účinná očkovacia vakcína proti tejto chorobe dosiaľ neexistuje.

Ochorenie spôsobujú baktérie rodu Borrelia, ktoré sa zaraďujú medzi tzv. spirochéty, mikroorganizmy špirálovitého tvaru pohybujúce sa pomocou bičíkov. Prenášačom je kliešť obyčajný (Ixodes ricinus), a to v rôznych vývojových štádiách (môžete sa nakaziť od infikovaného kliešťa rovnako ako od jeho nymfy). Po prisatí kliešťa na kožu dochádza do dvoch hodín k preniknutiu vírusov do organizmu. Parazit sa s obľubou prisáva na miesta, kde je teplo a vlhko, a kde nie je tak veľmi na očiach, napr. v oblastiach kožných záhybov, v podpazuší, slabinách, podkolennej jamke alebo za ušami. Mnoho nakazených o ňom vôbec nevedelo, najmä v prípade nymfy, ktorá meria len pár milimetrov.
 

Prvá fáza niekedy prejde bez príznakov

Inkubačná doba boreliózy sa pohybuje rádovo v dňoch či týždňoch, keď človek začína na sebe pociťovať prvé príznaky. Jediným typickým a nezameniteľným prejavom tohto ochorenia je červená škvrna (erythema migrans), ktorá sa objavuje v časovom odstupe niekoľkých dní až týždňov od prisatia kliešťa. Dosahuje pomerne značné rozmery (veľmi často nad 5 cm) a smerom od stredu môže blednúť. Niekedy ľahko svrbí, ale nebolí. V tomto štádiu je choroba veľmi dobre liečiteľná antibiotikami. Na veľkú smolu sa však  asi u polovice nakazených tento príznak vôbec neobjaví a infekcia sa tak od začiatku skryto šíri. A borélie medzi tým prenikajú ďalej do tela.
(Nie každé pohryznutie kliešťom je však nebezpečné. Od erythema migrans treba rozlíšiť bežnú reakciu na neinfikovaného kliešťa – svrbiaca a horúca pokožka a začervenanie menších rozmerov, ktoré je farebne homogénne a vo väčšine prípadov rýchlo mizne. Tieto príznaky sa obyčajne prejavia už v okamihu odstraňovania kliešťa alebo v dvoch nasledujúcich dňoch.)
 

Druhá fáza často pripomína chrípku

V priebehu niekoľkých týždňov sa môžu objaviť ďalšie príznaky choroby, ktoré pripomínajú chrípku: výrazná únava, malátnosť, zvýšená teplota, zimnica, bolesti svalov a kĺbov, bolesť v hrdle, nepríjemný tlak v zátylku a pod. Že nejde o bežnú virózu, poznáte podľa absencie nádchy a kašľa. Pokiaľ  v tejto fáze navštívite lekára, máte stále veľkú šancu na uzdravenie, pretože borelióza zatiaľ nenapadla imunitný systém. Mnoho ľudí si však tieto príznaky zamení s obyčajnou chrípkou. Práve v tom je borelióza tak veľmi zákerná.
Ak necháte druhú fázu prejsť bez povšimnutia, ťažkosti postupne odznejú a vy sa môžete cítiť úplne zdraví. U časti nakazených však choroba neskôr prepukne v celej sile. Neliečená borelióza prechádza do chronickej infekcie, ku ktorej sa časom pridávajú ďalšie, veľmi závažné ochorenia, ako sú autoimunitné choroby, chronický zápal mozgu alebo problémy s chrbticou a kĺbmi. O borelióze sa takisto hovorí v súvislosti s chronickým únavovým syndrómom a roztrúsenou sklerózou.
 

Borélie napadajú nervy, kĺby i mozog

Príznakov týchto chronických ochorení môže byť celý rad, záleží na tom, kde sa borélie „usalašili“. Pri napadnutí periférnych nervov si pacienti sťažujú na pálenie kože, pocity pichania, mravčenia, tŕpnutia, necitlivosť či naopak bolesti, ktoré sa rôzne sťahujú po tele. Typickým symptómom je obrna lícneho nervu. Postihnutie vegetatívneho nervového systému sa ohlasuje búšením srdca, nepravidelným srdcovým rytmom, črevnými ťažkosťami, zápalmi močového mechúra alebo nadmerným potením v hornej časti tela. Pokiaľ borélie preniknú až do centrálnej nervovej sústavy, môžu vyvolať zápal mozgu či mozgových blán. Ten sprevádzajú buď akútne príznaky – vysoká horúčka, silná bolesť hlavy, stŕpnutie šije, obrna, alebo častejšie chronické ťažkosti, ako sú závraty, bolesti hlavy, pocit stuhnutej šije, tŕpnutie končatín a chrbtice. Aj v tejto fáze je ešte možné dostať chorobu pod kontrolu. V opačnom prípade môže (pokojne aj po dlhej dobe) dôjsť k nezvratnému poškodeniu kĺbov, mozgu, nervového alebo imunitného systému. Neignorujte preto ani zdanlivo banálne príznaky, zvlášť ak viete, že vás v ostatnom čase pohrýzol kliešť. Včasná liečba antibiotikami môže mnohé zachrániť.
 

S kliešťami sa môžete stretnúť aj v mestskom parku

Proti napadnutiu kliešťom sa nedá celkom ubrániť. Môžete síce použiť repelenty, ale ani tie najúčinnejšie vám nezabezpečia stopercentnú ochranu. A dnes už, bohužiaľ, nepomôže ani to, že sa budete vyhýbať lesným porastom. Sezóna kliešťov sa totiž vplyvom miernych zím a celkovo teplejšej klímy stále predlžuje (stretnete sa s nimi od časnej jari do jesene) a rozširuje sa aj ich „pole pôsobnosti“ – nájdete ich aj vo vyšších polohách, kde sa predtým nevyskytovali. Týmto parazitom sa tradične najlepšie darí v zarastených, krovinatých okrajoch lesov, na vlhkých nepokosených lúkach s vysokou trávou a v zanedbaných záhradách. Stretnúť sa s nimi však môžete aj uprostred mestského parku.
 

Silná imunita znamená pevné zdravie

Otázkou zostáva, prečo si niektorí ľudia napadnutí boréliami s chorobou poradia aj bez liekov, prípadne ani nezistia, že prekonali boreliózu, a iní  s jej následkami bojujú ešte rad ďalších rokov. Jednou z možných odpovedí môže byť náš imunitný systém, presnejšie povedané to, v akej je kondícii. Práve odolnosť organizmu hrá významnú úlohu v tom, či pri stretnutí s bakteriálnymi infekciami alebo virózami podľahne alebo nie. Inými slovami, dobrá imunita je základ celkového zdravia. Dá sa posilňovať mnohými spôsobmi – pohybom na čerstvom vzduchu, pestrou a vyváženou stravou, dostatočným pitným režimom, kvalitným spánkom, otužovaním, pravidelnou relaxáciou, ako aj vyhýbaním sa stresovým situáciám. Ďalšími možnosťami, ako sa aktívne starať o svoju odolnosť, sú kvalitné výživové doplnky, ktoré organizmus zásobia prospešnými látkami potrebnými na podporu imunity (selén, zinok, vápnik, horčík, mangán, vitamín D, vitamín B6 a i.). Tieto prípravky si môžete voľne kúpiť v lekárňach a e-shopoch.