Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete

Bolesť v krku nás môže prekvapiť aj v lete

Publikované: 11.09.2019

Zobrazenie: 11358

Priviezli ste si z dovolenky bolesť v krku? Bolesť v krku nepatrí len k chladným mesiacom, ale môže nás prepadnúť aj v lete. Medzi najčastejšie príčiny patria ľadové nápoje, klimatizácia, chodenie v mokrých plavkách, teplotné výkyvy apod. Čo všetko sa ale za bolesťou v krku môže skrývať? My vám prinášame prehľad najčastejších ochorení, ktoré môžu byť s bolesťou v krku spojené.

Bolesť v krku nie je choroba

Bolesti hrdla predstavujú asi 1/3 prípadov z celkového počtu pacientov, prichádzajúcich k lekárovi. Bolesť v krku nie je choroba, ale príznak ochorenia. Môžeme pociťovať škrabanie, pálenie, rezanie, silnú bolesť pri prehĺtaní, sprevádzanú zväčšenými krčnými uzlinami či pocit "knedle" v krku. Imunitná odpoveď organizmu spôsobuje zápal a opuch slizníc v hrdle, čo je príčinou bolesti. Môže ísť o prechladnutie, virózu, chrípku, angínu, zápal horných dýchacích ciest a mnoho ďalších ochorení.

Môžu za to baktérie alebo vírusy

Príčinou bolesti v krku je bakteriálna alebo vírusová infekcia. Pri vírusovej infekcii je začiatok bolesti rýchly, priebeh mierny a väčšinou čoskoro odznie. U bakteriálnej infekcie ide vždy o bolestivejší a ťažší priebeh, ktorý sprevádza horúčka.

Prechladnutie sprevádza väčšinou škrabanie v krku a nádcha. Najčastejšie ide o jarné a jesenné virózy. Sprievodnými príznakmi môžu byť zvýšená teplota, únava, bolesť hlavy, nádcha. Obvykle nejde o závažné ochorenie a nie sú  potrebné antibiotiká.

Bolesť pri prehĺtaní je typická pre zápal mandlí a angínu. Hrdlo je červené a opuchnuté, na mandliach sa môžu objaviť biele hnisavé čapy. Pôvodcom sú ako baktérie (najčastejšie streptokoky), tak vírusy. Na nasadenie liečby je nutné zistiť pôvodcu ochorenia. Lekár môže  urobiť CRP-test z kvapky krvi, ktorý odhalí prípadnú bakteriálnu infekciu. Pri podozrení na streptokokovú angínu je možné vykonať výter z krku.
Chrípka môže vyzerať ako bežné prechladnutie s nádchou a bolesťou v krku. Oproti prechladnutiu má ale chrípka náhly nástup a chorý sa cíti oveľa horšie ako pri prechladnutí. Chrípka začína horúčkou, zimnicou, bolesťou hlavy, bolesťami svalov, bolesťami kĺbov, malátnosťou, neskôr nastupuje suchý kašeľ. Ochorenie trvá zvyčajne 2-7 dní a spontánne končí po krátkej rekonvalescencii uzdravením. U starších, oslabených alebo chronicky chorých osôb je odporúčané navštíviť lekára. Chrípka u týchto rizikových skupín môže vyvolať zápal pľúc, postihnutie srdcového svalu alebo nervového tkaniva a u detí zápal stredného ucha. Najlepšou ochranou pred chrípkou je každoročné očkovanie.

Liečba môže byť rôzna, záleží na pôvodcovi ochorenia

Bolesti v krku sú liečené spoločne s diagnostikovaným ochorením a liečbu stanoví lekár podľa pôvodcu. Pri bakteriálnych infekciách sú účinnou liečbou antibiotiká a pokoj na lôžku. Pri vírusových infekciách sa iba zmierňujú  príznaky (bolesť hrdla, nádcha apod.). Odporúča sa udržiavať vlhkú sliznicu (zvýšený príjem tekutín, cmúľanie pastiliek), dezinfikovať ústnu dutinu antiseptickými pastilkami, kloktať, inhalovať, piť bylinkové čaje, v prípade potreby možno užiť analgetiká.

Pri bolesti hrdla pomôžu tiež babské rady

Priessnitzov obklad: kúsok látky namočíme do studenej vody, vyžmýkame a priložíme na krk. Potom priložíme igelit (niekto vynecháva) a poslednú vrstvu tvorí suchá látka (šál, šatka). Necháme pôsobiť 2-3 hodiny. 
Tvarohový zábal: tvaroh rozotrieme na igelitové vrecko, položíme na šatku a ten si obviažeme okolo krku.
Podpora imunity: vitamín C, echinacea a zinok.

Nielen pri bolesti v hrdle sa odporúčajú výživové doplnky na podporu imunity. Pomôcť môžu výživové doplnky s vitamínom C, echinaceou či zinkové tablety. Kombinovať je možné s voľnopredajnými liekmi či predpísanými antibiotikami. Z našej ponuky odporúčame produkty radu Sinulan, ktoré vďaka obsahu bylín (baza čierna, divozel, lipa...) prinášajú podporu dýchacích ciest a súčasne sa starajú o imunituVitamín C a zinok obsahuje Spektrum Imunita na prirodzenú obranyschopnosť a Spektrum Gummies Imunita s echinaceou, obsahujúci vyvážený pomer vitamínov a minerálov na podporu imunity. A pretože u detí je potrebné  starať sa o dýchacie cesty častejšie ako u dospelých , na uľahčenie vykašliavania, upokojenie krku, hrtanu aj hlasiviek odporúčame sirup Sinulan Forte Junior s lipou, bazou čiernou a ďalšími bylinami, ktorý môžu užívať deti od 3 rokov. Detskú imunitu podporíte aj produktami z obľúbenej série Marťankovia, napr. Marťankovia Gummy echinacea s vitamínom C a zinkom, ktoré prispievajú k správnej funkcii imunitného systému.

Imunita detí trpí s príchodom jari
02.04.2019

Imunita detí trpí s príchodom jari

Hoci je jar jedným z najkrajších období mnohokrát nám ukáže aj svoju druhú stránku. Niektorých dospelých potrápi jarná únava a deti sa najčastejšie stretávajú s oslabením imunitného systému.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 441
Pred zápalom priedušiek nevaruje iba kašeľ
27.07.2018

Pred zápalom priedušiek nevaruje iba kašeľ

Bronchitída, čiže zápal priedušiek, sa rozvíja náhle, väčšinou po predchádzajúcom nachladnutí. Na vine sú premnožené vírusy alebo baktérie, ktoré majú za následok hromadenie hlienov spôsobujúcich kašeľ.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 81274
Ako prebieha bronchitída u detí
13.06.2018

Ako prebieha bronchitída u detí

Za zápalom priedušiek stojí vo väčšine prípadov vírusová infekcia, ako napríklad nachladnutie. Táto choroba môže mať buď akútnu, alebo chronickú podobu, pričom u malých pacientov ide najčastejšie o akútnu formu. Na vznik bronchitídy sú náchylnejšie deti, ktoré trpia ďalším ochorením dýchacích ciest (napr. astmou či sennou nádchou) alebo niektorými druhmi alergií. Zápal priedušiek viac postihuje aj predčasne narodené deti, ktoré nemajú dosiaľ plne vyvinuté pľúca a imunitný systém.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 24318