Ako na správnu zubnú hygienu
Publikované: 07.04.2020
Zobrazenie: 677
Krvácavosť ďasien, zápach z úst, zubný kameň, to sú jedny z mnohých problémov spôsobených nedostatočnou ústnou hygienou. Správne zubné pomôcky a nácvik čistenia zubov sú základnými predpokladmi zdravého chrupu. V poslednej dobe zažíva boom tzv. dentálna hygiena. Čo si pod týmto pojmom predstaviť a možno ju vykonávať v domácich podmienkach? Krásny úsmev nie je zadarmo, a preto sa oplatí do ústnej hygieny investovať.
Profesionálna dentálna hygiena
Aby človek vedel, ako si zuby správne čistiť, nevyhne sa návšteve dentálnej hygieny. Dentálna hygiena je stále obľúbenejší úkon, ktorý spoločne je s preventívnymi stomatologickými prehliadkami základom zdravých zubov. Cieľom dentálnej hygieny je predchádzať ochoreniu v ústnej dutine. Dentálnou hygienou predchádzame vzniku zubného kazu, zápalu ďasien a parodontitídy, ktorá môže byť dokonca príčinou predčasnej straty zubov. Dentálna hygienička dôkladne vyčistí zuby, odstráni zubný kameň, povlak a pigmentové škvrny. Najdôležitejší je ale nácvik správneho čistenia zubov, základ každodennej starostlivosti o zuby.
Domáca dentálna hygiena
Zásadné je poznať správnu techniku čistenia zubov. Odporúčané je čistiť si zuby dvakrát denne, najlepšie ráno po raňajkách a večer po poslednom jedle. Aj keď si niektorí čistia zuby po každom jedle, je to prínosné, ale nie je to pre zdravie zubov nevyhnutné. Základným predpokladom pre efektívnu domácu zubnú hygienu sú tie správne zubné pomôcky. Medzi základné pomôcky patria zubná kefka, medzizubné kefky, dentálna niť apod. Odmenou za správnu techniku čistenia nám bude zdravý chrup, zdravé ďasná a samozrejme krásny úsmev.
Zubnú kefku meňte každých osem týždňov
Na odstránenie zubného plaku je nutná vhodná zubná kefka. Odporúčaná je kefka s pevným a rovným držadlom, ktoré vyčistí ako stoličky, tak priestor za nimi. Kefka by mala mať krátku pracovnú časť s hustými a mäkkými, narovno zastrihnutými vláknami, ktoré sa rozprestrú po celom zube. Tvrdé vlákna poškodzujú zubnú sklovinu aj ďasno. Po každých šiestich až ôsmich týždňoch by mala byť kefka menená, pretože rozstrapkané vlákna zub nevyčistia. Zub čistite od ďasna ku korunke zuba, vnútorné aj vonkajšie plochy vrátane žuvacích plôch stoličiek.
Stále opomínané medzizubné kefky
Medzizubné kefky bývajú stále ľuďmi trochu opomínané. Možno ich zakúpiť v rôznych veľkostiach a určené sú na čistenie medzizubných priestorov medzi jednotlivými zubami. Medzizubná kefka by mala vyplniť celý medzizubný priestor, pretože len tak je čistenie efektívne. Potom už stačí len dvakrát denne pretiahnuť kefkou medzizubný priestor. Dentálna niť slúži rovnako ako medzizubná kefka. Zubnou niťou obomkne zub pri krčku a ťahaním niti po ploche zuba je zubný povlak odstraňovaný.
Chcete elektrickú?
Elektrické zubné kefky sa stali v posledných rokoch obľúbené. Niektorí odborníci ich každodenné používanie neodporúčajú a preferujú pohyb kefky rukou. Avšak je mnoho stomatológov, ktorí odporúčajú práve kefky v elektrickom prevedení a so sonickou technológiou. Sonické kefky sú vhodné na použitie so strojčekom, výplňami, korunkami, fazetami, ale aj pre ďasná chorých. Tieto kefky sa skladajú z tela a nasadzovacích hlavíc. Vyberať si možno zo širokej ponuky kvalitných kefiek na špeciálne účely (napr. bielenie a leštenie zubov, odstránenie zubného plaku, starostlivosť o ďasná, protetiku, vyrovnávače zubov apod.). Tým, ktorí sledujú trendy v starostlivosti o zuby, nebude cudzí pojem ústna sprcha. Ústne sprchy (irigátory) účinne odstraňujú zo zubov a medzizubných priestorov zvyšky jedla a povlak, ale v žiadnom prípade nenahrádzajú čistenie kefkou.
Zubné pasty striedajte podľa chuti
Odborníci odporúčajú
zubné pasty striedať. Od
zubnej pasty sa očakáva, že bude vyhovovať ako svojou chuťou, tak svojim účelom.
Zubná pasta nesmie obrusovať zubnú sklovinu a mala by obsahovať
fluorid.
Fluorid vyživuje zubnú sklovinu a pôsobí preventívne proti vzniku
zubného kazu. Po čistení zubov kefkou je možné použiť
ústnu vodu. Každý si vyberá zubnú pastu a ústnu vodu podľa individuálnych potrieb. Na trhu je celý rad produktov špecializovaných na konkrétny problém ústnej dutiny. Existujú pasty pre fajčiarov, pasty na citlivé zuby, pasty s bieliacim účinkom, pasty pre krvácavé ďasná, paradentózu apod. Na starostlivosť o ústnu dutinu pri
paradentóze odporúčame
zubnú pastu a ústnu vodu Santoin. Produkty
Santoin obsahujú výťažok z čínskej liečivej rastliny Macleaya cordata, ktorá má priaznivý vplyv na obmedzovanie tvorby
zubného plaku.
Žujte a podporte tvorbu slín
Sliny pomáhajú opravovať zubnú sklovinu, a preto nie je od veci produkciu slín občas podporiť. Žuvanie žuvačiek podporuje tvorbu slín, a preto sú žuvačky bez cukru odporúčané po každom jedle. Okrem podpory tvorby slín sú žuvačky užitočné na remineralizácii zubnej skloviny.
O zuby sa oplatí starať aj zvnútra. Podporiť zdravie a krásu vašich zubov vám pomôžu vitamíny a minerály radu Walmark