🔔💣 POZOR - Súťaž o darčekové vouchery končí už dnes! >>> viac informácií TU! 💣🔔
Ako predísť zápalu močových ciest

Ako predísť zápalu močových ciest

Publikované: 31.10.2018

Zobrazenie: 237

Začína jeseň – obdobie, keď sa naše telo stáva oveľa náchylnejšie na rôzne ochorenia. Aj vy sa už vopred desíte toho, že ucítite obávanú bolesť v podbruší, ktorá neomylne ohlasuje zápal močových ciest? S týmto problémom sa (nielen na jeseň) stretáva mnoho žien. Ide síce o ochorenie, ktoré sa dá väčšinou dobre liečiť a nebýva nijako vážne. Problém však je, že sa veľmi rado vracia. Opakovaným ťažkostiam sa však dá predísť dôslednou prevenciou.

Samozrejme, močové infekcie môžu postihnúť aj mužov, ale ženy nimi trpia až 10-krát častejšie. Môžu za to prirodzené anatomické rozdielnosti – ženská močová rúra je približne o 3 – 4 centimetre kratšia a vyúsťuje iba kúsok od pošvového vchodu a konečníka, čo v praxi znamená, že do nej oveľa ľahšie preniknú baktérie, ktoré potom následne môžu spôsobiť zápal. Ale tiež nemusia. Záleží aj na tom, v akej kondícii je vaša imunita. A ako týmto problémom predchádzať?
 
Noste radšej bavlnu
Baktérie milujú vlhko a teplo. Takým podmienkam veľmi nahrávate tým, že nosíte spodnú bielizeň zo syntetických materiálov. Vráťte sa radšej k starej dobrej bavlnenej klasike. Bavlna dobre saje a odvádza vlhkosť. Veľmi zákerné dokážu byť aj tangá, ktoré perfektne vťahujú  pot a baktérie, pričom vďaka svojmu tvaru ich pohodlne dopravia až k močovej rúre.
 
Priebežne sa preplachujte
Koľko ste dnes vypili vody? Sotva pohárik? A to je už skoro poludnie... Potom sa nečudujte, že sa baktérie vo vašom močovom mechúre množia ostošesť. Treba, aby ste každý deň vypili aspoň 6 – 8 pohárov čistej neperlivej vody. Močový mechúr sa musí priebežne preplachovať. Limonády, džúsy, mliečne koktaily, cappuccino – nič z toho sa nepočíta. Baktérie totiž prahnú okrem iného práve po sladkom. 
 
 
Nedržte to do poslednej  chvíle
Bežným zlozvykom nás žien je, že „to“ držíme až do poslednej chvíle a potom sotva dobehneme na toaletu. Nerobte to! Dlhé zadržiavanie moču môže podporiť rast baktérií v močových cestách. Partner, deti alebo nejaký „veľmi dôležitý“ email pár minút počkajú. Nič nie je prednejšie, než vaše zdravie.
 
Používajte šetrné prípravky
Čím sa umývate „tam dolu“? Obyčajným mydlom alebo sprchovým gélom? Bežné prípravky nebývajú k ženským partiám práve dvakrát šetrné. Vyberajte si skôr jemné prostriedky určené priamo na intímnu hygienu. A rozhodne sa vyhnite používaniu parfumovaných menštruačných tampónov a vložiek, ktoré môžu dráždiť intímne partie a spôsobovať ťažkosti. To isté platí o parfumovanom toaletnom papieri.
 
Po sexe choďte na malú
Svoju rolu pri vzniku infekcie niekedy hrá aj to, akým spôsobom sa utierate po vykonaní veľkej potreby. K prenosu baktérií do pošvy môže totiž dôjsť aj týmto spôsobom. Utierajte sa preto vždy smerom von.  Na dôkladnú hygienu dbajte aj pri sexe. Práve v priebehu intímnych radovánok môže dochádzať k prenosu mnohých rôznych typov baktérií, ktoré sa potom usídlia v močovej rúre. Preto choďte na toaletu a osprchujte sa predtým aj potom.
 
Zoberte na milosť spodnú košieľku
Nielen nohy, ale aj obličky treba mať v teple, pokiaľ nechcete zápasiť so zápalom. Aj keď slniečko cez deň ešte pekne hreje, rána už bývajú o poznanie chladnejšie, takže nepozerajte na parádu a poriadne sa oblečte.
 
Stavte na výživové doplnky
Pretože je dôležité, aby sa moč správne vyplavoval, podstatný je nielen pitný režim, ale i vylučovanie – tento proces môžeme podporiť aj bylinami. Zlatobyľ obyčajná sa stará o zdravie močových ciest a podporuje prirodzené  vylučovacie funkcie. V kombinácii s vitamínom D, ktorý podporuje správnu obranyschopnosť organizmu, je výbornou voľbou, ideálne v kombinácii s modernými kanadskými brusnicami, o ktorých sa v ostatnom čase veľa hovorí a radia sa medzi tzv. superpotraviny. Kvalitný brusnicový extrakt poznáte podľa deklarovaného vysokého množstva PAC, teda proantokyanidínov. V lekárňach a e-shopoch si môžete tieto výživové doplnky voľne zakúpiť, a to či už vo forme tabliet, alebo sirupov. Novinkou na trhu sú látky na neutralizáciu kyslého pH moču, ktorého kyslosť spôsobuje pálenie a rezanie. V prvých dňoch  nepríjemných pocitov jednoducho vypite drink z prášku, ktorý uľaví. Vhodné ako doplnok ku klasickej liečbe.