Bolesť srdca nepodceňujte!

Publikované: 09.09.2019

Bolesti na hrudníku môžu byť prvou známkou srdcového ochorenia. Rovnako tak môže byť ich príčinou preťaženie svalov hrudníka alebo ochorenie pľúc. Dôvodom vzniku bolestí na hrudníku môže byť celý rad. Z tohto dôvodu by bolesť v okolí srdca nemala byť podceňovaná. Existuje však niekoľko faktorov, ktorými pravdepodobnosť vzniku srdcových ochorení môžeme ovplyvniť.

Kedy je srdce v ohrození

Vyhľadať lekára je nutné, ak bolesť vzniká pri námahe (napr. pri chôdzi po schodoch ), pri rozčúlení alebo citovom napätí, zhoršuje ju chlad alebo prechod z tepla do zimy, je zvieravá a začína za hrudnou kosťou a vystreľuje do okolia (do krku, ramien, chrbta). To sú len niektoré známky, pri ktorých by ste mali spozornieť a navštíviť lekára.

Srdcové ochorenia

Srdcové ochorenia sú také, ktoré vznikajú v dôsledku narušenia niektorej časti či funkcie srdca. Postihnutie srdcového svalu alebo chlopní sťažuje prácu srdca. Poškodenie vencovitých tepien uberá srdcu živiny. Problémy s elektrickým prevodným systémom (arytmia) znižujú účinnosť srdca ako pumpy. K srdcovým ochoreniam patria ischemická choroba srdca, chlopňové chyby, poruchy rytmu, vrodené chyby a nádory.

Ochorenie srdca ako najčastejšia príčina úmrtí

V posledných rokoch sa ochorenie srdca a ciev stala najčastejšou príčinou úmrtia dospelých. Nie inak je tomu aj v Slovenskej republike. Ochorenie srdca v dospelosti je najčastejšie prejavom aterosklerózy. Ateroskleróza (kôrnatenie tepien) býva označovaná ako "choroba 20. storočia". Medzi rizikové faktory, ktoré sa na vzniku srdcových ochorení podieľajú patrí vek, výskyt srdcových ochorení v rodine, zvýšená hladina cholesterolu, fajčenie, vysoký krvný tlak, obezita a stres apod.

Prevencia srdcových chorôb

Základom prevencie je ovplyvnenie rizikových faktorov, ktoré sa na vzniku srdcových ochorení podieľajú.

Odporúčané je predovšetkým:

• Udržiavať primeranú telesnú hmotnosť.
  • Denne aspoň 30 minút pohybu, napr. rýchlou chôdzou alebo cvičením.
  • Pestrý jedálniček, obsahujúci 4-5 jedál (konzumácia dostatočného množstva zeleniny a ovocia, rýb a obilnín).
  • Znížiť príjem cukru, najmä vo forme sladených nápojov, sladkostí.
  • Obmedziť príjem soli.
  • Dodržiavať pitný režim (voda, minerálne vody, čaj, najlepšie nesladené).
  • Vyvarovať sa fajčeniu, alkoholu a stresu.

Aktívna starostlivosť o kardiovaskulárny systém

Do stravy je vhodné zaradiť aj výživové doplnky  s obsahom látok, ktoré telu s pribúdajúcim vekom chýbajú. Vhodný doplnením môže byť napríklad výživový doplnok  Koenzym Q10 FORTE 60 mg. Nezabúdajte tiež na hladinu cholesterolu v krvi, ktorá je významným faktorom pri vzniku kôrnatenia tepien. Novinka Chole-Pro s monakolínom K a rybím olejom priaznivo pôsobí na zdravie srdca a napomáha udržať hladinu cholesterolu v primeraných medziach.

Pre zdravé srdce, cievy a krvný tlak

Pre zdravé srdce, cievy a krvný tlak

Vedeli ste, že srdce ako svalová pumpa si nemôže nikdy oddýchnuť? Je to orgán, ktorý funguje nepretržite. Jeho hlavnou úlohou je rytmicky pumpovať krv tepnami a cievami po celom tele. Priemerne 72-krát za minútu, 2,5 bilionkrát za život. Kvalita funkcie srdca priamo aj nepriamo ovplyvňuje fungovanie ďalších orgánov a mechanizmov v tele. Je absolútne zásadné pre okysličovanie tkanív, transport živín v organizme, vitalitu aj celkové fungovanie organizmu. Srdcový sval je veľmi špecifický a nepodobá sa žiadnemu inému v tele.