Opúchajú vám v lete nohy? Poradíme vám, čo s tým

Opúchajú vám v lete nohy? Poradíme vám, čo s tým

Publikované: 20.10.2018

Zobrazenie: 9439

Teplé počasie ponúka nielen príjemné okamžiky napríklad pri vode, ale pre mnohých je aj zdravotným rizikom a prináša mnohé zdravotné komplikácie. Jednou z takýchto ťažkostí môže byť aj opúchanie nôh. Aj keď sa niekomu môže zdať, že ide iba o kozmetickú záležitosť, môžu byť opuchy predzvesťou závažnejších ťažkostí a neradno ich podceňovať. Ako namáhaným nohám uľaviť, či ako sa opuchov pokúsiť vyvarovať?

Chronické žilové ochorenie
Dôvodom opuchov je zadržovanie tekutín v dolných poschodiach nášho tela. Príčinami vzniku opuchov môže byť horko, hormonálna nerovnováha v  tele (u žien napríklad v tehotenstve či menopauze), nadváha, nedostatok pohybu a dlhodobé sedenie či státie. Veľmi častou príčinou sú chronické žilové ochorenia, napríklad žilová nedostatočnosť (varixy alebo kŕčové žily). V tomto prípade často nepostihujú obidve dolné končatiny naraz a rovnomerne. Opuchy však obvykle sprevádzajú bolesti, mravčenie a dochádza aj k zmenám farby pokožky, prípadne ich sprevádzajú  tzv. metličky. Práve žilovú nedostatočnosť treba riešiť včas, pretože problémy s opúchaním či bolestivosť s ústupom teplôt nezmiznú, aj keď sa môžu zmierniť.  

Obličky, pečeň i srdce
Aj keď sú opuchy nôh v letnom počasí najčastejšie, nohy nemusia opúchať len v tomto období, zvlášť pokiaľ upozorňujú na nie celkom optimálnu činnosť niektorého z vnútorných orgánov – najčastejšie obličiek, srdca či pečene. Napríklad obličky sú akýmsi riadiacim centrom nášho vodného hospodárstva a pokiaľ nefungujú správne, hromadia sa nám v tele tekutiny (najčastejšie práve v nohách). Ak máte zamestnanie, kde dlhodobo stojíte či sedíte bez toho, aby ste si dopriali odpočinok či pretiahnutie, môže dôjsť k stagnácii svalstva, a tak nebude optimálne fungovať ani žilový systém. Krv potom vďaka gravitácii zostáva opäť v dolných končatinách.

Prevencia  proti opuchom nôh
Najlepšou prevenciou je pestrá a vyvážená strava, dodržiavanie pitného režimu, pravidelný pohyb a dostatok odpočinku. Pokiaľ trpíte opuchmi, je vhodné sa zamerať na zníženie množstva soli v jedle (odporúčaná denná dávka pre ženy je 8 g a pre mužov 10 g). Aby ste si odľahčili, zaraďte potraviny obsahujúce draslík – tuniak, sladké zemiaky, cesnak, banán či petržlen a špenát, ako aj tie s vlákninou, aby trávenie prebiehalo hladko. Ako podpornú terapiu môžete zaradiť aj vhodné výživové doplnky s bylinnými extraktmi, ako je pagaštan konský, ktoré podporia žilový systém (podporujú spevnenie žilových stien), a môžu pomôcť aj  predchádzať opuchom.
Samozrejmosťou je pohyb počas dňa (chôdza do schodov, prechádzky). V prípade sedavých zamestnaní treba nohám pravidelne uľavovať, či už konkrétnymi jednoduchými cvikmi (napr. rotáciou členka, pričom pätu držíte na zemi, priťahovaním chodidla k píšťale a jej preťahovaním od píšťaly), alebo zmenou polohy a položením nôh na vyvýšené miesta.
Prvou pomocou môže byť aj akupresúra, teda stláčanie patričných bodov na  nohách, v tomto prípade lýtkach. Prvý bod je na prednej strane nohy v mieste rozdvojenia holennej a lýtkovej kosti, druhý v strede lýtkového svalu zozadu a tretí na vonkajšej bočnej strane lýtkového svalu. Každý bod stláčajte približne 3 sekundy a potom povoľte.
Ďalšími pomocnými krokmi, najmä pri žilovej nedostatočnosti, je nosenie topánok s nízkym podpätkom, sprchovanie nôh studenou vodou a cvičenie či masáže pred spaním. Nevystavujte nohy vysokým teplotám, ako je horúci kúpeľ či procedúry s horúcim voskom.

Pozor na ďalšie prejavy
Opuchy nôh môžu byť prvým prejavom nejakého významnejšieho problému, preto je dobré sa im venovať. Pokiaľ aj napriek všetkým opatreniam opuchy pretrvávajú, stávajú sa bolestivými, resp. dôjde k mravčeniu v nohách či kŕčom, pridá sa únava, opuchnuté oči alebo nechutenstvo, je vhodné vyhľadať lekára.