Pozor na žilovú  trombózu

Pozor na žilovú trombózu

Publikované: 20.01.2018

Zobrazenie: 35281

Príznaky môžu byť nenápadné.

Cítite občas bolesť a nepríjemné napätie v lýtku alebo stehne? Opúchajú vám nohy a na koži ste si všimli fialové škvrny? Zrejme to nebude len obyčajná modrina, ale varovný signál, ktorý upozorňuje na upchatú cievu.

V žilách, ktoré vedú krv do srdca, či v tepnách, ktoré zo srdca krv odvádzajú, môže dôjsť k vytvoreniu krvnej zrazeniny (trombus). Príčiny sú rôzne – poškodenie cievnej steny (najčastejšie zápalom), zvýšená zrážanlivosť krvi alebo spomalená krvná cirkulácia. K väčšiemu riziku trombózy prispieva aj zvýšená hladina ženských pohlavných hormónov (v období tehotenstva, pri užívaní antikoncepcie či hormonálnej substitúcie), fajčenie a vek nad 50 rokov.

Bolesť niekedy pripomína svalový kŕč

Z krvi, ktorá nemôže prejsť uzavretým miestom žily, uniká cievnou stenou do okolitých tkanív tekutina, ktorá spôsobuje opuch. Na poškodenie reaguje aj samotné tkanivo, ktoré býva horúce a fialovo sfarbené. Postihnutý cíti napätie a bolesť, ktoré niekedy pripomínajú svalový kŕč. Tento pocit zosilnie zakaždým, keď sú nohy vo zvislej polohe, ktorá transport krvi z nôh do srdca ešte viac komplikuje. Bolestivé býva aj stlačenie lýtka alebo chodidla rukou.

Riziko zvyšujú zanedbané kŕčové žily

K rozvoju trombózy môže prispieť aj dlhodobé zanedbávanie kŕčových žíl, ktoré zďaleka nie sú len estetickým problémom, ako si mnohí myslia. Je preto dôležité nepodceňovať ich liečbu, alebo ešte lepšie – urobiť včas preventívne opatrenia. Medzi rizikové faktory vzniku varixov patrí aj nadváha, rôzne ortopedické poruchy (plochá noha, vysoká klenba), časté prenášanie ťažkých bremien, vysoké teploty, príliš tesné oblečenie, nevhodná obuv a hormonálne zmeny.

Starostlivosť o cievy: pravidelný pohyb i niektoré byliny

Dôležitá je telesná aktivita, a to najmenej 30 minút denne. Žilovému obehu prospieva hlavne chôdza, jazda na bicykli, tanec, gymnastika alebo plávanie. Snažte sa hýbať nohami aj pri práci, zvlášť pri takej, ktorá vyžaduje dlhé státie alebo sedenie. Robte si pravidelné prestávky a zakaždým sa aspoň trochu prejdite. Do svojej stravy môžete zaradiť aj výživové doplnky s obsahom bylinných extraktov, ktoré podporujú zdravé a pevné cievy (napr. pagaštan konský, listnatec tŕnitý, pupočník ázijský, čučoriedka). Dajú sa voľne kúpiť v lekárni alebo v e-shope.

3 časté otázky o trombóze

Kedy treba vyhľadať lekára?

Vo všeobecnosti platí, že k lekárovi by ste mali zájsť vždy, keď si všimnete varovné príznaky (bolesť a opuch dolných končatín, horúca začervenaná pokožka). Lekár vás vyšetrí a určí ďalší postup. Návštevu ordinácie rozhodne neodďaľujte. Hrozí vám nebezpečenstvo pľúcnej embólie, pri ktorej ide doslova o život.

Pri práci najazdím denne autom množstvo kilometrov. Ako sa mám chrániť pred trombózou?

Pri dlhších cestách, napríklad v lietadle, aute či autobuse skutočne vzniká nebezpečenstvo trombózy. Zvlášť vtedy, ak sú vaše nohy skrčené v ostrom uhle dlhšie než päť hodín, takmer sa nehýbete a máte nejaké to kilo navyše. Preto sa odporúča častejšie vstávať a nohy preťahovať alebo aspoň pri sedení opakovane napínať svaly na nohách. Najlepšie by bolo naplánovať si počas cesty pár prestávok a zakaždým sa trochu pretiahnuť. Pomôže aj rázny pochod na mieste alebo striedanie chôdze na špičkách, plných chodidlách a pätách. Čím ďalej tým viac ľudí využíva aj kompresné pančuchy alebo podkolienky.

Alkohol vraj zabraňuje tvorbe zrazenín. Dá sa teda užívať aj ako prevencia? Samozrejme, v primeraných dávkach...

Je pravda, že alkohol má vazodilatačné účinky, to znamená, že rozťahuje cievy a tým zlepšuje prietok krvi. Vo všeobecnosti sa však ako prevencia trombózy neodporúča.