Ako ustrážiť, aby mali deti dostatok minerálov a vitamínov?

Ako ustrážiť, aby mali deti dostatok minerálov a vitamínov?

Publikované: 24.02.2021

Zobrazenie: 967

Dôležitým faktorom správneho vývoja a rastu dieťaťa je vyvážená strava. Vitamíny a minerály môžu deťom chýbať napríklad aj vtedy, keď majú veľa psychickej alebo fyzickej záťaže. Zostavenie vhodného jedálneho lístka je preto kľúčové.

Nedostatok potrebných látok a ako ich doplniť 

Dôležité je včas zistiť, kedy dieťaťu chýba dôležitý minerál alebo vitamín. Existujú rôzne príznaky, podľa ktorých sa dá určiť, ktorá z látok vášmu potomkovi môže chýbať.
 
Ak na dieťati pozorujete známky nechutenstva, môže ísť o nedostatok vitamínu A. Prirodzene sa nachádza v mrkve, sladkých zemiakoch, melóne, mliečnych produktoch, vo vajíčkach alebo v rybom tuku. Pokiaľ dieťa začína zle vidieť alebo sa mu tvoria na koži ekzémy, ide už o vážnejší nedostatok tohto vitamínu a je dobré poradiť sa s odborníkom. 
 
Deficit B-komplexu vzniká niekedy už u detí, ktoré sú dojčené, a to napríklad vtedy, keď ho nemá dosť samotná matka, nesprávne sa stravuje alebo je alkoholička. Medzi príznaky patrí svalová slabosť až apatia dieťaťa, vracanie alebo kŕče. Môžu sa vyskytnúť zápaly slizníc, afty v ústach alebo môže byť dieťa málokrvné. Avokádo, vajíčka alebo citrusové ovocie ponúkajú bohatý zdroj vitamínu B, a tak pomáhajú predísť tomuto problému. 
 
V čase, keď človek rastie, potrebuje aj dostatok vitamínu D. Jeho optimálna hladina zamedzuje u detí vzniku krivice – poruchy vývoja kostí. Tento vitamín je tiež potrebný na odolnosť proti infekciám a alergiám. Vitamín D získavame pobytom na slnku, v strave ho nájdeme napríklad v obilninách, v lososovi alebo zelenej listovej zelenine.
 
Nielen déčko, ale aj vápnik je pri vývoji dieťaťa dôležitý. Je to minerál, ktorý ovplyvňuje rast zubov a kostí a podporuje ich pevnosť. V závislosti od toho, v akom období sa deti nachádzajú a ako rýchlo rastú, potrebujú rozdielne množstvo vápnika. Vinou jeho nedostatku sú deti náchylnejšie na zlomeniny. Prirodzene sa môže doplniť konzumáciou niektorých druhov syrov alebo ovčieho mlieka.
 
Železo zase vytvára silné svaly, podporuje tvorbu červených krviniek a udržuje vysokú hladinu energie. Pri jeho deficite môže dieťa trpieť častou únavou alebo byť anemické. Červené mäso a fazuľa sú dobrým zdrojom tohto minerálu.
 

Ako priviesť dieťa k dobrým stravovacím návykom

Celkové návyky u dieťaťa by sa mali budovať už od útleho veku. Najlepší spôsob, ako naučiť dieťa správne jesť, je ísť mu príkladom. Ak dieťaťu budete hovoriť, že zelenina a ovocie sú zdravé a malo by ich jesť, pritom vy sami to nedodržiavate, bude horšie ho dostať na „správnu cestu“. Ak uvidí, že aj vy máte zdravý spôsob stravovania, jete pravidelne a jedlá ako raňajky, obed a večeru konzumujete približne v rovnakej hodine, stane sa to návykom aj pre dieťa.
 
Niekedy je však aj napriek tomu náročné presvedčiť dieťa, aby zjedlo niektoré druhy zeleniny alebo ovocia. Ak však budete pri príprave jedál dostatočne kreatívni, deti ani nemusia spoznať, čo ste do jedla primiešali. S väčšími deťmi skúste spoločnú prípravu pokrmov, čo u nich celkovo zvýši záujem o konzumáciu jedla.
 
Niekedy si môžeme pomôcť aj výživovými doplnkami – chutnými gumenými cukríkmi, cmúľacími tabletami alebo sirupmi na celkovú podporu imunitného systému a doplnenie potrebných látok. Výživové doplnky však nie sú náhradou plnohodnotnej stravy u detí. Preto by ste nemali dovoliť deťom samovoľne tieto prípravky konzumovať. Ustrážiť mieru ich užívania je dôležité, určite v tomto prípade neplatí, že čím toho konzumuje viac, tým lepšie. 
Sú vaše deti unavené? Za všetkým hľadajte vitamíny!
05.04.2016

Sú vaše deti unavené? Za všetkým hľadajte vitamíny!

Dostatok vitamínov prijatých v strave je alfou a omegou zdravého vývoja všetkých detí. Čo však s prieberčivým potomkom, ktorý odmieta jesť zeleninu, ovocie alebo mliečne výrobky?

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 142
Aby deti v zime nemaródili
31.01.2018

Aby deti v zime nemaródili

So zimným počasím prichádza smršť najrôznejších nákaz, ktoré sú pre imunitu veľkou skúškou. Zvlášť pre tú detskú, ktorá ešte nie je dostatočne silná a ľahko podľahne aj malému prechladnutiu. Nehovoriac o tom, že v školách a škôlkach sa infekcia šíri veľmi ľahko. To sú dôvody, prečo je vhodné detský imunitný systém cielene posilňovať.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 39