Trombóza, strašiak ľudí po päťdesiatke
Publikované: 30.03.2020
Zobrazenie: 2719
Sedavé zamestnanie či sedavý spôsob života, dlhé cesty autom či lietadlom a k tomu vek nad päťdesiat rokov. To sú hlavné rizikové faktory, ktoré ovplyvňujú vznik trombózy. Trombóza je zápalové žilové ochorenie postihujúce prevažne dolné končatiny. Jeho príznaky bývajú nenápadné, a preto sú často prehliadané. S liečbou by pacienti pritom otáľať nemali, pretože neliečená forma môže končiť smrťou.
Príčiny trombózy
Trombóza vzniká na základe spomaleného prietoku krvi žilami. Žilové cievy sa potom upchávajú a vznikne krvná zrazenina. Ak sa trombóza objaví, musí byť ihneď liečená. Uvoľnenie krvné zrazeniny môže spôsobiť pľúcnu embóliu, a preto je trombóza tak nebezpečná. Kedy by sme sa pred trombózou mali mať na pozore? V praxi ide o situácie, ktoré zvyšujú riziko vzniku a rozvoja trombózy, predovšetkým chirurgické výkony (i úrazy), nepohyblivosť (dlhodobé ležanie), obezitu a pacientov s kŕčovými žilami a onkologickými ochoreniami. Riziko je tiež vyššie u tých, ktorí už trombózu prekonali.
Pozor na opuch a bolesť končatín
Trombóza sa často neprejavuje výraznými zdravotnými ťažkosťami. Niektorí pacienti sa sťažujú len na netypickú bolesť končatiny, čo mylne prisudzujú napr. zvýšenej námahe či zmene počasia. Medzi príznaky žilovej trombózy patria najmä opuch a bolestivosť v lýtku, zvýšená náplň podkožných žíl a zmena farby a teploty pokožky pod postihnutou oblasťou.
Trombóza a rizikové skupiny
Trombóza je často spájaná s nedostatkom pohybu. Najviac ohrozenou skupinou sú preto tí, ktorí majú sedavé zamestnanie či sedavý spôsob života, veľa cestujú, pacienti s vysokým krvným tlakom, vysokou hladinou cholesterolu, obezitou, seniori, fajčiari, ale aj tí, ktorí sú vystavení nadmernej psychickej záťaži a stresu.
Liečba trombózy
Ak je trombóza odhalená včas, je liečiteľná. V prípade podozrenia na trombózu neodkladne vyhľadajte lekára, pretože ide o život ohrozujúci stav. Odporúčaný je pokoj na lôžku a podávanie protizrážanlivých liekov, ktoré zabraňujú rastu zrazeniny a uľahčujú jej rozpustenie. Babské rady odporúčajú obklady zo studeného tvarohu na obe končatiny (teda aj na zdravú) a mazanie nohy každý večer jablčným alebo vínnym octom. Ale pozor, to všetko až po konzultácii s lekárom. Obľúbenou súčasťou masážnych gélov sú gaštan konský a smotánka lekárska. Po prekonanej žilovej trombóze je pacientom odporúčané cvičenie, striedanie polôh a vyhnutie sa dlhšiemu státiu či sedeniu. Vhodnou aktivitou je plávanie či jazda na bicykli a turistika (s kompresnými pančuchami).
Prevenciou proti trombóze
Medzi zásadné odporúčania v prevencii trombózy patria zdravý životný štýl, absencia fajčenia, dodržiavať dostatok pohybu a vyhýbať sa stresu. Ak patríte medzi tých, ktorí absolvujú dlhé cesty či lety, je dôležité myslieť na pravidelné zastávky na cvičenie či aspoň preťahovanie nôh. Zároveň je nutné dodržiavať dostatočný príjem tekutín a ak trpíte kŕčovými žilami, pravidelne nosiť kompresívne pančuchy.
Podporiť zdravie ciev možno tiež výživovými doplnkami či kozmetickými prostriedkami (masážnymi gély). Rad Varixinal, to je optimálna kombinácia bylinných extraktov, ktorá prináša úľavu pri pocite ťažkých a unavených nôh. Výživový doplnok Varixinal je navyše obohatený o vitamín C, ktorý prispieva k normálnej tvorbe kolagénu na správnu funkciu ciev a tiež bioflavonoid hesperidín.
Rad Varixinal, to je podpora zdravia vašich ciev. Na pocit ťažkých a unavených nôh odporúčame tiež: