Menštruácia – prečo to tak bolí?

Publikované: 01.11.2018

Zobrazenie: 22044

Toto muži skrátka nepochopia – príšerné stavy, keď by ste najradšej zostali v posteli zachumlaná pod perinou a celý deň nevystrčili ani nos. Pekelne horúce chvíľky, keď sa zvíjate od bolesti s termoforom na podbruší a modlíte sa, aby tie hrozné kŕče konečne prestali... Vedomie, že v tom nie ste sama a že bolestivá menštruácia (alebo dysmenorea) trápi každý mesiac množstvo žien, vám asi veľmi nepomôže. Ale nezúfajte. Existujú spôsoby, ako si uľaviť. V prvom rade prestaňte veriť mýtu, že bolestivá menštruácia je prirodzený ženský údel, s ktorým sa treba zmieriť...

Fakt, že menštruácia bolí, skutočne nie je v poriadku. Nehľadiac na to, že okrem silných bolestí v podbruší a oblasti bedier sužuje mnoho žien zároveň aj nevoľnosť, hnačka, vracanie, nadúvanie, podráždenosť, depresívne nálady či stavy na omdlenie.

Hormóny utrhnuté z reťaze
Príčin, ktoré to spôsobujú, môže byť niekoľko. Najčastejšie ide o zvýšenú maternicovú aktivitu, za ktorou stoja tzv. prostaglandíny – látky, ktoré zvyšujú kontrakcie maternicovej svaloviny, a hormón vazopresín, ktorý ovplyvňuje cievy a môže vyvolať bolesť pre nedokrvenie tkaniva vo vnútri maternice. Takýto stav označujú lekári termínom primárna dysmenorea – to znamená menštruačná bolesť, ku ktorej dochádza v prípade nepreukázaného základného ochorenia. Najčastejšie postihuje dievčatá v priebehu dospievania a s pribúdajúcim vekom jej početnosť klesá. Po prvom pôrode sa hormonálna aktivita obvykle upraví a ťažkosti zmiznú samy od seba. Niekedy však pretrvávajú aj naďalej.

Strašiak menom  endometrióza
Sekundárna dysmenorea znamená, že bolestivá menštruácia má nejakú konkrétnu zistiteľnú príčinu, ktorá sa dá odstrániť. Táto bolesť má aj trochu  iný charakter a môže trvať dlhšie než primárna dysmenorea.
Jednou z najčastejších príčin býva endometrióza (jej názov je odvodený od latinského výrazu endometrium – výstelka maternicovej dutiny). Presnú odpoveď na otázku, ako táto choroba vzniká, medicína zatiaľ nepozná. Podľa tzv. implantačnej teórie môže za endometriózu spätná menštruácia. Čo to znamená? Za bežných okolností sa maternicová sliznica vplyvom hormonálnych zmien vyplavuje z maternice pošvou a žena začína menštruovať. V tomto prípade však čiastočky maternicovej výstelky vyplavujú vajcovody aj do brušnej dutiny, kde môže dôjsť k ich „zahniezdeniu“ (implantácii). Potom prechádzajú rovnakým hormonálnym procesom, aký sa odohráva v maternici. Endometrióza sa dá riešiť buď chirurgicky, alebo konzervatívne pomocou hormonálnych liekov.

Nebezpečenstvo náhle vzniknutej bolesti
Ďalšou príčinou bolestivej menštruácie môžu byť rôzne zápaly vyvolané mikroorganizmami. V takomto prípade je nevyhnutné absolvovať vyšetrenie u lekára, ktorý vám navrhne vhodnú farmakologickú liečbu. Prebiehala vaša perióda dosiaľ bezbolestne a náhle vás zaskočilo krvácanie sprevádzané intenzívnou bolesťou? Potom ide vždy o závažný príznak a bezodkladne treba vyhľadať lekára. Príčinou môže byť neplánované tehotenstvo (včítane mimomaternicového) alebo zápal maternice.

Účinní pomocníci z bylinnej ríše
Zmierniť menštruačné ťažkosti dokážu aj niektoré potraviny – predovšetkým tie, ktoré sú bohatým zdrojom minerálov, antioxidantov a nenasýtených mastných kyselín. Do svojho jedálneho lístka zaraďte listovú zeleninu, mandle, brokolicu, mak, pekanové orechy, nepražené kakaové bôby, černice, maliny, čučoriedky, čerešne, kustovnicu, bobule açai, zelený čaj, artičoky, červenú kapustu, fazuľu, špenát, morské ryby, kvalitné rastlinné oleje a ľanové semienka. Obmedzte biele pečivo, sladkosti, živočíšne tuky, kofeín a alkohol.
Výraznú úľavu môžu priniesť aj niektoré bylinky, napríklad alchemilka obyčajná, ploštičník strapcovitý, nátržník husí, harmanček, medovka lekárska  alebo senovka grécka. Expertom na ženské problémy spojené s nepríjemnou menštruáciou, ale aj s ťažkosťami sprevádzajúcimi menopauzu, je pupalka dvojročná. V lekárňach a e-shopoch si môžete voľne kúpiť výživové doplnky s vysokým obsahom prvotriedneho oleja z pupalky, ktorého užívanie prispeje k optimálnej pohode pred a počas menštruácie.