Príznaky zápalu slepého čreva

Príznaky zápalu slepého čreva

Publikované: 09.02.2020

Zobrazenie: 133719

Akútny zápal slepého čreva (apendicitída) je jednou z náhlych príhod brušných, čo je stav, ktorý je nutné neodkladne riešiť. Zápal slepého čreva sa vyskytuje najmä u detí do 15 rokov, ale objaviť sa môže v akomkoľvek veku. Medzi typické príznaky akútneho zápalu slepého čreva patria bolesti brucha, nevoľnosť a vracanie. Bolesť je lokalizovaná okolo pupka a postupne prechádza do pravého podbruška. Poloha slepého čreva je individuálna, môže pripomínať iné ochorenia, a preto bolesti brucha vždy patria do starostlivosti lekára.

Príznaky zápalu slepého čreva

Aj keď sa častejšie hovorí o zápale slepého čreva, presnejšie povedané ide o zápal červovitého prívesku slepého čreva. Zapálené slepé črevo sa zvyčajne prejaví náhlou tupou bolesťou okolo pupka. Bolesti sprevádzajú pocity na vracanie, malátnosť a zrýchlený tep. Ako sa zápal rozširuje, rozširujú sa aj ťažkosti. Prudká bolesť sa presúva do pravého podbruška. Brucho je tuhé a citlivé na dotyk. Pridáva sa horúčka, niekedy tiež zápcha. Bolesť sa rozširuje na celé brucho. Chorý hľadá úľavovú polohu (ľah na chrbte s pokrčenými nohami). Pri podozrení na akútny zápal slepého čreva je vždy nutné neodkladne vyhľadať lekára.
 

Varovný signál akútneho zápalu slepého čreva

Typickým a veľmi dôležitým varovným signálom, že ide práve o "slepák", je bolestivé pichnutie po náhlom uvoľnení tlaku prstov v mieste najväčších bolestí. Tento príznak je známkou dráždenie brušnej steny a pokročilosti zápalu. Ak chorý objaví práve tento príznak, je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, pretože ďalší priebeh môže byť dramatický!
 

Chronický zápal slepého čreva

Okrem život ohrozujúceho akútneho zápalu slepého čreva, kedy je nutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc, rozlišujeme chronický zápal s premenlivými a opakujúcimi sa príznakmi. Bolesť je tiež lokalizovaná v pravom podbrušku, ale bolestidlhodobé a nevýrazné. Často mu predchádza stav, kedy bol za hospitalizácie akútny zápal slepého čreva tzv. rozohnaný.
 

Prasknutie slepého čreva je život ohrozujúci stav

Chronické príznaky je nutné riešiť, pretože v ich dôsledku môže dôjsť k vzniku akútneho stavu, tzv. náhlej príhody brušnej vyžadujúcej okamžité chirurgické riešenie. Nebezpečenstvom je prasknutie slepého čreva (ruptúra), kedy sa hnisavý obsah vyleje do dutiny brušnej a môže ohroziť pacientov život zápalom pobrušnice (tzv. peritonitídou). Liečba býva na rozdiel od pomerne ľahkej liečby slepého čreva dlhodobejšia a pre pacienta fyzicky a psychicky náročnejšia.
 

Zápal slepého čreva v tehotenstve

Zápal slepého čreva sa nevyhýba ani tehotným ženám. Pokiaľ k nemu dôjde, slepé črevo je laparoskopicky odstránené. Zákrok nepredstavuje pre matku a dieťa riziko a je zbytočné sa ho obávať.
 

Liečby zápalu slepého čreva nie je potrebné sa obávať

Ak sa nejedná o akútnu ťažkú ​​apendicitídu, je možné začať liečbou konzervatívnou, tj. neoperačnou. Táto liečba zahŕňa pokoj na lôžku, obmedzenie príjmu stravy ústami, obklady a prípadne podávanie antibiotík. Pacient dostáva výživu intravenózne a je dostatočne zavodňovaný. Pri ťažšom zápale a riziku vzniku komplikácií je nutná operačná liečba. Operáciu možno vykonať klasickým spôsobom (rezom do dutiny brušnej), ale v súčasnosti je preferovaná skôr laparoskopická metóda. Do dutiny brušnej sa pri laparoskopii vstupuje cez malé otvory, ktorými sa zavádzajú operačné nástroje a kamera napojená na obrazovku. Veľkou výhodou pre pacientov je skrátená doba hospitalizácie, menšia náročnosť výkonu a absencia veľkých jaziev.
 

Zápal slepého čreva a prevencia

Ochorenie apendixu môže vzniknúť u kohokoľvek a kedykoľvek. Čiastočne možno výskyt ovplyvniť úpravou jedálnička. Odborníci uvádzajú, že jedinou účinnou prevenciou je strava bohatá na vlákninu, a preto je vhodné do jedálnička zaradiť zeleninu, ovocie, strukoviny, orechy a cereálne pečivo. Pozitívny vplyv na zažívanie majú tiež mliečne produkty. V rámci zdravého životného štýlu by sme sa mali vyvarovať fajčeniu a alkoholu. Zápaly mnohokrát vznikajú po liečbe antibiotikami, kedy dochádza k narušeniu črevnej mikroflóry. Nielen pri užívaní antibiotík je vhodné podporiť črevnú mikroflóru živými mikroorganizmami, ktoré bakteriálne prostredie v čreve upravujú. Živé mikroorganizmy pozitívne pôsobia na črevnú mikroflóru. Z našej ponuky odporúčame rad Biopron, zahŕňajúci produkty ako pre deti, tak pre dospelých.

 
Rad Biopron na podporu črevnej mikroflóry zahŕňa produkty na rôzne potreby a cieľové skupiny, napr. 
Imunita sídli v črevách
19.07.2018

Imunita sídli v črevách

V ľudskom tele zúri večný boj – spojenci verzus patogény...

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 1500
Zdravé črevá pomáhajú chudnúť
28.04.2018

Zdravé črevá pomáhajú chudnúť

Pestrá a vyvážená strava ovplyvňuje naše črevá, o tom niet pochýb.

Prečítajte si viac
Zobrazenie: 839