Trápia vás vaginálne infekcie?

Publikované: 09.08.2019

Zápaly v oblasti ženských pohlavných orgánov sú častým dôvodom návštev gynekológa. Sú rozlišované podľa pôvodcu, ktorý ochorenie spôsobil. Gynekologické zápaly sú infekčnými ochoreniami, ktoré spôsobujú baktérie, kvasinky, parazity, môžu ale vzniknúť aj mechanicky alebo v dôsledku alergie. Gynekologické zápaly môže často sprevádzať aj svrbenie, pálenie a výtok z pošvy. Najčastejšou príčinou vaginálnych infekcií u žien v reprodukčnom veku sú bakteriálne vaginálne infekcie.

Pôvodca ochorenia

Bakteriálne vaginálne infekcie majú na svedomí baktérie narušujúce rovnováhu a pH v pošve. Najčastejšie je pôvodcom bakteriálnych infekcií baktéria Gardnerella vaginalis.

Najčastejšie príznaky

Bakteriálna infekcia sa najčastejšie prejavuje vodnatým či šedobielym výtokom zapáchajúcim po rybách. K zhoršeniu týchto príznakov dochádza počas menštruácie a po pohlavnom styku. U niektorých žien nemusia byť dokonca príznaky prítomné vôbec a ochorenie prebieha bezpríznakovo. Nutné dodať, že sa nejedná o sexuálne prenosnú infekciu, a preto by nemala spôsobovať bolesť ani podráždenie.

Bakteriálna alebo kvasinková infekcia?

Mnoho žien si pletie bakteriálnu infekciu s infekciou kvasinkovou. Ide ale o dva rôzne typy infekcie s rozdielnymi príznakmi. Typ infekcie je nutné poznať kvôli nasadeniu správnej liečby. Je odporúčaná návšteva lekára, najmä ak ste tehotná. Pre kvasinkovú infekciu je typické svrbenie, pálenie, bolesť pri močení a bolesť počas pohlavného styku. Objavuje sa biely hrudkovitý výtok, ktorý svojou konzistenciou pripomína tvaroh. Tieto príznaky u bakteriálnej infekcie chýbajú.

Ako bakteriálnej infekcii predchádzať?

Ženy sa často mylne domnievajú, že ide o prejav prechladnutia. To je však mýtus. Základom sú správne hygienické návyky. Na intímne partie sa neodporúča používať parfumované výrobky a dezodoranty. Počas menštruácie si často meňte tampóny. Po toalete sa utierajte zásadne spredu dozadu. Spodnú bielizeň neperte v silne parfumovaných prípravkoch. Po kúpaní či plávaní si intímne partie dôkladne osušte a vymeňte spodnú bielizeň.

Liečba

Bakteriálne infekcie sú liečené antibiotikami. Hlboké panvové zápaly predstavujú už vážnejšie ochorenie a môžu dokonca spôsobiť neplodnosť. Neváhajte preto vyhľadať lekára, ktorý nasadí vhodnú liečbu. Pri všetkých zmenách vaginálnej flóry, spôsobené baktériami alebo kvasinkami môže prispieť k redukcii svrbenia, vaginálneho výtoku a zápachu zdravotnícka pomôcka Idelyn Beliema Effect. 10 vaginálnych tabliet, ktoré obnovujú fyziologické pH a prirodzenú vaginálnu rovnováhu. Na pravidelnú intímnu starostlivosť a pri zvýšenom riziku bakteriálnej a kvasinkovej infekcie vyskúšajte jemný krém Idelyn Beliema Expert Intim krém alebo umývací gél Idelyn Beliema Expert Intim gél.

VYSKÚŠAJTE PRÍPRAVKY BELIEMA OD IDELYN

Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca
17.07.2019

Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca

V letných mesiacoch sú gynekologické infekcie a zápaly spôsobené kvasinkami častým problémom žien. V teple a vlhku sa dobre darí kvasinkovým infekciám (mykózam), ktoré trápia ženy v lete až dvakrát častejšie. Výskyt vaginálnej mykózy je možné obmedziť správnou intímnou hygienou. Ak chcete stráviť dovolenku bez zbytočných zdravotných komplikácií v podobe nepríjemného svrbenia, pálenia v intímnej oblasti, výtoku, bolesti pri močení a sexe, prečítajte si naše tipy, ako vaginálnym ťažkostiam predchádzať.