Spánková hygiena, ako sa vyspať aj  v tropických dňoch?

Spánková hygiena, ako sa vyspať aj v tropických dňoch?

Publikované: 09.08.2019

Zobrazenie: 524

Nezdravý životný štýl, stres, nepravidelná pracovná doba, ale aj vysoké nočné teploty môžu viesť k nekvalitnému spánku, poruchám spánku a nespavosti. Niekedy sa totiž ani po desiatich hodinách spánku necítime dobre odpočinutí. Dodržiavaním jednoduchých pravidiel, môžete svoj spánok skvalitniť a zaistiť tak telu toľko potrebnú regeneráciu. U dlhodobejších porúch spánku je odporúčané navštíviť lekára, ktorý vylúči iná ochorenia vedúce k nespavosti.

Definícia spánku

Spánok je prirodzený stav, opak bdelosti. Je nevyhnutnou súčasťou života, nutný na regeneráciu organizmu. Spánok tvoria takmer jednu tretinu nášho života. Optimálna doba spánku pre dospelého človeka je cca 6-9 hodín denne, ideálne v noci. Dĺžka a potreba spánku s vekom klesá. 

Fázy spánku

Spánok prebieha v dvoch fázach. REM (z anglického rapid eye movement - rýchle pohyby očí) a NREM (non REM). Tieto dve fázy sa v priebehu spánku pravidelne striedajú. Pri fáze REM je intenzita mozgovej činnosti podobná bdelosti, sprevádzajú ju rýchle pohyby očí so zatvorenými viečkami a uvoľňujú sa svaly. NREM charakterizuje útlm mozgovej činnosti, telesný pokoj a uvoľnenie. Táto fáza sa delí na štyri štádia podľa hĺbky spánku. V hlbokom spánku sa znižuje krvný tlak a srdcový tep a obehový systém odpočíva. Hlboký spánok teda pôsobí ako prevencia pred kardiovaskulárnymi chorobami. 

Spánok v tropických teplotách

Ak budeme dodržiavať určité zásady, môžeme si dopriať kvalitný spánok, aj keď teploty atakujú 30 °C. Ideálna teplota pre dobrý spánok je maximálne 20 °C. Odborníci cez spánkovú hygienu odporúčajú vetrať len v čase, keď vonkajšia teplota nepresahuje 25 °C, teda v noci a skoro ráno. V tropických nociach si môžeme dopriať klimatizáciu či elektrický zvlhčovač vzduchu. Dobre ale poslúži aj obyčajné zavesené mokré prestieradlo a vetrák.

Desatoro dobrého spánku

  1. Do postele uliehajte len pri pocite ospalosti, nie na odpočinok počas dňa.
  2. Nespite počas dňa (prípadne len krátky popoludňajší spánok do 30 minút).
  3. Uliehajte a vstávajte každý deň približne v rovnakom čase, vrátane víkendov.
  4. V spálni pred spaním majte vyvetrané, teplotu pod 20 °C, ticho a tmu.
  5. Aspoň 4 hodiny pred spaním nepite kávu, čierny a zelený čaj, kolové nápoje a kakao.
  6. Pred spaním nefajčite a nepite alkoholické nápoje.
  7. Vyvarujte sa konzumácii ťažkých a tučných jedál tesne pred spaním.
  8. Pokiaľ po zaľahnutí nezaspíte do 30 minút, venujte sa niečomu príjemnému (napr. čítaniu).
  9. Pred spaním neriešte dôležité alebo stresujúce veci, neľahnite si rozčúlení či rozrušení.
  10. Počas dňa buďte primerane pohybovo aktívni, najlepšie na čerstvom vzduchu.

Na podporu spánku možno užiť aj niektoré bylinné čaje s obsahom medovky, valeriány lekárskej či chmeľu otáčavého. Extrakty chmeľu a valeriány lekárskej sú súčasťou aj výživového doplnku Benosen na pokojný spánok a celkovú relaxáciuBenosen je vhodný aj v čase náročného a stresujúceho obdobia a zvýšenej psychickej záťaže, ktorá môže negatívne ovplyvniť práve kvalitu spánku.
 

Podporte spánok s výživovým doplnkom Benosen

Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas
30.05.2019

Do boja so stresom! Rady, ako sa starať o svoje zdravie, aj keď nemáte čas

Či už ide o zdravie všetkých orgánov, spomalenie procesu starnutia, zlepšenie výkonu alebo ovplyvnenie psychických funkcií, dostatočný prísun vitamínov zohráva veľmi dôležitú úlohu pri udržiavaní ľudského organizmu v čo najlepšej forme.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 264