Ako spoznať boreliózu

Ako spoznať boreliózu

Publikované: 09.04.2020

Zobrazenie: 2845

V európskych krajinách je borelióza najbežnejším infekčným ochorením prenášaným zo zvieraťa na človeka. Základným predpokladom úspešnej liečby je včasné rozpoznanie choroby. Mnoho ľudí má boreliózu spojenú len s červenou škvrnou na koži po prisatí kliešťa. Borelióza má ale oveľa viac príznakov, ktorým treba venovať pozornosť. Ako boreliózu rozpoznať a ako sa pred ňou chrániť? To sú najčastejšie otázky, na ktoré prinášame odpoveď.

Lymská borelióza

Lymská borelióza je najčastejšie infekčné ochorenie prenášané kliešťami v Slovenskej republike. Názov nesie podľa amerického mesta Old Lyme, kde bol prvýkrát zaznamenaný zvýšený výskyt ochorení kĺbov u detí v dôsledku vtedy ešte neznámeho ochorenia. Výskumy preukázali spojitosť prejavov ochorenia s napadnutím kliešťom. V roku 1982 bola baktéria Borrelia označená za pôvodcu boreliózy.
 

Priebeh boreliózy

Borelióza prebieha v troch fázach. Prvé príznaky sú pozorovateľné za niekoľko týždňov alebo mesiacov po napadnutí infikovaným kliešťom. V prvej fáze sa objavuje červená škvrna s bielym stredom v mieste prisatia kliešťa. Škvrna sa zväčšuje až do veľkosti niekoľkých desiatok centimetrov. Medzi ďalšie nešpecifické prejavy boreliózy patria horúčka, únava, malátnosť a zvracanie. Niekedy ochorenie prebieha bezpríznakovo a prechádza do druhej fázy, ktorá začína po dvoch až dvanástich týždňoch od prisatia kliešťa. Táto fáza trvá cca tri mesiace. Typické sú opuchy a bolesti kĺbov, bolesti svalov, ale aj obrna lícneho nervu, prechodný zápal srdcového svalstva a tzv. boreliový lymfocytom, drobný fialový uzlíček na pokožke (najčastejšie na bradavke, ušnom laloku, lalôčiku či semenníkoch). Tretia fáza nastáva až za niekoľko mesiacov či rokov. Objavuje sa zápalové postihnutie kože, zápaly kĺbov, zápalové ochorenia mozgu a miechy, srdca či oka.
 

Odhaľte boreliózu včas

Na úspešnú liečbu lymskej boreliózy je zásadná jej včasná diagnostika. Ak sa podarí ochorenie odhaliť včas a ak je nasadená liečba antibiotikami, prebehne ochorenie bez ďalších komplikácií. Ak je borelióza odhalená neskoro, je postihnutie oveľa vážnejšie. Hrozí postihnutie nervov, kĺbov a ďalšie komplikácie v podobe kardiovaskulárnych porúch apod. Proti tejto závažnej infekčnej chorobe neexistuje v Európe očkovanie, a preto je veľmi dôležitá prevencia.
 

Kliešť číha takmer všade

Borelióza je prenášaná kliešťom, a preto by bolo najlepšie s ním vôbec neprísť do kontaktu. Kliešťa nájdeme hlavne na okrajoch listnatých lesov, pozdĺž ciest, v parkoch, na mestských trávnikoch apod. Vo vlhkých dňoch kliešť vie vyliezť po stromoch a kríkoch až do výšky jedného metra a číha na korisť na koncoch trávy a kríkov. Ak je sucho, ukrýva sa v opadanom lístí a povrchových vrstvách pôdy. Aktivita kliešťa je od jari do jesene a v tomto období je potrebné sa mať na pozore.
 

10 zásad účinnej prevencie v boji s kliešťami

  1. V prírode noste vhodné oblečenie (pevné topánky, dlhé nohavice, nohavice v ponožkách). Po hladkom materiáli kliešte horšie vylezú a na svetlom oblečení sú lepšie vidieť.
  2. Používajte repelent. Repelenty obsahujú účinnú látku DEET. Sú repelenty s vysokým obsahom na častý a dlhodobý pobyt v prírode, s nízkym obsahom DEET alebo bez DEET, určené pre citlivú a detskú pokožku.
  3. Majte aj na cestách cestovnú sadu na odstránenie kliešťa.
  4. Snažte sa vyhnúť hustým a nízkym porastom zmiešaných lesov.
  5. Pred kliešťami chráňte domáce zvieratá (s prípravkami pre ne určené).
  6. Vytvorte si na záhrade zónu proti kliešťom.
  7. Vrchné oblečenie vyzlečte pred vstupom do bytu, potom ho vyklepte, vykefujte či vložte aspoň na 15 minút do sušičky.
  8. Po návrate domov sa prezrite a ak nájdete prisatého kliešťa, okamžite ho vytiahnite.
  9. Ak chcete vedieť, či bol kliešť infikovaný boreliózou, objednajte si jeho vyšetrenie. Ak kliešť nesie pôvodcu ochorenia, ešte to nutne neznamená, že sa po prisatí borelióza prenesie na človeka.
  10. Predzásobte telo vitamínmi skupiny B, ktoré pri pravidelnej konzumácii prestupujú póry v pokožke a zanechávajú špecifický pach, ktorý kliešťom vadí. Nielen proti kliešťom, ale aj na podporu energie, vitality a správnej funkcie nervového systému je ideálnou voľbou B-komplex s vitamínom C PLUS.
 

Ako odstrániť prisatého kliešťa

Čím dlhšie je kliešť prisatý, tým je väčšie riziko prenosu infekcie. S kliešťom nekrúťte a ničím ho nemažte. Kliešťa uchopte pinzetou či špeciálnou kartou (dostupnou v lekárňach) čo najbližšie koži. Kliešť vykývajte, nevyťahujte! Po vytiahnutí postihnuté miesto na pokožke starostlivo vydezinfikujte. Kliešťa je možné zlikvidovať spálením v kúsku papierika alebo spláchnutím do odpadu.  Nerozmačkávajte ho, pretože jeho trus a črevný obsah je tiež infekčný.
 

Zdravie podporte komplexnými multivitamínmi a minerálmi radu Spektrum:

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas
09.09.2019

Boreliózu je potrebné rozpoznať včas

Lymská borelióza je ochorenie prenášané kliešťami. Príznaky choroby môžu byť rôzne, v závislosti na zdravotnom stave, kondícii a imunite každého človeka. Z tohto dôvodu je bohužiaľ niekedy ľahké prejavy choroby prehliadnuť. V porovnaní s kliešťovou encefalitídou sa borelióza na Slovensku vyskytuje v ďaleko vyššom počte. Baktérie boreliózy nesie približne 5-10 % kliešťov. Na jar a v lete sa ale počet infikovaných kliešťov zvyšuje až na 30 %. Proti lymskej borelióze bohužiaľ v súčasnej dobe neexistuje žiadne očkovanie, a preto je počas výletov do prírody dbať predovšetkým na prevenciu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 10577
Podporte imunitu prírodnými prostriedkami
12.03.2020

Podporte imunitu prírodnými prostriedkami

V zime viac ako inokedy zúria rôzne respiračné ochorenia. Spôsobujú ich vírusy, takže nemá zmysel používať na ich liečbu antibiotiká, ktoré navyše predstavujú pre telo len ďalšiu záťaž. K zmierneniu príznakov vírusových ochorení prispieva celý rad účinných látok prírodného pôvodu.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 810