Trápi Vás bolesť päty?

Publikované: 09.09.2019

Bolesti päty sú veľmi častou ortopedickou ťažkosťou. Ochorenie päty pôsobí významné ťažkosti až práceneschopnosť. Bolesť veľmi podstatne obmedzuje našu pohybovú aktivitu a dokáže znepríjemniť život. Hlavným prejavom ťažkostí je silná bolesť v oblasti päty a jej okoliu, v chodidle, v priehlavku či v prednej časti nohy. Bolesť môže tiež vystreľovať do okolia päty či Achillovej šľachy. Najčastejšie sa pacienti pýtajú, čo je hlavnou príčinou týchto bolestí. Príčin môže byť veľa, od nadváhy až po nevhodnú obuv. Diagnostika patrí do rúk ortopédov, ktorí odporučia vhodnú liečbu.

Záleží na mieste bolesti

Podľa toho, kde sa bolesť nachádza, býva ochorenie päty diagnostikované. Pre ostrohu pätnej kosti je typická bolesť na chodidle. Bolesť na vonkajšej strane päty je príznakom postihnutie šliach svalovej skupiny na vonkajšej strane predkolenia. Na vnútornej strane pätnej kosti býva bolesť spôsobená útlakom jedného z nervov za vnútorným členkom. Ďalšia z častých príčin bolestivej päty býva postihnutie Achillovej šľachy. Uvádzame len niektoré príčiny, pretože ich samozrejme môže byť ďaleko viac. Každá príčina potom vyžaduje odlišnú liečbu, čo je záležitosťou odborníka, ortopéda.

Ostroha pätnej kosti

Veľmi známym a bolestivým problémom je tzv. pätná ostroha, kostný výrastok na spodnej strane päty. Príčinou môže byť nevhodná obuv a chybné zapájanie svalov, čo vedie k zápalu a bolesti (často obojstranné). Pätná ostroha sa niekedy vyskytuje bez príznakov a je objavená na röntgene úplne náhodne. Častejšie ale pacient vyhľadá lekára kvôli  ostrej bolesti v mieste nášľapu na pätu. Pacient chodí po špičkách, pretože nášľap na pätu je bolestivý, a tak dochádza k preťažovaniu zdravých svalov. Lekár odľahčí pätu pomocou špeciálnej vložky, aplikáciou kinesio tapu, obstrekom alebo ultrazvukom.

Zápal Achillovej šľachy

Ide o bolestivý opuch okolo Achillovej šľachy, spojený so zápalom v dôsledku preťaženia. Veľmi často sú postihnutí športovci. Toto ochorenie najlepšie poznáme podľa opuchu v okolí šľachy, bolestivého postoja na špičkách alebo bolestivého zdurenia šľachy. Lekár predpíše vhodnú liečbu s pokojovým  režimom a studenými obkladmi. V prípade neúspešnej liečby prichádza na rad operácia, pri ktorej sú odstránené bolestivé obaly v okolí šľachy.

Haglundova päta

Opäť sa jedná o kostný výrastok na zadnej strane päty, kde sa nachádza bolestivý opuch a zdurenie. Ako riešenie sa ponúka protizápalová liečba, prípadne chirurgický zásah.

Vhodná obuv ako základ prevencie

V prípade bolestí je nutné sa zamyslieť, čím môže byť bolesť spôsobená. Zásada je vhodná obuv, v ktorej trávime väčšinu dňa. V prípade akútnej bolesti si možno pomôcť jednoduchou masážou celej nohy, krátkym pretiahnutím svalov alebo aplikáciou protizápalových gélov na bolestivé miesto. Jedinci, ktorí trpia bolesťami päty, sú vyradení z bežného života na pomerne dlhú dobu, a preto je lepšie ochoreniam päty predchádzať.

Vyživujte svoje telo

V rámci aktívnej starostlivosti je vhodné užívať výživové doplnky obsahujúce chondroitín, glukozamín a kolagén. Všetky tieto zložky nájdete v prípravku Proenzi ArthroStop Rapid+ , špičkovej výžive pre kĺby, ale aj pre chrupavky. Obsiahnutý vitamín C prispieva k správnej tvorbe kolagénu a tým aj k zdraviu kĺbov a chrupaviek. Kolagén je považovaný za látku, ktorá drží celé telo pohromade. Nájdete ho tiež v kvalitnom komplexe Super kolagén COMPLEX s vitamínom C na zdravie kĺbov.

Opúchajú vám v lete nohy? Poradíme vám, čo s tým
20.10.2018

Opúchajú vám v lete nohy? Poradíme vám, čo s tým

Teplé počasie ponúka nielen príjemné okamžiky napríklad pri vode, ale pre mnohých je aj zdravotným rizikom a prináša mnohé zdravotné komplikácie. Jednou z takýchto ťažkostí môže byť aj opúchanie nôh. Aj keď sa niekomu môže zdať, že ide iba o kozmetickú záležitosť, môžu byť opuchy predzvesťou závažnejších ťažkostí a neradno ich podceňovať. Ako namáhaným nohám uľaviť, či ako sa opuchov pokúsiť vyvarovať?