Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca

Podceňovať intímnu hygienu sa nevypláca

Publikované: 17.07.2019

Zobrazenie: 816

V letných mesiacoch sú gynekologické infekcie a zápaly spôsobené kvasinkami častým problémom žien. V teple a vlhku sa dobre darí kvasinkovým infekciám (mykózam), ktoré trápia ženy v lete až dvakrát častejšie. Výskyt vaginálnej mykózy je možné obmedziť správnou intímnou hygienou. Ak chcete stráviť dovolenku bez zbytočných zdravotných komplikácií v podobe nepríjemného svrbenia, pálenia v intímnej oblasti, výtoku, bolesti pri močení a sexe, prečítajte si naše tipy, ako vaginálnym ťažkostiam predchádzať.

Kvasinková alebo bakteriálna infekcia?

Dôvodov, prečo sa u žien objavuje pošvový diskomfort, je veľa. Najčastejšie ide o premnoženie kvasiniek či baktérií. Infekcie spôsobené baktériami nesprevádza bolesť v podbrušku, svrbenie, pálenie ani pocity rezania. Lieči sa antibiotikami s nutnosťou obnovy pošvovej rovnováhy. Neliečená infekcia môže prejsť do chronicity a byť príčinou problémov s otehotnením. Teplé počasie je dávané do súvislosti s kvasinkovými infekciami, ktoré prepuknú, keď sa v pošve premnožia kvasinky (napr. Candida albicans). Tie sa v neškodnom množstve vyskytujú na vlhkých, teplých miestach na tele. U žien sa kvasinkové infekcie prejavujú najčastejšie tvarohovým výtokom, sprevádzaným začervenaním, pálením, poruchami menštruačného cyklu a zápalmi močového mechúra.

Liečba kvasinkovej infekcie

K liečbe sa využívajú antimykotiká, dostupné v rôznych formách (vaginálne čapíky, krémy a vaginálne tablety). Kúpite ich bez lekárskeho predpisu. Dôležité je zabrániť opakovaniu infekcie a eliminovať rizikové faktory. 

Rizikové faktory

K rozvoju kvasinkové infekcie prispieva nedostatočná intímna hygiena, narušená hormonálna rovnováha (v tehotenstve, pri užívaní hormonálnej antikoncepcie), časté užívanie antibiotík, oslabený imunitný systém, nosenie tesného oblečenia a nepriedušných materiálov, dedičná náchylnosť ku kvasinkovým infekciám a neliečená či zle kompenzovaná cukrovka. 

Starostlivosť o intímne oblasti začína v detstve

Od detstva je nutné viesť dievčatá k dôslednej intímnej hygiene. V rámci prevencie sa odporúča nosiť bavlnenú spodnú bielizeň, vyhýbanie sa bazénom s nedostatočne chlórovanou vodou, zotrvávanie v mokrom odeve a starostlivá hygiena po stolici. V letných mesiacoch je vhodné zvýšiť príjem živých kultúr ako napr. výživové doplnky z radu Biopron a vitamínov a minerálov na podporu obranyschopnosti, ako vitamín C, D, zinok a ďalšie, napr. vo výživových doplnkoch z rady Spektrum. 

Na mydlo zabudnite

Veľký podiel na prevencii zápalov a infekcií má správne vykonávaná intímna hygiena. Mnoho žien ale nevie, ako sa o svoje intímne partie správne starať. Klasickému mydlu sa vyhnite. Laktobacily v pošve pomáhajú udržiavať kyslé prostredie, ktoré bránia rastu choroboplodných mikroorganizmov. Mydlo je zásadité, a preto ochrannú pošvovej rovnováhy narušuje a sliznicu môže dráždiť a vysušovať. Namiesto mydla používajte špeciálne prípravky na intímne partie. Kozmetický prípravok Idelyn Beliema Expert Intim Gél má kyslé pH zodpovedajúce pH intímnych partií a nespôsobuje podráždenie. Tento gél je vhodné používať aj pri zvýšenom riziku bakteriálnej aj kvasinkovej infekcie. Pri zvýšenom riziku infekcií môžete vyskúšať jemný upokojujúci krém Idelyn Beliema Expert Intim Krém. V prípade, kedy je pošvová rovnováha už narušená, môžete siahnuť po zdravotníckej pomôcke Idelyn Beliema Effect. Ide o vaginálne tablety, ktoré sú vhodné v prípadoch dočasnej zmeny vaginálnej flóry (spôsobené baktériami i kvasinkami). Tablety Idelyn Beliema Effect prispievajú k redukcii svrbenia, vaginálneho výtoku a zápachu, obnovujú a udržiavajú fyziologické pH a rozpúšťa sa počas niekoľkých minút. Ak si nie ste isté, či sa jedná o kvasinkovú či bakteriálnu infekciu (ktoré nie je jednoduché rozlíšiť), s tabletami Idelyn Beliema Effect nemôžete siahnuť vedľa. Celý rad Idelyn Beliema je vhodný na starostlivosť pri oboch typoch infekcií a je vyrobený v spolupráci s gynekológmi. 

 

Vyskúšajte prípravky Beliema od Idelyn